Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Tarife Karşılaştırma
  4.  > 
  5. Serbest Tüketici Limiti

2017 Yılı Serbest Tüketici Limiti


Serbest Tüketici Limiti

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Son zamanlarda hepimiz, elektrik faturalarında “indirimli elektrik kullanabilmek için serbest tüketici olun” ya da “indiriminiz var” gibi cümlelerle sıklıkla karşılaşmaktayız. Elektrik piyasasının serbestleşmesiyle hayatımıza giren serbest tüketici kavramı ve serbest tüketici limiti ile ilgili tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Serbest Tüketici Kimdir?

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından belirlenen ve serbest tüketici limiti üzerinde elektrik tüketiminde bulunan herkes serbest tüketicidir. Serbest tüketiciler yalnızca bölgelerindeki görevli elektrik tedarikçilerinden değil tüm elektrik tedarikçilerinden hizmet alabilir ve kendi elektrik tedarikçisini seçebilirler. Cep telefonu numaralarını taşır gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilen, serbest tüketici limiti dahilinde elektrik tüketimi olan tüketiciler, farklı fiyatlardan elektrik kullanmaya başlayabilir.

 

Serbest Tüketici Limiti Ne Kadar?

 

Serbest tüketici limiti 2017 yılı için yıllık 2400 kWh elektrik tüketimi yapan tüketicileri kapsamaktadır. Bu limitlerin önümüzdeki yıl tamamen kaldırılması gündemdedir. Serbest tüketici limiti her yıl EPDK tarafından Ocak ayında geçerli olmak suretiyle açıklanır. EPDK, bu limiti düzenleme yetkisine sahip kurumdur.

 

İndirimli Elektrik Nedir?

 

Serbest tüketici limiti dahilinde - yıllık 2400 kWh’dan fazla, yani aylık ortalama 82 TL’den fazla elektrik faturası - elektrik tüketiminiz varsa bu, sizin de serbest tüketici olduğunuz anlamına gelir ve indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz. Türkiye elektrik piyasasının serbestleşme sürecinde olması nedeniyle sektörde belirli düzenlemeler gerçekleşmiştir. Bunlardan biri elektrik satış faaliyetlerinin dağıtımdan ayrılmasıdır. Böylelikle elektrik satış faaliyetlerini yerine getirmek üzere görevli elektrik tedarikçileri faaliyet göstermeye başlamıştır. Dağıtım şirketlerinde olduğu gibi elektrik satış şirketleri de özel şirketlerdir. Ulusal tarifeler ise görevli perakende elektrik satış şirketlerinin tüketicilere uygulayacağı fiyatları belirlemektedir.

 

Başvuru İşlemleri

 

Eğer serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik tüketiminiz var ise (Yani aylık ortalama elektrik faturanız 82 TL’nin üzerindeyse) herhangi bir ek işlem yapmaksızın bir elektrik tedarikçisine geçiş yapabilirsiniz. Bunun için EnCazip’te kolayca bir karşılaştırma yapıp, en cazip elektrik tedarikçisini seçtikten sonra başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196933 TL%8191 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,211 TL%1,4334 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

Elektrik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

Serbest olan tüketici ve serbest tüketici olmayan aboneler için elektrik faturası bedelleri birim fiyatları şu şekilde belirlenir.

Serbet Tüketici Olmayanlar (Yıllık 2400 KWh altında tüketimi olanlar )
Aktif Enerji Birim Bedeli
Dağıtım Bedelleri
Bu bedeller bu tüketiciler için EPDK tarafından belirlenir.

 


Serbest Tüketiciler (2400 KWh üstünde olanlar)
Birim Enerji Bedeli: Elektrik tedarikçisi tarafından belirlenir.
Dağıtım Bedelleri: Bu bedel de EPDK tarafından belirlenmektedir.

 

Tedarikçi Değiştiğinde Neler Değişir?

 

Elektrik günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Tedarikçi değiştirmekteki amaç ise indirimli fiyatlardan ve farklı hizmetlerden yararlanmaktır. Ancak bütün bunlar bir hizmet sözleşmesi imzalandığında gerçekleşir. Tedarikçinin hizmet anlayışı; ulaşılabilir ve güvenilir olması müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.

 

1) Yalnızca elektrik satış hizmeti aldığınız; size fatura kesen tedarikçi şirketinizi değiştirirsiniz. Bölgenizde mevcut olan dağıtım şirketiniz değişmez ve aldığınız tüm hizmetlerden yararlanmaya devam edersiniz. Bunun için de faturada dağıtım bedeli altında ödersiniz.

 

2) Elektrik kalitesi konusunda hiçbir değişiklik olmaz. Tüm dağıtım ağlarında aynı kalitede elektrik, tüketim yerlerine ulaşır. Ev ya da iş yerinde meydana gelen arıza ve kesinti durumlarında bölgenizde bulunan dağıtım şirketi müdahale eder. Yani bir başka deyişle, sizden farklı bir elektrik tedarikçisi ile anlaşması olan komşunuz ile sizin elektriğiniz aynı anda kesilir, bu konuda hiç bir değişiklik olmaz.

 

3) Elektrik tesisatınız değişmez. Bölgenizde mevcut dağıtım şirketiniz sayacınız ve dağıtım şebekelerinden sorumludur. Dağıtım şirketiniz sayacınızı okumaya devam eder. Ayrıca bu nedenle tedarikçi değişimini sayaç sahibinin yapması zorunludur.

 

Tedarikçi Nasıl Değişir ?

 

Elektrik tedarikçisi değiştirmek, mevcut elektrik tesisatı ve elektrik kullanıcısı üzerine yapılan abonelik sözleşmesi sonlandırılmadan aynı sözleşme ve tesisat ile başka bir tedarikçiye taşımak demektir. Serbest tüketici limiti geçen tüketiciler elektrik tedarikçisini değiştirebilirler. Yani serbest tüketici limiti aylık 82 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen herkesi kapsamaktadır.