Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrikte İhbar ve Şikayetler


Elektrikte İhbar ve Şikayet

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Elektrik enerjisinin çeşitli sebeplerden dolayı sayaç ölçü sistemine müdahale ederek ve ya bozarak kullanılmaya devam edilmesi kaçak elektrik anlamına gelmektedir. Bu gibi uygunsuz şekilde elektrik tüketen aboneler bazı ceza durumlarına maruz kalırlar. Kaçak elektrik tespit edilen bir abonede cezalı tarife üzerinden faturalandırma yapılmaktadır. Mevcut olarak kullandığı, tarifesinde yer alan Tek Zamanlı aktif enerji bedelinin 1,5 katı ile çarpılarak kaçak kullanım bedeli hesaplanır ve bu tutar faturaya dahil edilir. Abonenin tekrar kaçak elektrik durumu ile yakalanmasından sonra ise yine mevcut tarifedeki Tek Zamanlı aktif enerji bedelinin 2 katı ile çarpılarak tutar faturaya eklenir.

Daha önce herhangi bir abonelik bulunmadan kaçak elektrik kullanan müşteriler ise tespit esnasında bulunduğu bölge hangi abone grubu kapsamına giriyorsa, o tarife üzerinden cezai durum değerlendirilir.

 

Elektrikte İhbar ve Şikayetler

Kaçak elektrik kullanımı sonucunda yaşanan maddi ve manevi zararı en aza indirmek bütün vatandaşların görevidir. Tespit ettiğiniz kaçak elektrik sağlayan kişi veya kişileri Alo 186 Çağrı Merkezi numarasından, Göreli Dağıtım Şirketleri’nin internet sitelerinde yer alan kaçak ihbar formunu doldurarak ve şahsi olarak Dağıtım Şirketi’ne şikayette bulunabilirsiniz. Elektrikte ihbar ve şikayetler, görevli dağıtım şirketi ve ya elektrik tedarik şirketi tüketici hizmetleri merkezine yapmanız gerekmektedir. Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta adreslerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulmanız mümkündür.

Tüketici hizmetleri merkezi tarafından alınan elektrikte ihbar ve şikayetler 15 iş günü içerisinde telefon, internet veya yazılı olarak kişiye bildirilir. Kaçak elektrik kullanımı için ihbarda bulunan kişi veya kişilerin kimlikleri gizli tutulmaktadır.

Usulsüz elektrik kullanımının oluşmaması için mesken veya ticarethane abonelerinin görevli elektrik dağıtım şirketine başvurarak kendi adına, yani kullanıcı adına aboneliğin alınması gerekmektedir. Aksi durumda mevcut işlem yasal olmayacağından dolayı tespit sonucunda cezai yaptırım mevcuttur. Usulsüz elektrik kullanımının temel maddesi bu olsa da, sadece kullanıcı doğruluğundan ibaret değildir. Mühürsüz, arızalı, hasarlı sayaç kullanarak dağıtım şirketine bilgi verilmeden elektrik kullanılması, dağıtım şirketi bilgisi ve izni dışında kendi mevcut sayacı üzerinden üçüncü şahıslara elektrik iletmek, dağıtım şirketi izni olmaksızın bulunduğu abone grubunun dışında elektrik kullanmak, mevcut şirket bilgisi dışında abonelik yapmak adına başka yollarla elektrik bağlantı işlemi gerçekleştirmek gibi cezai durumlar da söz konusudur.

Usulsüz kullanım tespit edilen müşterilerde gerekli yükümlülükleri yerine getirebilmesi adına 15gün süre ile verilen kesme ihbarı bırakılır. Müşterinin yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda mevcut abone grubunun ait olduğu yıl için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararı ile kesme-bağlam ücretinin 5 katı tutarında hesaplanarak kişiden ücret tahsil edilir.

Elektrik aboneliği almak için gerekli belgeler aşağıda tablo ile belirtilmiştir. Bu işlem için gerekli evraklar şahıs ve işyerleri için farklı şekilde istenmektedir.

ELEKTRİK ABONELİĞİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

 

ELEKTRİK ABONELİĞİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER (İş yeri)
- Tapu veya Kira Kontratı İş yeri Başvuruları İçin
- Vergi Levhası
- Kimlik Fotokopisi
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- İkametgah
- Şirketler İçin İmza Sirküleri
- Ticaret Odası Faaliyet Belgesi
- Kaşe

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.