Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. | TREDAŞ


Trakya Elektrik Dağıtım | Tredaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Özelleştirilen dağıtım şirketlerinden biri olarak dikkatleri çeken TREDAŞ, 13 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir. Görevli olduğu bölgede Edirne, Tekirdağ, Kırklareli illerinde dağıtım faaliyetlerini sürdüren TREDAŞ, bu kapsamında elektrik enerjisinin dağıtımı, elektrik şebeke ve hatlarının bakım ve onarımı başta olmak üzere pek çok hizmeti sağlamaktadır. 2012 yılında özelleştirme ile birlikte TREDAŞ IC Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

TREDAŞ bölgede 1,5 milyon nüfusa hizmet vermekte, bu nüfus içerisinde yaklaşık 850 bin abonesi bulunmaktadır. Ayrıca TREDAŞ 19,139 km2’lik dağıtım alanında 18 bin kilometrelik enerji nakil ve dağıtım hattına sahiptir. Dağıtım bölgeleri arasında TREDAŞ, kayıp kaçak oranı olarak en düşük orana sahip olan şirkettir. Aynı zamanda yapılan enerji dağıtımları ile TREDAŞ yine dağıtım bölgeleri arasında dokuzuncu olmuştur.

TREDAŞ 2014 yılında 6,38 Milyar kWh enerji dağıtımı gerçekleştirmiştir. Ayrıca TREDAŞ 13.03.2003 tarihi ED/101-20/027 sayılı dağıtım lisansı kapsamında dağıtım faaliyetlerinde bulunmaktadır.

TREDAŞ Tarihçesi

1970 yılında Türkiye’deki elektrik faaliyetlerinin tek bir çatı altında gerçekleştirilmesi amacıyla üretim, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmek üzere Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Sonrasında 1982 yılında tüm elektrik faaliyetinde bulunan belediye ve köy birlikleri TEK’e devredilmiştir.

Elektrik piyasasının serbestleştirilmesi ve özelleştirilmesine yönelik olarak yapılan çalışmalar arasında TEK’in özelleştirilerek yeniden yapılandırılması da bulunmuş ve bu nedenle TEK iki ayrı tüzel kişilik olarak yapılandırılmıştır. 1994 yılı itibariyle TEAŞ ve TEDAŞ olarak yapılanan TEK, üretim-iletim ve dağıtım-perakende satış faaliyetlerini iki ayrı teşekkül tarafından gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

TEDAŞ’a devredilen dağıtım faaliyetleri sonrasında Yüksek Planlama Kurulu’nun 25.11.1993 tarih ve 93/T-103 sayılı kararı ile TEDAŞ’a bağlı ortaklıkla 7 müessese kurulmuştur. Bu müesseselerden biri de Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde hizmet vermesi için kurulan TREDAŞ olmuştur.

2004 yılına gelindiğinde 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılan Türkiye, Kayseri dağıtım bölgesi hariç olarak özelleştirilme kapsamına alınmıştır. TEDAŞ'ın ve bağlı bulunan ortaklıklarının da özelleştirilme kapsamına alınmasıyla elektrik piyasası serbestleştirme çalışmalarına devam edilmiştir. Bu kapsamda 13.03.2003 tarihi itibariyle 13 numaralı bölgede TREDAŞ Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. unvanıyla hizmetlerine devam etmiştir.

TREDAŞ Özelleştirilmesi

Hisselerinin tamamı TEDAŞ’a ait bulunan TREDAŞ, blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesine karar verilmiştir. TREDAŞ hisseleri 19.03.2010 tarihinden itibaren ihaleye çıkarılmıştır. 09.08.2010 tarihinde yapılan ihale ile IC İçtaş Elektrik A.Ş.’ye devri gerçekleştirilmiştir. 30.12.2010 tarihinde devir işlemleri gerçekleştirilen TREDAŞ, 01.09.2036 tarihine kadar 25 yıllık süre boyunca IC İçtaş Elektrik A.Ş. bünyesinde dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir.

TREDAŞ 2013 yılına kadar perakende ve dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiş, EPDK’nın dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararına yönelik olarak 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım ve satış faaliyetlerini birbirinden ayırmıştır. Dağıtım hizmetlerini gerçekleştirmeye devam eden TREDAŞ, perakende satış yetkisinin elinden alınmasıyla bu yetkiyi TREPAŞ Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye devretmiştir.

Böyleikle Trakya dağıtım bölgesinde TREDAŞ ve TREPAŞ olmak üzere iki ayrı görevli şirket hizmet vermekte olup, bölgenin dağıtım ve perakende elektrik satış ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar.

TREDAŞ (Tekirdağ, Kırklareli, Edirne Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Tredaş Tekirdağ 100. Yıl Mah. Barboros Cad. No:24/1 A Blok Tekirdağ 0282-258-26-00
Tredaş Kırklareli Özel İdare İş Hanı İstiklal Caddesi Kat 3 Kırklareli 0288-214-07-55
Tredaş Edirne İstasyon Mah. Kriantem Sok. No:1 Edirne 0284-236-58-58

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.