Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. | Toroslar EDAŞ


Toroslar EDAŞ | Tedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Toroslar EDAŞ bir kamu kurumu olarak Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) bünyesinde elektrik dağıtımı yapan bir şirketti. Toroslar EDAŞ Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinin elektrik enerjisi teminini ve dağıtımını gerçekleştirmekteydi. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından elektrik enerjisinin dağıtımını ve perakende satışını yapan müesseselerin özelleştirilmesi kararı alınması ile Toroslar EDAŞ ihale süreci başlatılmıştır.

Toroslar EDAŞ 01.10.2013 tarihinde özelleştirilme işlemlerinin tamamlanmasıyla Enerjisa’ya devredilmiştir. Toroslar EDAŞ, Enerjisa bünyesinde Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerine dağıtım hizmeti sunmaya devam etmiştir. Toroslar EDAŞ sahip olduğu yetkiler arasından perakende satışı yapma yetkisi alınmıştır. Böylece Toroslar EDAŞ dağıtım fhizmetlerini gerçekleştirirken, perakende elektrik satış faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere de Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. görevlendirilmiştir.

Toroslar EDAŞ Tarihçesi

Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmadan önce ülkemiz belediye ve köylerinde dağıtım ve satışı gerçekleştiren birçok müessese mevcuttu. Bu müesseseler ülkemizde üretim, iletim, dağıtım ve ticaretini gerçekleştirmek amacını güden ve dağınık yapılar halinde bulunan müesseselerdi. 1970 tarihine kadar dağınık yapılar halinde elektrik enerjisi faaliyetlerini gerçekleştiren bu müesseseler TEK’in kurulmasıyla faaliyetlerine TEK bünyesinde devam etmişlerdir. Bu atılan adımla elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticareti kamu kurumu sıfatıyla tek bir merkez kontrolünde gerçekleştirilmiş ve mevcut karışıklık giderilmiştir. TEK 24 yıllık hizmet dönemi süresince ülkemizin elektrik faaliyetlerinin düzenli yürütülmesini sağlamıştır.

Bakanlar Kurulu tarafından 1994 tarihinde alınan karar ile TEK yeniden yapılandırılmaya başlanmıştır. Bu alınan karar ile yeniden yapılandırılan TEK iki ayrı kamu kurumu olacak şekilde Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) olarak ayrılmıştır. Alınan bu karar ile dağıtım faaliyetleri Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve üretim, iletim falliyetleri Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Bakanlar Kurulu tarafından yapılandırma sürecine gidilmek istenmesi sonucu Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) 2001 tarihinde alınan karar sonucunda 3 farklı kamu kurumu halini almıştır. Bu kurumlar Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. olarak sıralanabilir.

Toroslar EDAŞ Özelleştirilmesi

TEDAŞ’a bağlı olarak dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Toroslar EDAŞ, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2012 Kasım ayında %100 oranındaki hisseleri blok satış yöntemi ile özelleştirilmek için ihaleye çıkarılmıştır. Toroslar EDAŞ hisselerinin %100'ünün satılması için başvuran 9 firma arasından, 15.03.2013 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda en yüksek teklifi 1. 725 milyon dolar teklif ile Sabancı Holding ve E.ON ortaklığındaki Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. vermiştir. Toroslar EDAŞ böylece Enerjisa'ya devrine karar verilmiştir.

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan değişiklik sonucunda dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden farklı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi gerektiği kararı verilmiştir. Bu karar neticesinde Toroslar EDAŞ dağıtım faaliyetlerini yürütmeye devam etmiştir. Elektrik enerjisinin satış hizmetini Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. sunmaktadır.

Toroslar EDAŞ (Adana, Osmaniye, Gaziantep, Mersin, Kilis, Hatay Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Toroslar Edaş Adana Seyhan Barajı İçi Yüreğir Adana 444-4-372
Toroslar Edaş Osmaniye Rahime Hatun Mah. Musa Şahin Bul. No:3-4 Merkez Osmaniye 444-4-372
Toroslar Edaş Gaziantep İncilipınar Mah. Prof. Muammer Aksoy Bul. Şehitkamil Gaziantep 444-4-372
Toroslar Edaş Mersin Kültür Mah. İsmet İnönü Bulvarı Liman Apt. No:148 Akdeniz Mersin 444-4-372
Toroslar Edaş Kilis Büyükkütah Mah. Cumhuriyet Cad. No:160 Kilis 444-4-372
Toroslar Edaş Hatay Ürgan Paşa Mah. 75.Yıl Bul. Ravi Apt. No:32/C Antakya Hatay 444-4-372

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.