Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Faturası Ödeme


Elektrik Faturası Ödeme

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Elektrik aboneliği bulunan tüketiciler yıllardır elektrik faturası ödemektedir. Elektrik faturası öderken eskiden çok fazla bir seçeneğimiz olmasa da günümüzde pek çok şekilde elektrik faturası ödeme işlemlerimizi tamamlayabilmekteyiz.

Elektrik Faturası Ödeme İşlemleri

Elektrik faturası ödeme kanalları genellikle elektrik tedarikçilerine göre değişse de belli başlı ödeme çeşidi bulunur:

Kredi Kartı ile ödeme: Tüketiciler elektrik faturalarını kredi kartı ile ödeyebilmektedir. Bunu isterlerse internet bankacılığını kullanarak ya da fatura ödeme merkezlerinden yapabilmektedirler.

Otomatik Ödeme Talimatı: Elektrik faturası ödeme yöntemlerinden en kolayıdır. Tüketiciler elektrik faturalarını ödeyebilmek için elektrik tedarikçisinin anlaşmalı olduğu bir bankaya otomatik ödeme talimatı verebilmektedir. Bu sayede her ay faturaları otomatik olarak ödenir. Otomatik ödeme talimatı verirken abone/müşteri/tesisat numaranız dikkate alınarak işlemleriniz gerçekleştirilir.

Dilerseniz tedarikçinizin anlaşmalı olduğu bankalardan birine otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemelerini yapmaya başlayabilirsiniz.

ATM’den Ödeme: Tüketiciler ödeme merkezlerini tercih ediyorsa, ATM üzerinden de ödeme yapabilirler. Ödeme yapacağı tedarikçinin adını ve kendi abone numarasını bilmesi yeterli olacaktır.

Hesaptan/ İnternetten Ödeme: Tedarikçinizin anlaşmalı olduğu bankalardan birinde hesabınız varsa ve internet bankacılığını kullanıyorsanız, bu şekilde ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Fatura Ödemek Çok Kolay!

Bunlar haricinde tüketiciler, fatura ödeme merkezlerini de elektrik faturası öderken tercih edebilirler. Çoğu tedarikçi bunun yanında tüm PTT Şubelerinden vezneden ödeme yapmayı da kabul etmektedir.

Bazı elektrik tedarikçileri ise kendi internet siteleri üzerinden fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır.

Yandaki menüden elektrik tedarikçinizin elektrik faturası ödeme kanallarını bulabilir, dilediğiniz şekilde faturalarınızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Zamanında ödenmeyen borçların tahsilatına ilişkin hususlar; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında düzenlenmektedir. Tüketicilerin elektrik faturalarında gördüğü son ödeme tarihine kadar mevcut borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Aksi durumda, yani son ödeme tarihine kadar borçlarını ödemeyen tüketiciler Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre her geçen gün için elektrik gecikme faizi tutarına maruz bırakılır. Son ödeme tarihinin geçtiği durumda görevli elektrik şirketiniz sizlere değişik yollarla bildirim yapar. Bildirim tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde tüketici tarafından borç ödeme durumu gerçekleşmezse verilen elektrik enerjisi görevli dağıtım şirketi tarafından kesilmektedir. Elektrik kesme işlemi gerçekleştikten sonra yine dağıtım şirketi tarafından adrese kesme ihbarnamesi bırakılır. Bu ihbarnamede tüketicinin son endeks bilgisi, elektrik kesim tarihi ve saati belirtilir.

Elektrik faturası dağıtım şirketiniz veya görevli tedarikçi firmanız tarafından 25 ila 35 gün arasında kesilir ve size çeşitli yollarla ulaştırılır. Tarafınıza ulaşan elektrik faturasının son ödeme tarihi fatura kesilme tarihinin on gün sonrası olarak belirlenir ve elektrik faturanızın üzerinde bu şekilde görürsünüz.

Elektrik faturası ödeme işlemlerinizi çeşitli yollarla yapabilmeniz mümkündür. Elektrik tedarikçinizin veya görevli elektrik dağıtım şirketinizin yetkili ödeme noktalarından, anlaşmalı olduğu banka şubeleri, anlaşmalı bankalardan otomatik ödeme talimatı ve PTT şubeleri kanalları ile ödemelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden abone numaranız ile işlem yaparak elektrik faturası borç sorgulama işlemi de yapmanız mümkündür.

Elektrik faturası ödeme yolları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Elektrik Faturası Ödeme Yolları
Kredi Karti ile Nakit Ödeme
Türkiye’de çeşitli yerlerde mevcut bulunan fatura ödeme noktaları -Türkiye’nin çeşitli noktalarında bulunan fatura ödeme vezneleri
Anlaşmalı tedarikçilerin banka ATM’leri -Anlaşmalı tedarikçilerin PTT şubeleri
Elektrik tedarik şirketiniz seçenek sunuyorsa kendi internet siteleri yoluyla Türkiye’nin çeşitli noktalarında bulunan fatura ödeme vezneleri
Türkiye’de çeşitli yerlerde mevcut bulunan fatura ödeme noktaları Anlaşmalı tedarikçilerin banka ATM’leri
Anlaşmalı tedarikçilerin PTT şubeleri 

Kesilen elektriği açtırma amacıyla satış şirketiyle yapılan elektrik sözleşmesi için gerekli belgeler aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

Kesilen Elektriği Açtırmak İçin Gerekli Belgeler
Resmi Kimlik belgesi (T.C. Kimlik Numaralı)
Ev Sahibiyseniz Tapu Kaydı
Kiracıysanız Kira Sözleşmesi Veya İkametgah Belgesl
Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi Veya Poliçe Sahibinin T.C. Kimlik Numarası (Poliçe sorgulama uygulaması DASK’ın resmi internet sitesinde yer alır)
Kiracılar İçin Mülk Sahibinin Adı, Soyadı ve T.C. Kimlik Numarası

Kesilen Elektrik Ne Zaman Bağlanır

Elektrik kesim işlemleri görevli dağıtım şirketi tarafından hafta içi ve cumartesi günleri saat 9.00-17.30 arasında yapılmaktadır.

Elektrik açma işlemleri görevli dağıtım şirketi tarafından hafta içi 13.00-22.00, hafta sonu 10.00-22.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Kesme İşleminden Sonra Borcun Ödenmemesi

Gecikmiş borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildiyse biriken borcunuzu elektrik gecikme faizi ile beraber olmak üzere peşin ödeyerek ya da elektrik şirketinin belirleyeceği plana göre ödemeyi taahhüt ederek yeniden enerji verilmesini talep edebilirsiniz. Elektrik şirketine başvuruda bulunduktan sonra en geç üç iş günü içerisinde elektriğiniz açılır. Elektrik kesme ihbarnamesinde de belirtildiği gibi elektrik bağlama bildiriminde de tarih, saat ve son endeks mutlaka belirtilir. Aksi durum söz konusu olduğunda görevli elektrik şirketi tüketici ile yapılmış olan ikili anlaşma kapsamındaki sözleşmenin feshini gerçekleştirebilir. Sözleşmenin feshi sonrasında ödenmeyen borçlar için yasal süreç başlar.

Gecikme Faizi Ödemesi Kesme İşlemini Durdurur mu?

Bu süreç sonucunda tüketici tarafından geciken borçların sözleşme fesih tarihi sonrasında ödenmesi durumunda elektrik dağıtım şirketiyle abonelik için yeni bir sözleşme yapılması gerekmektedir.

Başka Nedenlerle Elektrik Kesilir Mi?

Tüketicinin bir sayacı için perakende satış sözleşmesinden kaynaklanan borcu nedeniyle elektriğinin kesilmesi durumunda, başka bir sayaç için yapılan perakende satış sözleşmesine konu olan kullanım yerinin elektriği kesilmez. Bu durum borç bulunan mevcut sayaç için geçerlidir.

Yeni taşınacağınız bir evde kapatılan elektrik mevcutsa eğer, yeniden bağlanması için kendi adınıza olacak şekilde görevli elektrik dağıtım şirketi ile ikili anlaşma kapsamında perakende satış sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Bu sayede de elektrik aboneliğinizi kendi üzerinize alarak usulsüz elektrik kullanımı da yapmamış olursunuz. Başvuru ve anlaşmanız sonucunda görevli elektrik dağıtım şirketinizden görevliler gönderilir ve en geç 3 iş günü içerisinde elektrik bağlama işleminiz gerçekleşmiş olur.

Elektrik enerjisinin mevcut konuma yeniden bağlanması durumlarında kesme-bağlama ücreti denilen bedel tüketiciye yansıtılmaktadır. Bu bedel tüketicinin bir sonraki döneme ait faturasına yansıtılır. Fiilen enerji kesinti işlemi yapılmayan tüketiciden kesme-bağlama ücreti talep edilemez.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.