Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. | OEDAŞ


Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. | OEDAŞ

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

1970 yılından önceki dönemlerde ülkemizin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek adına birçok müessese kurulmuştur. Kurulan bu müesseseler elektrik enerjisinin iletim, üretim, dağıtım ve ticaretini gerçekleştirme gayesi güdüyorlardı. Ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kurulan bu müesseseler karışık yapılar halindeydi. Devletimiz ülkemizde böylesine karışık bir yapıda bulunan müesseseleri tek bir çatı altında birleştirebilmek amacıyla 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)'i kurmuştur. Devletimiz tarafından kurulan TEK'in amacı elektrik faaliyetlerini düzenli bir şekilde ve kontrollü bir şekilde kendi bünyesinde gerçekleştirebilmektir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Ancak 1994 yılına kadar başarılı bir şekilde faaliyetlerini gerçekleştiren TEK, Bakanlar Kurulu kararı ile yapılandırılmak istenmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından alınan bu karar neticesinde TEK iki ayrı kamu kurumu TEDAŞ ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) olacak şekilde elektrik faaliyetlerine devam etmiştir. Bu yapılandırmanın ardından dağıtımı TEDAŞ ve üretim ve iletimi TEAŞ tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

 

OEDAŞ Osmangazi Elektrik Kuruluşu ve Özelleştirilmesi

 

OEDAŞ Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. kurulmadan önce Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerimizin ihtiyaçları TEDAŞ kamu kurumuna bağlı il müdürlükleri tarafından karşılanmaktaydı. Ancak 2004 yılında T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınan karar neticesinde TEDAŞ kamu kurumu özelleştirilme sürecine girmiştir. Bu bölgelerin ihtiyacını karşılayan il müdürlükleri birleştirilerek OEDAŞ Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. işletmesi kurulmuş ve bu bölgelerin görevli dağıtım şirketi konumuna getirilmiştir.

 

TEDAŞ kamu kurumunun özelleştirilme kapsamına alınması ile birlikte kurulan OEDAŞ Osmangazi Elektrik, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerini kapsayan bölgede hizmetlerini sürdürmektedir. Böylece OEDAŞ Osmangazi Elektrik, 16 numaralı görev bölgesinde hizmet vermeye başlamıştır. Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi kapsamında alınan karar neticesinde OEDAŞ Osmangazi Elektrik, 10 Nisan 2009 yılında mevcut hisselerinin satışı adına ihaleye çıkarılmıştır. 20 Ekim 2009 yılında tamamlanan ihale sonucunda Yıldızlar SSS Holding A.Ş. en yüksek teklifi sunan taraf olmayı başarmıştır. OEDAŞ Osmangazi Elektrik, 485 milyon ABD doları teklifi ile Yıldızlar SSS Holding A.Ş. bünyesinde hizmetlerini sürdürmekte olan Eti Gümüş A.Ş.'ye devredilmiştir. Böylece görevlendirildiği bölgede OEDAŞ Osmangazi Elektrik, hem dağıtım hem de perakende satış faaliyetlerini icra etmektedir.

 

Gerçekleştirilen ihale sonrasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Rekabet Kurulu’nun değerlendirmeleri sonucunda Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından OEDAŞ Osmangazi Elektrik hakkında bir karar alınmıştır. Alınan bu karar ile 31 Mayıs 2010 tarihinde yapılan Hisse Satış Sözleşmesi ile OEDAŞ Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., TEDAŞ kamu kurumuna ait olan %100 oranındaki hisselerin tümü Yıldızlar SSS Holding A.Ş. bünyesinde varlığını sürdürmekte olan Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş. ‘ye devredilmiştir. Gerçekleştirilen devir işlemi sonrasında 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren OEDAŞ Osmangazi Elektrik tarafından gerçekleştirilen tüm elektrik faaliyetleri Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 01 Eylül 2006 yılında OEDAŞ Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafına verilen Dağıtım Lisansı ile görevli olduğu bölgelerde 30 yıllık süre sınırı ile dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye hak kazanmıştır.

 

OEDAŞ-OEPSAŞ Ayrışması

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılmasına yönelik aldığı karar neticesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdüren şirketler birbirinden ayrılmıştır. Alınan bu karar ile birlikte dağıtımını OEDAŞ Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. perakende satışını ise OEPSAŞ Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. gerçekleştirmektedir. 01.01.2013 tarihi itibariyle ayrı şirketler tarafından yürütülmesi gereken perakende satış ve dağıtım faaliyetleri OEDAŞ ve OEPSAŞ tarafından gerçekleştirilmeye devam edilmiştir.

 

OEDAŞ (Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

OEDAŞ Eskişehir

 

İstiklal Mahallesi Şair Fuzuli Caddesi No:7 26010 Eskişehir

 

Telefon: 0222-211-60-00

 

OEDAŞ Afyon

 

Dumlupınar Mahallesi Yüzbaşı Agah Caddesi No: 24 Afyon

 

Telefon: 0272-214-06-51

 

OEDAŞ Kütahya

 

Pekmez Pazarı Caddesi Belediye İş Hanı K:2 Kütahya

 

Telefon: 0274-223-63-98

 

OEDAŞ Uşak

 

Fevzi Çakmak Mahallesi Halik Kaya Gedik Bulvarı No 145

 

Telefon: 0276-231-16-61

 

OEDAŞ Bilecik

 

Atatürk Bulvarı No:2 Merkez Bilecik

 

Telefon: 0228-212-20-18

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.