Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. | MEDAŞ


Meram Elektrik Dağıtım | Medaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!

Ülkemizde karmaşık bir şekilde gerçekleştirilen elektrik faaliyetlerini içerisinde bulunduğu karmaşıklıktan kurtarabilmek adına 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) iktisadi devlet teşekkülü statüsünde kurulmuştur. TEK'in kurulmasıyla elektrik faaliyetlerindeki karışıklıklar giderilmiş ve bu faaliyetleri gerçekleştiren müesseseler TEK çatısı altında toplanmıştır.

 

MEDAŞ Meram Elektrik ise 1990 yılında TEK Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi adı altında kurulmuştur. Kurulmuş olduğu tarih itibariyle TEK Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi ülkemizin Konya ilinde elektrik enerjisinin dağıtımını ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır. Günümüzde MEDAŞ olarak bilinen Meram Elektrik ilerleyen dönemlerde görev sahasını genişletmiştir. Daha öncesinde sadece Konya iline elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sunan MEDAŞ bu sayıyı 5’e çıkartmıştır. MEDAŞ daha sonrasında özelleştirme kararının alınması ile bir ili daha bünyesine katmış ve bu şekilde faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir.

 

1994 yılına kadar başarılı bir şekilde hizmetlerini gerçekleştiren TEK, Bakanlar Kurulu bünyesinde alınan karar ile Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) iki farklı kamu kurumu olacak şekilde yapılandırılmıştır. TEK bünyesinde bulunan il dağıtım müdürlükleri bu yapılandırmanın ardından TEDAŞ’a devredilmiştir. Bu devir işlemleri sonucunda TEDAŞ’a bağlı hale gelen MEDAŞ Konya ili ve ilçelerine elektrik dağıtımı görevini üstlenmiştir. Daha sonrasında 11 Kasım 1993 tarihinde TEK Konya Dağıtım Müessesesi kapatılmış ve MEDAŞ kurulmuştur.

 

MEDAŞ Meram Elektrik Tarihçesi

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme kapsamına alınmadan önce MEDAŞ, faaliyetlerini TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirmeye devam etmiştir. MEDAŞ, kurulduğu tarihlerde adından da anlaşılacağı üzere Konya ilinin elektrik ihtiyacını karşılama amacı gütmüştür. Daha sonra görev sahasının genişlemesiyle MEDAŞ görevli dağıtım şirketi olarak Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerinde varlığını sürdürmeye devam etmiştir. MEDAŞ, 8 nolu bölgede faaliyetlerini gerçekleştiren ve özelleştirilen bir dağıtım şirketidir. MEDAŞ, Alarko Holding ve Cengiz Holding ortaklığında faaliyetlerini yürütmektedir.

 

MEDAŞ Özelleştirmesi

 

TEDAŞ’ın özelleştirme kapsamına alınması ile birlikte bünyesinde bulunan şirketler de özelleşme kapsamında incelenmiştir. Bu sebeple şirketlerin hisseleri satışa çıkarılmıştır. Bu dağıtım şirketlerinden birisi olan MEDAŞ Meram Elektrik hisseleri de satışa çıkarılmış, gerçekleştirilen ihale sonucunda MEDAŞ 440 milyon Dolar bedel karşılığında devri kararlaştırılmıştır. MEDAŞ Alarko Holding ve Cengiz Holding ortaklığı bünyesinde bulunan Alcen Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. tarafına devredilmiştir. 30.10.2009 tarihinde imzalanan devir sözleşmesi ile özelleştirilen MEDAŞ, unvan değişikliği olmadan faaliyetlerine devam etmiştir. 2004 yılında alınan özelleştirme kararı sonrasında MEDAŞ Karaman ilini de bünyesine katarak faaliyette bulunduğu görev sahasını bir kez daha büyütmüştür.

 

MEDAŞ Meram Elektrik Faaliyetlerinin Bölünmesi

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2013 yılında alınan karar sonucunda elektrik enerjisinin dağıtımı ve perakende satış hizmetleri birbirinden ayrı farklı tüzel kişiliklerce 01.01.2013 tarihi itibari ile gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu karar neticesinde MEDAŞ yalnızca dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir. MEDAŞ sorumluluğundan ayrılan perakende satış faaliyetlerinin gerçekleştirebilmek amacıyla da Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. MEDAŞ'a ait olan perakende satış yetkisinin devredilmesi ile MEPAŞ 27.12.2012 tarihinde perakende satış lisansını elde etmiştir. Böylelikle dağıtım faaliyetleri MEDAŞ tarafından, perakende satış faaliyetleri ise MEPAŞ Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

2012 yılında MEDAŞ toplamda 63.850 km OG, 13.392 km AG olmak üzere sahip olduğu dağıtım hattı toplamda 77.244 km’ye ulaşmıştır. MEDAŞ ayrıca elektrik dağıtımında bulunduğu 1.741.499 aboneye sahiptir. MEDAŞ tarafından bu abonelere toplam dağıtılan enerji miktarı ise 6.750 milyar kwh’dır. MEDAŞ görev bölgesinde yer alan 6 ilde toplam 76 işletme ile hizmet vermektedir.

 

MEDAŞ (Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Karaman Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

MEDAŞ Konya

 

Sancak Mahallesi Yeni İstanbul Cad. No:92 Selçuklu Konya

 

Telefon: 0850-251-30-00

 

MEDAŞ Aksaray

 

Minarecik Mah. 559. Sok. 3. Nolu Belediye İşhanı Kat:1 AKSARAY

 

Telefon: 0850-251-30-00

 

MEDAŞ Niğde

 

Burhan Mah. Hanlar Sok. Duygu İnşaat 1 Ahmet Gökkurt Ap. No: 30/A

 

Telefon: 0850-251-30-00

 

MEDAŞ Kırşehir

 

Yenice Mah. Atatürk Bulvarı No:4

 

Telefon: 0850-251-30-00

 

MEDAŞ Nevşehir

 

Sümer Mahallesi Fevzi Çakmak Cad. No: 64

 

Telefon: 0850-251-30-00

 

MEDAŞ Karaman

 

Seki Çeşme Mah. Atatürk Bulvarı Hidayet Uysal İş Merkezi Kat: 4

 

Telefon: 0850-251-30-00

 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.