Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Tedarikçi Değişikliği Öncesi


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 0 Oy )Elektrik tedarikçisi değiştirmek için en kolay yolun EnCazip olduğunu ve amacımızın, tüketicilerin bilinçli olarak, doğru bir platformda elektrik tedarikçilerini değiştirmelerini sağlamaktır. Aklınıza gelen tüm sorularla ilgili bilgi almak için bizlere hafta içi 9:00 - 18:00 saatleri arasında 0212-671-20-74 numaraları telefondan, 7 gün 24 saat info@encazip.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Size tedarikçi değiştirme konusunda her türlü yardım için hazır olsak da, tüketicilerin aklına gelebilecek tüm soruları ve yanıtlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

• EnCazip bir Elektrik Satış Şirketi midir?

• EnCazip'te tedarikçi değişikliği işlemi ücretli mi?

• EnCazip'te tedarikçi değişikliği süreci nasıl işler?

• Yeni tedarikçime ne zaman geçerim?

• Tedarikçimden memnun kalmazsam ne yapabilirim?

• Görevli tedarikçimden elektrik almak istemezsem başka tedarikçiden elektrik tedarik edebilir miyim?

• EnCazip'te karşılaştırma yaparken hangi tedarikçiyi seçmeliyim?

• EnCazip'te elektrik tedarikçilerinin sözleşme süresi ne kadardır?

• Eski tedarikçime ödediğim güvence bedelimi alabilecek miyim?

• Tedarikçimi değiştirdiğimde eski tedarikçimdeki aboneliği iptal ettirmeli miyim?

• Yeni tedarikçime güvence bedeli ödemek zorunda mıyım?

• Şu anda indirimli elektrik kullanıp kullanmadığımı nasıl anlarım?

• Tedarikçim elektrik satışını durdurursa ya da elektrik temin edemeyecek bir durumda olursa ne olacak?

• Tüketimim artarsa indirim oranım artar mı?

EnCazip Bir Elektrik Satış Şirketi Midir?
EnCazip, bir elektrik tedarikçisi değildir. EnCazip, tüketiciler için ücretsiz bir karşılaştırma ve elektrik tedarikçisi değiştirme servisidir. Ayrıca Cazip Enerji Ticareti A.Ş.'ye ait markalar olan CazipEnerji ve EnCazip ile şirkete ait internet siteleri, elektrik tedarikçilerini temsil etmemektedir, tamamen tarafsızdır.
EnCazip'te tedarikçi değişikliği işlemi ücretli mi?
EnCazip, tedarikçi değişikliği işlemleri için tüketicilerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Tüketici tedarikçi işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili tedarikçilerden bir miktar ücret almaktayız.
EnCazip'te tedarikçi değişikliği süreci nasıl işler?
EnCazip.com’da tedarikçi değişikliği başvurusu yapan tüketicilerin işlemleri iki şekilde tamamlanır;
Mesafeli satış sözleşmesi ile başvurusunu yapanlar için başvurunun EnCazip ekibine ulaşmasıyla tüketici onayının alınması için aranır. Onaylanan başvuru sonrasında işlemler başlatılmaktadır. Tüketiciye geçiş işlemlerinin yapılması için EPDK tarafından ıslak imza zorunluluğu olan bir form tarafınıza kurye aracılığı ile gönderilecektir. Gönderilen formu ve ayrıca işlemlerinizin tamamlanabilmesi için gerekli olan evraklarınızı kuryeye teslim edip göndermeniz halinde başvurunuz tedarikçinize iletilecek ve ayın 5. günü talebiniz yapılacaktır. Sonraki ayın 1. günü ise talebiniz onaylanarak geçiş işleminiz tamamlanmış olacaktır.
Normal sözleşmeli başvurularda ise tüketiciler EnCazip ekibi tarafından tüketici onayı alınmasının ardından tedarikçiniz ile yapacağınız sözleşmeniz adresinize ulaştırılacaktır. Ulaştırılan sözleşmenin okunup imzalanması ve sözleşme ile birlikte evrakların gönderilmesiyle (veya daha önceden mail aracılığı ile ya da tüketici paneline yüklenmesi ile de olabilir) EnCazip’e ulaşan başvuru, ilgili tedarikçiye iletilerek ayın 5. günü talebiniz yapılacaktır. Sonraki ayın 1. günü ise talebiniz onaylanarak geçiş işleminiz tamamlanmış olacaktır.
Yeni Tedarikçime Ne Zaman Geçerim?
Tedarikçi değişikliği işlemlerinin süresi başvuru tarihinize göre değişiklik göstermekte olup, ortalama 4-6 hafta arasında işlemler tamamlanmaktadır. Her ayın 5.günü tedarikçi değişikliği talebi gerçekleştirilmekte, sonraki ayın ilk günü de yeni tedarikçiye geçiş sağlanıp, yeni tedarikçiden elektrik tedarik edilmeye başlanmaktadır.
Tedarikçimden Memnun Kalmazsam Ne Yapabilirim?
Geçiş başvurunuz esnasında veya sonrasında size gönderilen sözleşmeyi imzaladığınızda tedarikçiniz ile aranızda bir sözleşme kurulmuş olur. Bu nedenle sözleşmenizde yer alan maddeler arasında sözleşmenin sonlandırılması sonucunda cezai bedel ile alakalı bir madde yer alıyorsa cezai bedel ödemek durumunda kalabilirsiniz. Dilerseniz cayma bedeli denilen bu bedeli ödeyerek tedarikçinizden ayrılabilirsiniz.
Görevli tedarikçimden elektrik almak istemezsem başka tedarikçiden elektrik tedarik edebilir miyim?
Yıllık tüketimlerinizin serbest tüketici limitini geçeceğini biliyorsanız veya geçeceği ile ilgili yeni tedarikçinize taahhüt verebiliyorsanız, özel elektrik tedarikçilerinden elektrik tedarik edebilirsiniz. Fakat tüketimleriniz 2018 yılı serbest tüketici limiti olan 68 TL’yi geçmiyorsa görevli elektrik tedarikçinizden elektrik temin etmek durumundasınız.
EnCazip’te karşılaştırma yaparken hangi tedarikçiyi seçmeliyim?
EnCazip’te yapacağınız elektrik tedarikçisi karşılaştırmalarında tüketimlerinize ve abonelik bilgilerinize göre size özel tarifeler sunulmaktadır. Cazip elektrik tarifelerine ait tüm detayları tarifeleri incelediğiniz adımda bulabilirsiniz. Bu nedenle ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz doğrultusunda tarife detaylarını da göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz.
EnCazip tarafsız bir karşılaştırma portalı olması nedeniyle herhangi bir tedarikçinin seçilmesi doğrultusunda yönlendirme yapmamaktadır.
EnCazip'te elektrik tedarikçilerinin sözleşme süresi ne kadardır?
Tedarikçiler ile tüketiciler arasında yapılan sözleşmelerin süresi genellikle 12 aydır. Tedarikçilere göre sözleşme süresi değişiklik göstermektedir.
Eski tedarikçime ödediğim güvence bedelimi alabilecek miyim?
Tedarikçi değişikliği yapan tüm serbest tüketiciler, dağıtım şirketine veya eski tedarikçisine ödemiş olduğu güvence bedelini geri alabilmektedir.
Tedarikçimi değiştirdiğimde eski tedarikçimdeki aboneliği iptal ettirmeli miyim?
Tüketiciler tarafından sıklıkla karıştırılan bir konudur. Tedarikçi değişikliği yapılırken mevcut aboneliğiniz kullanılmaktadır. Dolayısıyla aboneliğinize ait bir sayacınızın olması ve aboneliğinizin devam etmesi gerekmektedir. Eğer tedarikçinizdeki aboneliğinizi iptal ettirseniz, hem tedarikçi değişimi işlemleriniz gerçekleşmez, hem de yeniden elektrik kullanabilmek için abonelik açtırıp sayaç bağlatmak zorunda kalabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, devam eden bir indirimli elektrik sözleşmeniz varsa, sözleşmenizi sonlandırmak olacaktır.
Yeni tedarikçime güvence bedeli ödemek zorunda mıyım?
Güvence bedeli, tedarikçilerin tercihine bırakılan bir bedeldir. Bu nedenle bazı tedarikçiler bu bedeli müşterilerinden tahsil edebilmekte, kimisi ise bu bedeli almamayı tercih etmektedir. EnCazip Tedarikçileri genellikle teminat bedeli almamakta olup, bu bedeli tahsil eden tedarikçiler de bulunmaktadır.
Şu anda indirimli elektrik kullanıp kullanmadığımı nasıl anlarım?
Mevcut tedarikçiniz ile sözleşmenizin olup olmadığını anlayabilmek için ilk önerimiz elektrik faturanıza bakmanız olmaktadır. Elektrik faturanızın aktif tüketim kısmında yer alan birim fiyat satırındaki rakam EPDK tarafından yayınlanan ulusal tarife fiyatları ile aynı ise indirimli elektrik kullanmıyorsunuz demektir. Fakat bu birim fiyat bu tarifelerden daha düşük bir rakama denk geliyorsa, bu indirimli elektrik kullandığınız anlamına gelebilir. Bu nedenle mevcut tedarikçinizi arayarak sözleşmenizin olup olmadığını teyit etmeniz gerekebilir. Bir diğer önerimiz ise bununla uğraşmak istemez veya faturanızı bulamayacağınızı düşünüyorsanız, elektrik tedarikçinizi de arayarak bilgi alabilirsiniz.
Tedarikçim elektrik satışını durdurursa ya da elektrik temin edemeyecek bir durumda olursa ne olacak?
Elektrik satış şirketleri, elektrik satışı yapmayı durdurursa veya elektrik tedarik edemeyecek mücbir bir durumda kalırsa, ilk olarak sizi kendi portföyünden çıkaracaktır. Bu nedenle siz elektrik temin edebilmeniz için ulusal şebekeye bağlanacak ve yeniden görevli elektrik tedarik şirketiniz ile sözleşme yaparak ulusal tarife fiyatlarından elektrik temin edebileceksiniz. Dolayısıyla hiçbir şekilde elektriksiz kalmamış olacaksınız.
Tüketimim artarsa indirim oranım artar mı?
Elektrik tedarikçileri size tarifelerini sunarken ortalama tüketimleriniz dikkate alınır. Tüketimleriniz ve indirimli birim fiyatınız çarpılarak hesaplandığından tüketiminiz ne olursa olsun aynı indirimli birim fiyattan elektrik faturası hesaplama işlemi yapılmış olacaktır. Bu nedenle tüketiminiz ne kadar artarsa artsın, sözleşme yaptıysanız, aynı indirim oranından yararlanmış olacaksınız. Dolayısıyla tasarruf tutarınız artabilir, fakat tüketim yükseldikçe tedarikçinizin sözleşme süreniz boyunca size daha indirimli birim fiyat sunması mümkün olmayacaktır.

 


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR