Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.| DEDAŞ


Dicle Elektrik Dağıtım | Dedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin yada yorumunuzu yazın

 

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 

Üç zamanlı elektrik tarifesi, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Türkiye’deki mevcut elektrik sektörüne ilişkin faaliyetlerin tek bir kamu kurumu çatısı altında birleştirilmesi kararı alınmıştır. Bu karara uygun olarak ülkemizin ihtiyacı bulunan elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım ve ticaretinin yapılması amacıyla kamu kurumu statüsünde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. 1970 yılında TEK’in kurulması sonrasında elektrik piyasasında bütünlük sağlanması amacıyla Belediye ve Birlik Elektrik Tesisleri TEK’e devir edilmiştir.

 

TEK’in kuruluşu ve sonrasında TEK Köy Elektrifikasyonu olarak hizmetlerine devam eden Dicle bölgesinde hizmet veren birimler Elektrik Dağıtım Müesseselerinin kurulmasıyla 1990 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. Aynı yıl Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlükleri dağıtılmış, yerine TEK Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlükleri oluşturulmuştur.

 

1994 yılına kadar TEK bünyesinde hizmet veren Müessese Müdürlükleri, Türkiye Elektrik Kurumu’nun alınan kararlar dahilinde özelleştirilmesine kadar hizmetlerini sürdürmüştür. 1994 yılında TEK dağıtılmış, yeniden yapılandırılarak iki ayrı kamu iktisadi teşekkülü haline getirilmiştir. Türkiye’nin üretim ve iletim faaliyetlerini Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ), Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş(TEDAŞ) ise elektrik dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere teşkilatlandırılmıştır.

 

TEDAŞ Özelleştirilmesi ve Dicle EDAŞ Kuruluşu

 

TEDAŞ 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı ÖYK Kararı ile özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. TEDAŞ rekabetin geliştirilmesi ve rekabetin faydalarından tüketicilerin de yararlanması, hizmetlerin daha verimli yürütülebilmesi, kayıp/kaçak oranlarının azaltılması amaçlarıyla özelleştirilmeye alınmıştır. TEDAŞ özelleştirilmesi sonrasında bünyesinde bağlı bulunan dağıtım faaliyetinde bulunan şirketler de özelleştirilmiştir. Buna bağlı olarak Özelleştirilme İdaresi Başkanlığı’nın 31/01/2005 tarihi itibariyle aldığı karar ile Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerini kapsayacak şekilde Dicle EDAŞ kurulmuştur.

 

1 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet vermeye başlayan Dicle EDAŞ, 01/03/2005 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Dicle EDAŞ bölgedeki elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere görevlendirilmiştir.

 

Dicle EDAŞ Özelleştirilmesi

 

Dicle EDAŞ’ın da özelleştirilme kapsamına alınmasıyla ana sözleşmesi 4046 sayılı Kanun’un 20/A maddesine istinaden bu Kanun hükümlerine uygun hale getirilmek üzere yeniden düzenlenmiştir. Düzenleme sonrasında Dicle EDAŞ, 28.12.2011 tarihinde tescil edilmiştir.

 

2013 yılına kadar TEDAŞ bünyesinde hizmet veren Dicle EDAŞ, özelleştirilme kapsamında ihaleye çıkartılmıştır. 15/03/2013 tarihinde yapılan ihale ile Dicle EDAŞ’ın %100 hissesinin satışı 387 Milyon Dolar ile en yüksek bedeli veren İşkaya Doğu Ortak Girişimi bünyesinde bulunan Dicle Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir. 28/06/2013 tarihinde imzalanan sözleşme ile Dicle EDAŞ özelleştirilme işlemi tamamlanmıştır.

 

Dicle EDAŞ’ın Görev Ayrıştırması

 

Özelleştirilme ile birlikte EPDK tarafından alınan dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin farklı şirketler tarafından yürütülmesi kararı alınmıştır. Bu karara ilişkin olarak bölgenin elektrik dağıtım ve elektrik satışı hizmetlerini gerçekleştiren Dicle EDAŞ, görev ayrıştırmasına giderek sadece dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmeye karar vermiştir. Kendisinden ayrı bir şirketin kurulmasıyla perakende satış faaliyetlerini devreden Dicle EDAŞ, diğer faaliyetlerin Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından yürütülmeye başlamasıyla bu kararın gereklerini yerine getirmiştir.

 

01/07/2013 tarihinde perakende satış faaliyetlerine başlayan Dicle EPSAŞ ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan bölgede tüketicilerin son kaynak tedarikçiliğini sürdürmektedir.

 

Dicle EDAŞ Hakkında

 

Dicle EDAŞ, görev aldığı 1 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet verdiği illerde toplamda 5.634.369 milyon nüfusa 2013 yılından bu yana elektrik şebekeleri, hatları ve kablolarının bakım ve onarım faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Dicle EDAŞ bu nüfusa sahip iken 1.5 milyon abonesi bulunmakta ve toplamda 61.198 km² de hizmetlerini sürdürmektedir.

 

2014 yılında yaklaşık 20 milyar kWh elektrik dağıtımı yapan Dicle EDAŞ, kayıp kaçak oranının en yüksek olduğu dağıtım bölgesinde bulunmaktadır.

 

Dicle DEDAŞ (Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Diyarbakır, Siirt Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Dicle DEDAŞ Şırnak

 

Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Yokuşu Vakıfbank Yanı Merkez Şırnak

 

Telefon: 0486-216-11-87

 

Dicle DEDAŞ Şanlıurfa

 

Akçakale Yolu Üzeri 7. km Ziraat Fakültesi Karşısı Merkez Şanlıurfa

 

Telefon: 0414-247-07-17

 

Dicle DEDAŞ Mardin

 

Diyarbakır Yolu üzeri 3.km Yenişehir Mardin Merkez

 

Telefon: 0482-212-34-75

 

Dicle DEDAŞ Batman

 

Pazaryeri Mahallesi Kıbrıs Şehitleri Bulvarı No:329 Merkez Batman

 

Telefon: 0488-213-30-01

 

Dicle DEDAŞ Diyarbakır

 

Urfa Yolu 3.km Diyarbakır Kayapınar

 

Telefon: 0412-251-21-35

 

Dicle DEDAŞ Siirt

 

Kooparatif Mah. Mahmut Çalapkullu Cad. No:2 Siirt Merkez

 

Telefon: 0484-223-24-71

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.