Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. | SEDAŞ


Sakarya Elektrik Dağıtım | Sedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. bilinen adıyla SEDAŞ ülkemizin özelleştirilen dağıtım şirketlerinden biridir. SEDAŞ ülkemizin 21 bölgeye ayrıştırılmasıyla 15 nolu bölgede görevli dağıtım şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. SEDAŞ, Sakarya başta olmak üzere Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde faaliyetleri yerine getirmektedir.

SEDAŞ görevli olduğu bölge 19.421 kilometre karelik bir alanı kapsamaktadır. 3.2 milyon nüfusa hizmet götüren SEDAŞ Sakarya Elektrik, görevli olduğu bölgede 1.5 milyon aboneye sahiptir. SEDAŞ 2009 yılında özelleştirilmiştir. SEDAŞ Sakarya Elektrik, günümüzde AKCEZ Konsorsiyumu bünyesinde faaliyet göstermektedir.

SEDAŞ Tarihçesi

Müdürlük olarak ilk kuruluşu 1954 yılına dayanan SEDAŞ, 1963 yılında Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Zonguldak illerini kapsayan bölgede 2. Bölge Mes’ul Mühendisliği olarak yapılanmış, bölgenin elektrik tesislerinin yapımını sürdürmüş, sonrasında sadece bölgenin kırsal kesimlerinin elektriklendirilmesi için gereken tesislerin yapılması için görevlendirilmiştir. Sonrasında Sakarya İl İşletme Müdürlüğü'ne dönüştürülen işletme, Sakarya iline özel hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Türkiye Elektrik Kurumu kararı ile 1985 yılında Sınırlı Sorumlu Sakarya Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlüğü kurulmuştur.

Yıllar geçtikçe SEDAŞ iş potansiyelinin artması ile büyümüş, önce 1969 yılında Baş Mühendisliğe, 1972 yılında ise Bölge Müdürlüğü haline getirilmiştir. Sonrasında ise SEDAŞ 01.11.1982 tarihinde Elektrik Dağıtım Bölge Koordinatörlüğü'ne, 01.01.1983 yılında ise Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi Müdür Yardımcılığı'na dönüştürülmüştür.

TEK özelleştirilmeye alınarak 1993 yılında varlığı sona erdirilmiş, yeniden yapılandırılarak Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) kurulmuştur. TEK’e bağlı olan müesseseler TEDAŞ’a devredilerek tüm faaliyetlerin TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. TEDAŞ’ın kurulmasının ardından TEDAŞ’a bağlı ortaklık halinde 7 genel müdürlük kurulmuştur. Kurulan bu müdürlüklerden biri de SEDAŞ Sakarya Elektrik olmuştur. Merkezi Sakarya’da bulunan SEDAŞ, Bolu ve Sakarya olmak üzere iki ilde dağıtım faaliyetlerini üstlenmiştir.

SEDAŞ Özelleştirilmesi

TEDAŞ’ın özelleştirme kapsam ve programına alınmasıyla dağıtım müesseseleri de yeniden yapılandırılmıştır. TEDAŞ bünyesinde faaliyetlerine devam eden SEDAŞ da özelleştirilme kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda Türkiye 21 bölgeye ayrılmış ve bu bölgelerde görev verilmek üzere 20 ayrı şirket görevlendirilmiştir. SEDAŞ Körfez EDAŞ ile birleştirilmiştir. 01.03.2005 tarihinde birleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından SEDAŞ Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu illerini kapsayacak şekilde 15. dağıtım bölgesinde hizmet veren şirket olarak belirlenmiştir.

Özelleştirilme kapsamında 01.07.2008 tarihinde SEDAŞ ihaleye çıkarılmıştır. SEDAŞ hisseleri için en yüksek bedeli Akkök-Akenerji-CEZ Konsorsiyumu vermiş ve böylelikle SEDAŞ hisselerinin AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devri onaylanmıştır. SEDAŞ 11.02.2009 tarihinde AKCEZ bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir.

SEDAŞ ve Sakarya Elektrik Faaliyetlerinin Belirlenmesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararının alınmasına yönelik olarak SEDAŞ, yalnızca dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere faaliyetlerine devam etmektedir. Perakende faaliyetlerini gerçekleştirmek için ise SEPAŞ Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurularak satış faaliyetleri SEPAŞ'a devredilmiştir.

SEDAŞ (Sakarya, Kocaeli, Gebze, Bolu, Düzce Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Sedaş Sakarya Maltepe Mah. Orhangazi Cd. Sakarya 0262-675-10-10
Sedaş Kocaeli Alikahya Fatih Mah. Sultan Murat Cd. Fener Sk. No:3 K:1 İzmit Kocaeli 0262-675-10-10
Sedaş Gebze Arapçeşme Mah. Gençlik Cd. No:6 Gebze 0262-675-10-10
Sedaş Bolu Beşkavaklar Mah. İzzet Baysal Devlet Hastanesi Bulvarı Merkez Bolu 0262-675-10-10
Sedaş Düzce Kültür Mah. Mehmet Akif Ersoy Cd. Sahtiyancı 2 Apt. N0:15/A Düzce 0262-675-10-10

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.