Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. | Fırat EDAŞ


Fırat Elektrik Dağıtım | Fırat EDAŞ

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Fırat EDAŞ, ülkemizde Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan dağıtım bölgesi olan 5 numaralı bölgede hizmet vermektedir. Günümüzde özelleştirme kapsamına alınan dağıtım şirketlerinden olan Fırat EDAŞ, özelleştirilme kararı sonrasında kurulan dağıtım şirketlerindendir. Fırat EDAŞ, 2005 yılında tescil edilmiştir. Özelleştirilmesi için yapılan ihalede Fırat EDAŞ, Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. tarafından devir alınmıştır.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

37.441 kilometre karelik alanda 1.700 milyon kişiye dağıtım hizmeti sunan Fırat EDAŞ, bu nüfus içerisinde yaklaşık 830 bin aboneye sahiptir.

 

Fırat EDAŞ Kuruluşu Öncesi

 

Ülkemizde elektrik faaliyetlerinin karmaşık bir şekilde gerçekleştirilmesi nedeniyle bu faaliyetlerin daha verimli ve daha çağdaş bir düzeyde sürdürülmesi kararı alınmıştır. Bu amaca yönelik olarak 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Ülkemiz üretim, iletim, dağıtım ve satış faaliyetlerini gerçekleştirecek olan TEK, piyasamızın çok daha bütün olmasına katkıda bulunmuştur.

 

TEK öncesinde faaliyetleri gerçekleştiren bütün belediye ve köylerdeki birimler, TEK’in kurulmasıyla kendisine devir olmuştur. 1994 yılına kadar hizmetlerini sürdüren TEK, aynı yıl özelleştirilme kapsamında yeniden yapılandırılmaya alınmıştır. 12.08.1993 tarih ve 93/4789 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla iki ayrı kamu iktisadi teşekkülü haline getirilen TEK, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olarak yapılandırılmıştır. TEK bünyesinde bulunan bütün dağıtım şirketleri TEDAŞ’a devredilmiş ve bundan böyle dağıtım hizmetleri TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilmeye devam etmiştir.

 

2004 yılına kadar dağıtım faaliyetlerini yürüten TEDAŞ, 2004 yılında Bakanlar Kurulu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. TEDAŞ ile birlikte bünyesinde dağıtım hizmeti veren şirketler de Fırat EDAŞ da dahil olmak üzere özelleştirilme kapsamında tutulmuştur. TEDAŞ özelleştirilmesiyle Türkiye’de dağıtım faaliyetlerinin çok daha kolay yürütülebilmesi amacıyla ülkemiz 21 ayrı dağıtım bölgesine bölünmüştür. Bu bölgelerde hizmet vermek üzere de 20 ayrı dağıtım şirketi belirlenmiş veya yeniden kurulmuştur.

 

Kuruluş ve Özelleştirilme Süreci

 

Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde hizmet vermek üzere kurulan dağıtım şirketlerinden biri olan Fırat EDAŞ, 01.03.2005 tarihinde tescili gerçekleştirilerek hizmetlerine başlamıştır. Özelleştirilme işlemlerine başlanılmasıyla 19.02.2010 tarihinde ihaleye çıkarılmış ve en yüksek bedeli veren Kazancı Holding bünyesindeki Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş.’ye devri gerçekleştirilmiştir. 01.01.2011 tarihinde devir işlemleri tamamlanan Fırat EDAŞ, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli’yi kapsayan 5 numaralı dağıtım bölgesinde hizmetlerine devam etmiştir.

 

Fırat EDAŞ Hakkında

 

2014 yılında 2.7 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiren Fırat EDAŞ, 37.493 km² lik alanda elektrik şebekelerinin bakım onarım faaliyetlerinin en iyi şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır.

 

Fırat EDAŞ (Bingöl, Elazığ, Tunceli, Malatya Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Fırat EDAŞ Bingöl

 

Karşıyaka Mahallesi Hüseyin Çelik Caddesi No:9 Bingöl

 

Telefon: 0264-295-85-00

 

Fırat EDAŞ Elazığ

 

Cumhuriyet Caddesi Dinçer Sokak No:8-6 Elazığ

 

Telefon: 0424-234-56-00

 

Fırat EDAŞ Tunceli

 

Atatürk Mahalelsi Cem Emir Caddesi No:22/1 Tunceli

 

Telefon: 0428-213-81-81

 

Fırat EDAŞ Malatya

 

İkizce Köyü Ankara Asfaltı No: 4 Yeşilyurt Malatya

 

Telefon: 0422-377-53-00