Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. | YEDAŞ


Yeşilırmak Elektrik Dağıtım | Yedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Ülkemizde özelleştirilen dağıtım şirketlerinden biri olan YEDAŞ, Samsun, Ordu, Amasya, Çorum, Sinop illerimize hizmet vermektedir. YEDAŞ 21 numaralı dağıtım bölgesinde görevlendirilmiştir ve bu bölgeyi kapsayan illerdeki hizmetlerini günümüzde de sürdürmeye devam etmektedir. Günümüzde Çalık Holding bünyesinde hizmetlerini sürdürmekte olan YEDAŞ bölgede sadece elektrik dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Hizmet aldığı bölgede 1.5 milyona yakın abonesi bulunan YEDAŞ, ortalama 4.9 milyar kWh elektrik dağıtım gerçekleştirmektedir.

 

YEDAŞ Tarihçesi

 

Ülkemizdeki elektrik faaliyetlerinin dağınık bir yapıda gerçekleştirilmesiyle bu dağınıklığın giderilmesi ve daha verimli ve çağdaş bir piyasaya kavuşabilmek için Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. 1970 yılında kurulan TEK ile elektrik sektöründe bütünleşme sağlanmış, ayrıca tüm elektrik faaliyetinde bulunan müesseseler (imtiyazlı şirketler haricinde) TEK’ e devrolmuştur.

 

1994 yılına kadar TEK çatısı altında sürdürülen faaliyetler, bu yıl TEK varlığının sonlandırılıp iki ayrı iktisadi teşekkül oluşturularak birbirinden ayrıştırılmıştır. Türkiye Elektrik İletim Üretim A.Ş. ile elektrik iletim ve üretim faaliyetlerinin yürütülmesi sağlanmış, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. ile de elektrik dağıtım ve ticareti faaliyetleri yürütülmeye devam edilmiştir. TEDAŞ’ın dağıtım ve satış faaliyetlerini üstlenmesiyle TEK bünyesinde hizmet veren tüm dağıtım müesseseleri devredilmiş, faaliyetleri TEDAŞ bünyesinde sürdürülmüştür.

 

2004 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı kararıyla TEDAŞ özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. TEDAŞ özelleştirilmesiyle bünyesinde bulunan bütün dağıtım müesseseleri de özelleştirilme altına alınmıştır. Bu özelleştirilme kapsamına alınan dağıtım şirketlerinin de görevlendirileceği bölgeler belirlenerek Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmıştır. YEDAŞ da dahil olarak 20 dağıtım şirketi bu bölgelerde görevlendirilmiştir. Bu kapsamda YEDAŞ da özelleştirilme kapsamında değerlendirilmiştir.

 

YEDAŞ Özelleştirilmesi

 

2009 yılında yapılan ihale ile YEDAŞ hisseleri satışa çıkarılmıştır. YEDAŞ ihalesini Çalık Holding 441,5 milyon dolar bedelle kazanmıştır. 29 Aralık 2010 tarihi itibariyle devir işlemleri tamamlanan YEDAŞ, Çalık Holding bünyesinde hizmetlerini sürdürmeye başlamıştır.

 

Elektrik Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar neticesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılarak ayrı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirmesi sağlanmıştır. Buna yönelik olarak dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin sadece YEDAŞ tarafından değil, perakende satış faaliyetlerinin kurulacak ayrı bir şirket tarafından yürütülmesi kararı alınmıştır. YEPAŞ için 27.12.2012 tarihinde EPDK’dan Perakende Satış Lisansı alınmış, 26.02.2013 tarihi itibariyle de YEDAŞ ve YEPAŞ olarak iki ayrı şirket tarafından faaliyetlere devam edilmiştir.

 

YEDAŞ Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. dağıtım ve perakende faaliyetlerini gerçekleştirirken YEPAŞ Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş.nin kurulmasıyla birlikte perakende satış faaliyetleri YEPAŞ tarafından devralınmıştır.

 

YEDAŞ devri sırasında Çalık YEDAŞ unvanıyla faaliyetlerine devam eden YEDAŞ, EPDK’nın ayrıştırmalar kapsamında yaptığı düzenlemeler çerçevesinde Çalık YEDAŞ unvanındaki “Çalık” ibaresi kaldırılmasıyla YEDAŞ olarak devam etmiştir. 22.03.2012 tarihi itibariyle YEDAŞ olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

YEDAŞ (Samsun, Ordu, Amasya, Çorum, Sinop Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

YEDAŞ Samsun

 

Mimar Sinan Mah. Atatürk Bulvarı No:190 Atakum Samsun

 

Telefon: 0362-311-44-00

 

YEDAŞ Ordu

 

Akyazı Mah. Atatürk Bulvarı No:285 Ordu

 

Telefon: 0452-234-39-10

 

YEDAŞ Amasya

 

Alpaslan Türkeş Caddesi No:48 Amasya

 

Telefon: 0358-218-68-21

 

YEDAŞ Çorum

 

İnönü Cad. No:137 Çorum

 

Telefon: 0364- 225- 33-68

 

YEDAŞ Sinop

 

Atatürk Caddesi İl Özel İdaresi İş Hanı Ka:t 2.3.5 No:1 Sinop

 

Telefon: 0368-261-31-96

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.