Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. | UEDAŞ


Uludağ Elektrik Dağıtım | Uedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

1970 yılında kurulan ve 1994 yılına kadar ülkemizde elektriğin üretim, iletim ve dağıtımından sorumlu olan Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), kurulmadan önce belediye ve köylerde elektrik faaliyetlerini yerine getiren tüm müesseseleri bünyesinde toplamıştır. Bu sayede ülkemizde bu alanda gerçekleştirilen faaliyetler tek bir çatı altından yürütülmeye devam edilmiştir.

Bu kapsamda Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’yı kapsayacak şekilde 11.08.1982 tarihinde TEK bünyesinde sınırlı sorumlu olarak Güney Marmara Elektrik Dağıtım Müessesi unvanıyla faaliyetlerine başlamıştır. 1983 yılında TEK yasasının kaldırılmasının ardından 1984 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsleri hakkında çıkarılan kanun hükmünde kararnamenin ilgili maddelerinin kaldırılmasıyla da müessese bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak yeniden kurulmuştur. 24.12.1989 tarihine kadar bölgede dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren müessese, aynı tarihte alınan kararla iller birbirinden ayrılmış; Çanakkale, Bursa ve Balıkesir illerinin ayrı faaliyetler yürütmesi amacıyla Elektrik Dağıtım Müesseseleri olarak hizmetlerini sürdürmesine karar verilmiştir.

1994 yılında ise TEK’in yeniden yapılandırılmasına Bakanlar Kurulu tarafından karar verilmiştir. Böylelikle TEK, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olarak ayrılmış, iki ayrı kuruluş halinde faaliyetlerini sürdürmüştür. Bursa, Çanakkale ve Balıkesir Elektrik Dağıtım Müesseselerinin de dağıtım faaliyetlerini yerine getirmesi amacıyla TEDAŞ’a bağlanmasıyla TEDAŞ tarafından belirlenen ana statüye göre hizmetlerini devam ettirmişlerdir. TEDAŞ’a bağlanmasıyla bölgede günümüzde olduğu gibi UEDAŞ unvanıyla hizmetlerini sürdürmüştür.

UEDAŞ Uludağ Elektrik Özelleştirmesi

UEDAŞ ve diğer tüm dağıtım şirketleri 1994 yılından 2004 yılına kadar TEDAŞ bünyesinde hizmetlerini sürdürmüştür. Ancak 2004 yılına gelindiğinde ise TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam eden UEDAŞ Uludağ Elektrik, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından aynı yıl alınan karar ile TEDAŞ ve bünyesinde bulunan bütün dağıtım şirketleri özelleştirme kapsamına alınmış, dolayısıyla UEDAŞ da özelleştirme kapsam ve programına dahil edilmiştir. UEDAŞ 01.03.2005 tarihinde tescil edilmiştir. Tescil edilmesinin ardından UEDAŞ, Bursa merkez olmak üzere Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerimizin dağıtım faaliyetlerini sürdürmek üzere görevine devam etmiştir.

UEDAŞ Uludağ Elektrik özelleştirilme sürecindeyken Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmış ve UEDAŞ bu 21 dağıtım bölgesinden 12 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir. UEDAŞ, özelleştirilme kapsamında gerçekleştirilen ihale ile hisse devir işlemleri hız kazanmıştır. UEDAŞ hisselerinin tamamı bu ihaleyi 940 milyon Dolar bedel karşılığında kazanan Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat Grubu tarafından devir alınmıştır. UEDAŞ hisselerinin devir işlemleri 01.09.2010 tarihinde tamamlanmıştır. Böylelikle bu tarihten sonra UEDAŞ, CLK Grubu bünyesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getirmeye başlamıştır.

UEDAŞ Uludağ Elektrik ve Görev Bölgesi

UEDAŞ, Marmara Bölgesi'nin güney kısmında yer alan bölgede aktif olarak dağıtım hizmetlerini yürütmektedir. Bu bölgede UEDAŞ Uludağ Elektrik toplam dağıtım alanı 35.501 kilometre kare olarak bilinmektedir. Bu alan içerisinde UEDAŞ Uludağ Elektrik abone sayısı ise toplamda 2.7 milyonu geçmektedir. BEDAŞ Boğaziçi Elektrik de olduğu gibi UEDAŞ Uludağ Elektrik de %9'luk pazar payına sahiptir. UEDAŞ, ülkemizin 4. büyük görevli dağıtım şirketlerinden birisidir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar neticesinde UEDAŞ tarafından yürütülen dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılmasına yönelik olarak UEDAŞ perakende faaliyetlerini ayırmış, bu faaliyetleri de gerçekleştirmek üzere ayrı bir tüzel kişiliğe devretmiştir. 01.01.2013 tarihi itibari ile perakende ve dağıtım faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi ile bölgede dağıtım faaliyetleri UEDAŞ tarafından, perakende satış faaliyetleri ise Perakende Satış A.Ş. tarafından yürütülmeye devam edilmektedir.

UEDAŞ (Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Uedaş Bursa Çırpan Mah. Stadyum Sok. No:40 Osmangazi Bursa 0224-600-00-00
Uedaş Balıkesir Akıncılar Mah. 2. Gazi Bulvarı No:39/41 Karesi Balıkesir 0266-202-21-00
Uedaş Çanakkale Barbaros Mah. Şekerpınar Cad. Trafo Yolu No:1/A Çanakkale 0286-295-17-00
Uedaş Yalova Şehit Ömer Faydalı Cad. Ahenk Sokak No:2 Yalova 0226-815-39-00

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.