Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. | UEDAŞ


Uludağ Elektrik Dağıtım | Uedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

1970 yılında kurulan ve 1994 yılına kadar ülkemizde elektriğin üretim, iletim ve dağıtımından sorumlu olan Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), kurulmadan önce belediye ve köylerde elektrik faaliyetlerini yerine getiren tüm müesseseleri bünyesinde toplamıştır. Bu sayede ülkemizde bu alanda gerçekleştirilen faaliyetler tek bir çatı altından yürütülmeye devam edilmiştir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Bu kapsamda Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’yı kapsayacak şekilde 11.08.1982 tarihinde TEK bünyesinde sınırlı sorumlu olarak Güney Marmara Elektrik Dağıtım Müessesi unvanıyla faaliyetlerine başlamıştır. 1983 yılında TEK yasasının kaldırılmasının ardından 1984 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsleri hakkında çıkarılan kanun hükmünde kararnamenin ilgili maddelerinin kaldırılmasıyla da müessese bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak yeniden kurulmuştur. 24.12.1989 tarihine kadar bölgede dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren müessese, aynı tarihte alınan kararla iller birbirinden ayrılmış; Çanakkale, Bursa ve Balıkesir illerinin ayrı faaliyetler yürütmesi amacıyla Elektrik Dağıtım Müesseseleri olarak hizmetlerini sürdürmesine karar verilmiştir.

 

1994 yılında ise TEK’in yeniden yapılandırılmasına Bakanlar Kurulu tarafından karar verilmiştir. Böylelikle TEK, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olarak ayrılmış, iki ayrı kuruluş halinde faaliyetlerini sürdürmüştür. Bursa, Çanakkale ve Balıkesir Elektrik Dağıtım Müesseselerinin de dağıtım faaliyetlerini yerine getirmesi amacıyla TEDAŞ’a bağlanmasıyla TEDAŞ tarafından belirlenen ana statüye göre hizmetlerini devam ettirmişlerdir. TEDAŞ’a bağlanmasıyla bölgede günümüzde olduğu gibi UEDAŞ unvanıyla hizmetlerini sürdürmüştür.

 

UEDAŞ Uludağ Elektrik Özelleştirmesi

 

UEDAŞ ve diğer tüm dağıtım şirketleri 1994 yılından 2004 yılına kadar TEDAŞ bünyesinde hizmetlerini sürdürmüştür. Ancak 2004 yılına gelindiğinde ise TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam eden UEDAŞ Uludağ Elektrik, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından aynı yıl alınan karar ile TEDAŞ ve bünyesinde bulunan bütün dağıtım şirketleri özelleştirme kapsamına alınmış, dolayısıyla UEDAŞ da özelleştirme kapsam ve programına dahil edilmiştir. UEDAŞ 01.03.2005 tarihinde tescil edilmiştir. Tescil edilmesinin ardından UEDAŞ, Bursa merkez olmak üzere Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerimizin dağıtım faaliyetlerini sürdürmek üzere görevine devam etmiştir.

 

UEDAŞ Uludağ Elektrik özelleştirilme sürecindeyken Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmış ve UEDAŞ bu 21 dağıtım bölgesinden 12 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir. UEDAŞ, özelleştirilme kapsamında gerçekleştirilen ihale ile hisse devir işlemleri hız kazanmıştır. UEDAŞ hisselerinin tamamı bu ihaleyi 940 milyon Dolar bedel karşılığında kazanan Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat Grubu tarafından devir alınmıştır. UEDAŞ hisselerinin devir işlemleri 01.09.2010 tarihinde tamamlanmıştır. Böylelikle bu tarihten sonra UEDAŞ, CLK Grubu bünyesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getirmeye başlamıştır.

 

UEDAŞ Uludağ Elektrik ve Görev Bölgesi

 

UEDAŞ, Marmara Bölgesi'nin güney kısmında yer alan bölgede aktif olarak dağıtım hizmetlerini yürütmektedir. Bu bölgede UEDAŞ Uludağ Elektrik toplam dağıtım alanı 35.501 kilometre kare olarak bilinmektedir. Bu alan içerisinde UEDAŞ Uludağ Elektrik abone sayısı ise toplamda 2.7 milyonu geçmektedir. BEDAŞ Boğaziçi Elektrik de olduğu gibi UEDAŞ Uludağ Elektrik de %9'luk pazar payına sahiptir. UEDAŞ, ülkemizin 4. büyük görevli dağıtım şirketlerinden birisidir.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar neticesinde UEDAŞ tarafından yürütülen dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılmasına yönelik olarak UEDAŞ perakende faaliyetlerini ayırmış, bu faaliyetleri de gerçekleştirmek üzere ayrı bir tüzel kişiliğe devretmiştir. 01.01.2013 tarihi itibari ile perakende ve dağıtım faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi ile bölgede dağıtım faaliyetleri UEDAŞ tarafından, perakende satış faaliyetleri ise Perakende Satış A.Ş. tarafından yürütülmeye devam edilmektedir.

 

UEDAŞ (Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

UEDAŞ Bursa

 

Çırpan Mah. Stadyum Cd. No:40 Osmangazi Bursa

 

Telefon: 0224-600-00-00

 

UEDAŞ Balıkesir

 

Akıncılar Mahallesi 2. Gazi Bulvarı No 39/41 Karesi Balıkesir

 

Telefon: 0266-202-21-00

 

UEDAŞ Çanakkale

 

Barbaros Mah. Şekerpınar Caddesi Trafo Yolu No1/A Çanakkale

 

Telefon: 0286-295-17-00

 

UEDAŞ Yalova

 

Şehit Ömer Faydalı Caddesi Ahenk Sokak No:2 Yalova

 

Telefon: 0226-815-39-00

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.