Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.| DEDAŞ


Dicle Elektrik Dağıtım | Dedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

1990 yılı öncesine kadar mevcut elektrik dağıtım birimleri TEK Köy Elektrifikasyonu olarak görev yapmaktaydı.  Ancak Elektrik Dağıtım Müesseseleri kurularak bu birimlerin tümü 1982 yılında Belediyeler Elektrik Tahakkuk ve Tahsilat Birimlerine devredilmiştir. 1990 yılına kadar bu şekilde hizmet verilen piyasada 1990 yılı Temmuz ayında elektrik dağıtım müesseseleri kapatılmış ve sonrasında TEK’in sorumluluğunda Elektrik Dağıtım Müesseseleri kurulmuştur. 1994 yılına kadar bu şekilde ilerlemiştir.

TEK Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlükleri kurulduktan sonra 1994 yılında TEK yeniden yapılandırılmış ve bunun sonucunda Türkiye Elektrik İletim Üretim A.Ş(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olmak üzere iki farklı teşekküle dönüştürülmüştür. Bu yıldan sonra Dicle EDAŞ da dahil olmak üzere tüm elektrik dağıtım şirketleri TEDAŞ’a bağlı olarak hizmetlerine devam etmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirmesi kararının ardından özelleştirilmeye alınan bölge için Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Siirt bölgelerine elektrik dağıtımını gerçekleştirmek üzere Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. kurulmuştur. Şirketin görev bölgesinde aynı zamanda bu illerdeki ilçeler ve kasabalarda yer almaktadır.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin kuruluşu 01.03.2005 yılına dayanmaktadır. 2004 yılında TEDAŞ bünyesinde bulunan tüm şirketlerin özelleştirmeye dahil edilmesi ile beraber bölgede eksikliği olan elektrik dağıtım şirketi bu bölgede de görev almak için görevlendirilmiştir ve kurulan elektrik dağıtım şirketi Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak adlandırılmıştır. Merkezi Diyarbakır olan Dicle Elektrik ‘in bu illerde de kendisine bağlı birçok il ve ilçe müdürlükleri bulunmaktadır. Günümüzde halen bu müdürlüklerin tamamı aktif olarak görevlerini üstlenmekte ve yerine getirmektedir. 1 numaralı dağıtım bölgesinin görevli dağıtım şirketi olan Dicle EDAŞ Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 6 büyük il olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde yaklaşık 1.4 milyon kişiye hizmet vermektedir.

Dicle EDAŞ Özelleştirilme Süreci

2005 yılında kurulan Dicle Elektrik özelleştirme kapsamında hisselerinin tamamını özelleştirme için satışa sunmuştur. 15 Mart 2013 tarihinde son özelleştirilen şirketlerden biri olan Dicle EDAŞ’ın ihalesi yapılmıştır. Bu tarihte gerçekleşen %100 hisse devir işleminden sonra Dicle EDAŞ, tüm hisselerini 387 milyon Dolar bedelle İşyaka-Doğu Ortak Girişim Grubu tarafından kurulmuş olan Dicle Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye devredilmiştir. Devir ile birlikte 2042 yılına kadar bölgede elektrik dağıtım lisansına sahip olmuştur.  

01.07.2013 tarihinde fiili olarak faaliyetlerine başlayan Dicle EDAŞ, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından dağıtım faaliyetleri ve perakende satış hizmetlerinin farklı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesine istinaden vermişi olduğu kararı yerine getirmek amacıyla perakende satış faaliyetlerini sürdürebilmek üzere Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi kurarak dağıtım faaliyetlerini ayırmıştır.

Dicle Elektrik ( Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt Şırnak Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Dicle Edaş Diyarbakır Şanlıurfa Yolu Üzeri 3.Km Kayapınar Diyarbakır 0412-251-21-35
Dicle Edaş Şanlıurfa Akçakale Yolu Üzeri Ziraat Fakültesi Karşısı Merkz Şanlıurfa 0414-247-07-17
Dicle Edaş Mardin Diyarbakır Yolu Üzeri 2. Km Yenişehir Merkez Mardin 0482-212-34-75
Dicle Edaş Batman Pazaryeri Mah. Kıbrıs Şehitleri Bulvarı No:329 Batman 0488-213-30-01
Dicle Edaş Siirt Kooparatif Mah. Mahmut Çalapkulu Cad. No:2 Siirt 0454-210-14-00
Dicle Edaş Şırnak Zübeyde Hanım Yokuşu Vakıflar Bankası Yanı Şırnak 0486-216-63-78

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.