Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Rehber
  4.  > 
  5. Elektrik Sayacı

Elektrik Sayaçları Hakkında


Elektrik Sayacı Hakkında

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!

Elektrik sayacı, tüketilen elektrik enerjisinin ölçülmesini sağlayan alete denir. Elektrik tüketimlerini ölçmede kullanılan iki tip sayaç bulunur: mekanik ve elektronik sayaç. Eskiye göre günümüzde elektronik sayaçların çoğunlukta ve kullanımının yaygın olması, hem tüketimlerin daha kolay okunması hem de okumalarda hataların en az indirgemesini sağlamaktadır. Bu nedenle sayaçların dağıtım şirketleri tarafından okunmasının ardından görevli elektrik tedarikçileri tarafından da yanlış fatura kesilmesinin önüne geçilebilmektedir.

 

Elektrik sayaçları tüketilen enerjiyi kiloWatt saat( kWh) cinsinden ölçmektedir.

 

Sayaç Bağlantı Gücü Nedir?

Kullanım yeriniz için ilk defa elektrik aboneliği açtırıyorsanız, kullanım yerinizin bağlantı gücü sizin için önem taşıyacaktır. Mevcut yerde bulunan elektrikli aletlerin gücü, elektrik sayacı bağlantı gücünü geçmemelidir. Tüm elektrik aletleri aynı anda çalıştığında tükettikleri toplam güç bağlantı gücünü geçerse sigortanız atabilir.

 

Dağıtım şirketleri tarafından takılan elektrik sayacı bağlantı güçleri genellikle 3-15 kWh arasında değişmektedir. Ayrıca bağlantı gücü çoğaldıkça, abone olduğunuz zaman ödenen güvence bedeli artar. KW başına hesaplanan bu bedeller, EPDK tarafından güncellenmektedir.


Güvence Bedeli Nasıl Hesaplanır?

 

Görevli elektrik tedarikçileri tarafından kullanım yerinin değişmesi veya perakende elektrik satış sözleşmesinin sona ermesi halinde, tüketicinin elektrik faturasını ödememesi ihtimaline karşılık olarak alınan bir bedeldir.


Perakende satış sözleşmesi yapan her tüketiciden tahsil edilen bu bedel tüketiciler tarafından nakit veya iş yerleri tarafından teminat mektubu ile ödenebilmektedir. Bu bedel abonenin elektrik sayacı bağlantı gücü üzerinden hesaplanmaktadır ve bağlantı gücü kW cinsinden ölçülür. Güvence bedeli 1 KW başına hesaplanır ve bu bedel her yıl EPDK tarafından açıklanır. Güvence bedeli abone gruplarına göre değişiklik gösterir.

Mekanik ile Elektronik Sayaç Farkları


Elektrik dağıtım şirketleri tarafından mekanik elektrik sayaçları günümüzde ücretsiz olarak değiştirilebilmektedir. 10 yıllık damga süresini dolduran sayaçların değişimi gerekli olup, değişimi halinde tüketicilerden herhangi bir bedel tahsil edilmemektedir.

 

Elektrik aboneleri günümüzde elektronik (dijital) sayaç kullanmak zorundadırlar. Dijital elektrik sayacı dağıtım şirketleri tarafından okunması ve tüketimlerin doğru kaydedilmesi için büyük kolaylık sağlamaktadır. İlk kez abonelik açtıran tüketiciler ise dijital elektrik sayacı taktırmak zorundadır. Aşağıda mekanik sayaç ve akıllı sayaç arasındaki farkları görebiliriz.;

 

Mekanik Sayaç

 

- Eski tip mekanik sayaçlarda, elektrik tüketimi dönen bir disk mekanizmasıyla ölçülür.

- Mekanizması eskiyen elektrik sayacı daha fazla ölçüm hatası yapar.

- Tek zamanlı ölçüm yapabilir.

- Tüketim bilgilerini kaydedemez.

 

Elektronik Sayaç

- Dijital göstergesi mevcuttur. Üzerinde bulunan düğme sayesinde tüketimler görüntülenebilir.

- Daha az tüketim hatası yapar.

- Günü zaman aralıklarına bölerek tüketimi ölçebilir.

- Tüketim bilgilerini 1 yıl boyunca kaydedebilir.

- Serbest tüketiciler ve ilk kez bağlantı yapanlar için elektronik sayaç kullanmaları zorunludur.

 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.