Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. | Çoruh EDAŞ


Çoruh Elektrik Dağıtım | Çoruh

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Ülkemiz elektrik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi esnasında karışık ve dağınık yapıların bulunması ve faaliyetlerin daha verimli ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla 15.07.1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Türkiye Elektrik Kurumu’nun kuruluşu ile birlikte bu dağınık yapılar TEK’e bağlanmış ve sonrasında TEK İl Dağıtım Müdürlükleri kurulmuştur. Böylelikle belediye ve köy bazında faaliyetlerde bulunan bu birimler tek bir çatı altında toplanmıştır.

 

1994 yılına kadar hizmetlerine devam eden TEK, Bakanlar Kurulu kararıyla özelleştirilme kapsamına alınarak yeniden yapılandırılmıştır. Faaliyetlerde de bölünmeye gidilmesiyle üretim ve iletim faaliyetleri Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.(TEAŞ) ve dağıtım ve satış faaliyetleri de Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tarafından gerçekleştirilmek üzere iki ayrı iktisadi teşekkül haline getirilmiştir.

 

TEDAŞ’ın kurulmasıyla da dağıtım faaliyetlerini TEK bünyesinde sürdürmekte olan İl Dağıtım Müdürlükleri TEDAŞ’a bağlanmıştır. Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştiren bu il müdürlükleri sonrasında TEDAŞ’ın da özelleştirilmeye alınmasıyla birleştirilerek dağıtım şirketleri haline getirilmiştir.

 

TEDAŞ, 2004 yılında özelleştirilmeye alınmış, özelleştirmeyle birlikte Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Bu bölgelerde hizmet vermek üzere de 20 ayrı dağıtım şirketi görevlendirilmiştir. Çoruh EDAŞ ise bu dağıtım bölgeleri arasından 4. dağıtım bölgesinde hizmet vermektedir.

 

Çoruh EDAŞ Kuruluşu ve Özelleştirilme Süreci

 

4 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet vermesi için görevlendirilen şirket olan Çoruh EDAŞ, TEDAŞ özelleştirilmesi kararı sonrasında kurulan dağıtım şirketlerindendir. TEDAŞ bünyesinde kurulmuş olan Çoruh EDAŞ 01.09.2006 yılında Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen dağıtım lisansın sahip olmuşur. Çoruh EDAŞ 2004 yılında alınan karara yönelik olarak özelleştirme kapsamında ihaleye çıkarılmıştır.

 

2009 yılının Kasım ayında yapılan ihale ile özelleştirilmesi kararlaştırılan Çoruh EDAŞ, Kazancı Holding bünyesinde bulunan Çoruh Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. tarafından devir alınmıştır. Çoruh EDAŞ özelleştirilmesi işlemleri 30.09.2010 tarihinde tamamlanmıştır. Böylelikle Çoruh EDAŞ Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir.

 

Çoruh EDAŞ, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından alınan elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararına yönelik olarak dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayırma işlemlerini gerçekleştirmiştir. Çoruh EDAŞ bunun sonucunda sadece dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir. Perakende elektrik satış faaliyetlerini ise Çoruh Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde kurulan Çoruh Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. ‘ye devrederek dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayırmıştır.

 

Çoruh EDAŞ Hakkında

 

4 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet veren Çoruh EDAŞ, bölgede 30 yıllık dağıtım görevini üstlenmiş bulunmaktadır. Dağıtım bölgesinde toplamda 1.8 milyon nüfusa hizmet veren Çoruh EDAŞ, bu nüfus içerisinde 1.2 milyon aboneye sahiptir.

 

Çoruh EDAŞ (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Çoruh EDAŞ Artvin

 

Çayağzı Mah. Fevzi Çakmak Caddesi No:25 Artvin

 

Telefon: 0466-215-50-50

 

Çoruh EDAŞ Giresun

 

Çıtlakkale Mah. İnönü Caddesi No:17 3/A Giresun

 

Telefon: 0454-210-14-00

 

Çoruh EDAŞ Gümüşhane

 

Karaer Mahallesi Atatürk Caddesi No:3, Kat 2-3 Gümüşhane

 

Telefon: 0456-270-51-51

 

Çoruh EDAŞ Rize

 

Tophane Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:248 Rize

 

Telefon: 0464- 213-91-00

 

Çoruh EDAŞ Trabzon

 

Güzelyalı Mahallesi Mevlana Sokak No:9 Arsin Trabzon

 

Telefon: 0462-377-67-00

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.