Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. | Çoruh EDAŞ


Çoruh Elektrik Dağıtım | Çoruh

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Çoruh EDAŞ şuanda 5 farklı ilde elektrik dağıtımı görevini üstlenmiş bulunmaktadır. Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Giresun’da elektrik dağıtımı görevini yerine getiren Çoruh EDAŞ,  Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK)’nın belirlediği faaliyet esaslarına göre hizmetini sürdürmektedir.  01.09.2006 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK)’ndan aldığı dağıtım lisansıyla bölgede 30 yıllığına hizmet verecek olan Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. iletim merkezlerinden almış olduğu elektriği perakende olarak dağıtmakla yükümlüdür.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

4. Dağıtım bölgesi içerisinde görev yapan Çoruh Elektrik, 33.202 km2’lik bir alanda 2014 yılı itibariyle yaklaşık 1.850 milyon kişiye aktif olarak hizmet vermektedir. Hizmet verdiği bu nüfus içerisinde de 1.200 milyon aboneye sahiptir. 2014 yılında yaklaşık 3.184 milyar kWh elektrik dağıtımında bulunmuştur. Bölgedeki kayıp/kaçak oranını da 2008 yılından bu yana düşerek yaklaşık %9.05’lik bir orana ulaşmıştır.

 

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Tarihçesi ve Özelleştirilmesi

 

Türkiye elektrik faaliyetleri 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun kurulmasıyla tek bir çatı altında toplanmış ve köy, belediye bazında hizmet veren elektrik dağıtım müesseseleri birleştirilerek il çapında hizmet vermeye başlamıştır. 1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun yeniden yapılandırılmasıyla ortaya çıkan teşekküller olan Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) ile elektrik piyasası daha verimli hale getirilmiştir. Tüm dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ bünyesinde toplanmasıyla Türkiye dağıtım bölgelerine ayrılmıştır. 21 ayrı dağıtım bölgesinde 21 ayrı dağıtım şirketinin hizmet vermesiyle hizmet kalitesinin artışı sağlanmıştır.

 

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. de bu bölgeler arasında 4.bölgede yer almaktadır ve Türkiye’deki diğer elektrik dağıtım müesseseleri gibi TEDAŞ bünyesinde bulunmaktaydı. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirme kapsamına alınmasıyla beraber özelleştirme için ihaleye çıkartılan Çoruh EDAŞ, Kasım 2009 tarihinde yapılan ihale ile 227 milyon dolar bedelle Kazancı Holding’in bir kuruluşu olan Çoruh Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesine dâhil oldu. 30.09.2010 tarihinden itibaren de Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak görevlerini yapmaya devam etmektedir.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan bir kararla 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım şirketlerinin perakende satış faaliyetlerinde bulunmaması zorunluluğu nedeniyle bu tarih itibariyle Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. sadece dağıtım faaliyetlerini üstlenmiş, perakende satış hizmetlerini yerine getirmek üzere Çoruh Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. Kazancı Holding aynı zamanda 2010 yılında bünyesine kattığı Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş ile birlikte 2011 yılında Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl İllerini kapsayan Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi de satın alarak iki ayrı dağıtım bölgesinde hem dağıtım hem de perakende satış faaliyetlerini en iyi şekilde sürdürmeye devam etmektedir.