Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. | Gediz EDAŞ


Gediz Elektrik Dağıtım | Gediz EDAŞ

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. değişen yeni ticari unvanıyla GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş., özelleştirilen dağıtım şirketlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. 11 numaralı dağıtım bölgesinde İzmir ve Manisa illerini kapsayan hizmet alanında faaliyet göstermektedir. Bölgede toplamda 4.2 milyon nüfusa hizmet veren Gediz EDAŞ, bunun 2.6 milyonuna da abonesi olarak hizmet götürmektedir.

Aydem bölgesindeki Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi 2008 yılında bünyesine katan Bereket Enerji Grubu Mayıs 2013 tarihinde de Gediz bölgesine hizmet veren Gediz EDAŞ alarak özelleştirilme işlemlerini tamamlamıştır. Her iki bölgede de dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

TEK Öncesi Gediz EDAŞ Tarihçesi

1970 yılı Türkiye Elektrik Kurumu kuruluşu öncesine 1925 yılına dayanan geçmişi ile Gediz EDAŞ, köklü bir dağıtım şirketidir. 1926 yılında verilen imtiyaz ile Belçikalı Traction-Electronicte şirketi kurmuş olduğu termik santral ile elektrik üretimine başlamıştır. 1944 yılında Eshot Genel Müdürlüğüne devrolan santralin gücü arttırılmıştır. İzmir Şehir Şebekesi ise 1982 yılına kadar Eshot Genel Müdürlüğü tarafından işletilmeye devam etmiştir.

TEK Sonrasında Gediz EDAŞ

1970 yılında Türkiye’nin elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticareti faaliyetlerinin daha verimli ve daha çağdaş koşullarda gerçekleştirilmesi amacıyla Türkiye Elektrik Kurumu kurulmuştur. İzmir Termik Santrali TEK’in kurulmasının ardından TEK’e devredilmiştir. 1982 yılında ise TEK Ege Elektrik Dağıtım Koordinatörlüğü kurulmuş ve İzmir başta olmak üzere Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Uşak illeri, ilçe ve kasabalarına ait olan tüm elektrik şebekeleri bu koordinatörlüğe devredilmiştir.

Faaliyetlerin daha düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için koordinatörlük yönetiminde bu altı ilde il dağıtım müdürlükleri kurulmuştur. İzmir Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak değişen koordinatörlük 1990 yılına kadar hizmet vermiştir. Bu yılsonunda ise her il kendi sınırında hizmet vermek üzere Elektrik Dağıtım Müessesesi kurulmuş ve yetkili olarak belirlenmiştir.

1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun yeniden yapılandırılmaya alınmasıyla üretim ve iletim faaliyetlerini gerçekleştirmek için TEAŞ, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin yürütülmesi için de TEDAŞ kurularak, İzmir Elektrik Dağıtım Müessesesi TEDAŞ’a bağlanmış ve bünyesinde hizmet vermeye devam etmiştir.

2005 yılında ise Manisa Elektrik Dağıtım Müessesesi ile birleşen İzmir Elektrik Dağıtım Müessesesi, Gediz EDAŞ olarak yapılanmıştır.

Özelleştirilme Sürecinde Gediz EDAŞ

2004 yılına kadar hizmetlerini Gediz EDAŞ unvanıyla sürdüren ve TEDAŞ bünyesinde bulunan şirket, bu yıl TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla özelleştirilme kapsamında değerlendirilmiştir. TEDAŞ özelleştirilmesi kararına istinaden Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılarak her bir dağıtım bölgesinde bir görevli dağıtım şirketi bulundurulmaktadır. Görevlendirilen bu şirketler arasında Gediz EDAŞ, 11 numaralı dağıtım bölgesinde hizmetlerini sürdürmektedir.

Bakanlar Kurulu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından alınmış olan Gediz EDAŞ hisselerinin blok satış yöntemiyle tamamının satılması amacıyla 19.12.2012 tarihinde ihaleye çıkılmıştır. Yapılan ihalede en yüksek teklifi veren Bereket Enerji Grubuna hisseleri devredilen Gediz EDAŞ 07.03.2013 tarihi itibariyle işlemleri tamamlanarak Bereket Enerji Grubu bünyesinde hizmetlerini sürdürmüştür.

Ayrıca Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından alınan karar ile bölgedeki dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getiren Gediz EDAŞ, dağıtım faaliyetlerini devam ettirmiş, perakende satış faaliyetlerini ise yeni kurulmuş olan Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. ye devretmiştir.

Gediz EDAŞ (İzmir, Manisa Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Gediz Edaş İzmir Üniversite Cad. No:57 Bornova İzmir 0232-477-26-00
Gediz Edaş Manisa Yerhasanlar Mah. 2319 Sok. No:17 Şehzadeler Manisa 0236-235-11-35

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.