Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Sayaçları Hakkında


Elektrik Sayacı Hakkında

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Elektrik sayaçlarının tanımı, üretilen veya tüketilen elektrik enerjisi miktarını ölçen ve kaydeden aletlerdir. Elektrik faturanızdan da aşina olduğunuz elektrik enerjisi miktarı Watt-saat (Wh) olarak belirtilir. Elektrik sayaçlarının ilk okuma ve son okuma tarihleri arasındaki kaydedilen değerlerin farkı, mevcut tarih aralığındaki kWh cinsinden tüketim değeri anlamına gelir. Büyük güçte değer kaydeden abonelerin elektrik sayaçları tüketimin doğru tespiti için akım ve gerilimi belirli oranlarda düşüren trafolar ile bağlanabilir şekilde üretilirler.

SAYAÇ ÇEŞİTLERİ
Yapılarına göre Devreye Bağlantısına Göre İmalat ve Bağlantı Şekline Göre Fonksiyonlarına Göre
-Elektromekanik elektrik sayaçları -Elektronik elektrik sayaçları -Doğrudan bağlantısı yapılan sayaçlar -Ölçü transformatörleri ile bağlantısı yapılan sayaçlar * Akım trafosu ile bağlanan (x/5, AG) sayaçlar * Akım ve gerilim trafosu ile bağlanan (x/5, OG) sayaçlar -Bir faz iki telli (bir elemanlı) sayaçlar -Üç faz dört telli (üç elemanlı) sayaçlar -Üç faz üç telli sayaçlar (aron veya 2 elemanlı) sayaçlar -Normal sayaçlar -Demantmetreli sayaçlar -Çok tarifeli sayaçlar -Yük profili kaydeden sayaçlar -Haberleşme özellikli sayaçlar

Yeni imal edilen elektrik sayaçları Ölçü ve Ayarlar mevzuatı kapsamında damgalı halde satışa sunulmak zorundadır. Elektrik sayaçlarının damga süresi 10 sene olup, bu seneyi aşkın abonelerin yasal bir zorunluluk olarak damga işlemine tekrar tabi tutulur ya da başka yeni bir sayaçla değişikliği yapılır. Bu işlemler için sayaçların temini ve tesisi görevli dağıtım şirketi sorumluluğundadır ve tüketicilerden herhangi bir elektrik sayaç bedeli alınmaz.

Elektrik sayacı için sayaç bedeli ödeyecek misiniz?

Elektrik piyasası kanununa göre dağıtım şirketleri sayacı değiştirme karşılığında tüketicilerden ücret talep edemez. 30 Mart 2013 öncesinde sayaç değişikliklerine ait tutarı tüketici karşılamak zorundaydı. 30 Mart 2013 tarihi itibari ile görevli dağıtım şirketleri tüm sayaçları bedel ödeyerek devralmıştır ve tüketicilerin elektrik sayaç bedeli ödeme durumu ortadan kalkmıştır. Kısaca belirtmek gerekirse, sayaç bedeli maliyetleri görevi dağıtım şirketine aittir, tüketicilerden talep edilemez. Elektrik sayaçlarını, görevleri gereğince dağıtım şirketinden gelen personellerin kolay ve güvenli bir şekilde okuma yapabilmeleri adına rahat bir yere konumlandırılmalıdır. Görevli dağıtım şirketi sayacın konumlandırılacağı yer için kira gibi herhangi bir ücret talep edemez.

Sayacın Hatalı Değer Kaydetmesi

Sayaç arızalanma durumunda yapmanız gereken ilk şey en yakın zamanda görevli dağıtım şirketiniz ile iletişime geçerek sayaç kontrol işlemi gerçekleştirmenizdir. Tespitler sonucunda sayacınızın değer kaydetmediği veya doğru tüketimi kaydedip kaydetmediği doğrulandığı durumda görevli elektrik dağıtım şirketiniz tarafından elektrik sayacınız yenisi ile değiştirilecektir.

Arıza durumundan dolayı oluşan tüketim kaydetmeme durumu söz konusu ise dağıtım şirketi tarafından aynı döneme ait doğru olarak ölçüldüğünden emin olunan geçmiş dönem tüketimleri dikkate alınarak ve karşılaştırma yapılarak hesaplanması yapılır ve çıkan tutar tüketiciye fatura edilir. Bu sebeple sayacınızda farklılık gördüğünüzde en az zararla bedel ödemek adına sayaç arıza durumunu hemen görevli elektrik dağıtım şirketine bildirmeniz tüketici açısından en sağlıklısı olacaktır.

Elektrik sayacınızda herhangi bir arıza durumu fark ettiğinizde görevli elektrik dağıtım şirketinizin en yakın hizmet noktasına müracaat etmeniz veya Alo 186 müşteri hizmetlerine telefon ile ulaşarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Elektronik akıllı sayaçlarda kendisindeki devreleri sürekli otomatik bir şekilde kontrol ettiği için kendi kendine hata bulma özelliğine sahiptir. Bu hatalar bellek, gerçek zaman saat hatası, saat pili zayıf, sistem pili zayıf uyarısı, üst kapak ve klemens kapağı açık gibi örnekleri mevcuttur.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.