Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. | KCETAŞ


Kayseri Civarı Elektrik Dağıtım | KCETAŞ

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

KCETAŞ Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. ülkemizde kurulan ilk özel dağıtım şirketidir. Dünya genelinde meydana gelen ekonomik krizler sebebiyle 1926 ve 1929 yılları arasında kurulmuş olan elektrik üretim şirketlerinin pek çoğu tasfiye edilmiştir. Dünyada yaşanan bu ekonomik krizlere rağmen KCETAŞ bu şirketler arasından sıyrılmış ve varlığını sürdürebilme başarısını elde etmiştir. KCETAŞ kurulduktan kısa bir süre sonra ülkemizde Kayseri ili ve civarı bölgelere elektrik temin edebilmek adına 18.08.1926 tarihli ve 4022 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile izin talebinde bulunmuştur. KCETAŞ tarafından gerçekleştirilen bu başvuru neticesinde İmtiyaz Sözleşmesi 11.10.1926 yılında imzalanmıştır.

Taraflarca gerekli imzaların atılmasından sonra KCETAŞ Menâfi-i Umumiye Müteallik İmtiyazat Hakkında Kanun nezdinde kurulmuştur. KCETAŞ, ülkemizin ilk elektrik üretim ve dağıtım müessesesi olma unvanını elinde bulundurmaktadır. KCETAŞ kurulduğu günden bu yana faaliyetlerine devam etmektedir.

KCETAŞ kurulduktan hemen sonra kendi imkânları dâhilinde elektrik nakil hatlarını ve dağıtım şebekelerini kurmuş ve bunun sonucunda da Kayseri ve Civarı Elektrik müessesesi elektrik sağlayacağı abonelerine elektrik enerjisi ulaştırmayı başarmıştır. Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım A.Ş. kısa adı ile KCETAŞ 1929 yılında Bünyan Hidroelektrik Santralini kurmuştur. Takip eden yıllarda da Anatamir bölgesinin karşı tarafına Dizel Elektrik Santrali KCETAŞ tarafından kurulmuştur. Daha sonra KCETAŞ, Kayseri Belediyesi’nin de öncülüğünde 1961 yılında Sivas Gemerek’te Sızır kasabası yakınlarına Sızır Hidroelektrik Santrali’ni kurmayı başarmıştır. Sivas ilinin Gemerek ilçesi Sızır kasabası ile Kayseri arasında 66 kV’luk bir enerji nakil hattı tesis edilmiştir. Bunun neticesinde de Kayseri ve çevresinde elektrik üretimi projesi hayata geçirilmiştir. Kayseri ve çevresinde kurulmuş olan tüm bu tesislerin işletme hakkı hala KCETAŞ bünyesinde olmakla birlikte günümüzde de aktif olarak elektrik enerjisi üretiminde kullanılmaktadır.

KCETAŞ ve Görevli Dağıtım Şirketi Olma Süreci

KCETAŞ tarafından oluşturulan ve işletilen Bünyan Hidroelektrik Santrali, Dizel Elektrik Santrali ve Sızır Hidroelektrik Santrallerinin imtiyaz hakkının 50 yıl olması sebebiyle ve bu sürenin 01.11.1982 tarihinde dolmasından dolayı sahip olduğu bütün santraller bedelsiz olarak Türkiye Elektrik Kurumu’na devredilmiştir. KCETAŞ 50 yıl sürdürdüğü santrallerin işletilmesi görevini başarılı bir şekilde yürütmüş, bundan dolayı görevli dağıtım şirketi olmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından görevlendirilen KCETAŞ 27.11.1988 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla gereken izinleri almış ve gereken sözleşmeleri imzalamıştır.

Görev Verme Sözleşmesi, İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi ve Enerji Satış Anlaşması sözleşmelerinin imzalanmasının ardından 01.03.1990 tarihi itibari ile bulunduğu bölgesinde sorumlu dağıtım ve perakende satış müessesesi olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerine devam etmiştir. KCETAŞ günümüze kadar elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini başarılı bir şekilde idame ettirmektedir.

Sızır Hidroelektrik Santralinin mülkiyeti TEİAŞ müessesesine aittir. Ancak KCETAŞ bünyesinde varlığını sürdürmektedir. Bunun ile birlikte Bünyan Hidroelektrik Santralinin KCETAŞ tarafından işletme hakkı bulunmaktadır. Bu santrallerde üretilen elektrik ulusal elektrik sistemine aktarılmaktadır. Ayrıyeten KCETAŞ görev sahası içerisinde gerekli olan elektriğin üretimini kendi işletme hakkına sahip olan santrallerden temin ederek dağıtımını gerçekleştirmektedir.

KCETAŞ ilk özel dağıtım ve perakende satış şirketi olarak 2013 yılında EPDK tarafından belirlenen dağıtım faaliyetleri ve perakende satış hizmetlerinin ayrı olarak gerçekleştirilmesine yönelik olan kararı uygulamıştır. EPDK tarafından alınan bu kararı uygulama düşüncesinde olan KCETAŞ bundan sonra sadece dağıtım faaliyetlerini yerine getirmiştir. Ayrıca elektrik enerjisinin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirebilmek adına Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurularak bu faaliyetleri gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

KCETAŞ (Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Kcetaş Kayseri Ve Civarı Seyitgazi Mah. Nuh Naci Yozgan Cad. Melikgazi Kayseri 0352-207-80-00

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.