Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. | ÇEDAŞ


Çamlıbel Elektrik | ÇEDAŞ

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.  Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde hizmet vermektedir. 6 numaralı elektrik dağıtım bölgesinde görevli olan ÇEDAŞ,  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK)  tarafından verilen dağıtım lisansıyla bölgede dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir. ÇEDAŞ, yaklaşık 750.000 aboneye 52.000 kilometrekarelik bir alanda hizmetini devam ettirmektedir. 2012 yılında ise 2.412.902 MWh elektrik dağıtımı gerçekleştiren ÇEDAŞ, 2013 yılı süresince 2.471.240 MWh dağıtım sağlayarak önceki yıla göre yüzde 2,3 büyüme oranına sahip olmuştur.

ÇEDAŞ ’ın Tarihçesi

15 Temmuz 1970 tarihinde ülkemizin ihtiyacı bulunan elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve ticaretinin koordineli bir halde yerine getirilmesi ve dağınık yapıyı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Elektrik Kurumu(TEK) kurulmuştur. 1994 yılına kadar hizmetlerini sürdüren Türkiye Elektrik Kurumu,  aynı yıl Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olarak ayrılarak yeniden yapılanmıştır. Dağıtım hizmetlerinin TEDAŞ’a verilmesiyle tüm Türkiye’deki dağıtım faaliyetleri TEDAŞ sorumluluğuna geçmiştir.  TEDAŞ’ın 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı ÖYK Kararı ile kapsam ve programa alınmasıyla Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Günümüzde bu bölgelerde hizmet veren 21 adet elektrik dağıtım şirketi bulunmaktadır. ÇEDAŞ da bu dağıtım şirketlerinden birisidir.

Çedaş Özelleştirilme Süreci

2004 yılında dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle ve ÇEDAŞ ’ın da özelleştirilmeye alınmasıyla hissesinin tamamı Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 26.07.2010 tarihinde alınan karar ile satışı yapılmıştır. İhale sonucunda ÇEDAŞ hisseleri 258.500 milyon dolar bedelle Cengiz Holding, Limak Holding, Kolin İnşaat ortaklığı bünyesinde bulunan Çamlı Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.’ye devredilmiştir. ÇEDAŞ Satış sözleşmesi 2010/57 sayılı kanuna göre hazırlanmıştır ve bu sözleşme Özelleştirme Yüksek Kurulu ve Çamlı Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş. arasında imzalanmıştır. Yapılan özelleştirme işlemlerinden sonra ÇEDAŞ, 01.09.2010 tarihinde tamamen özel bir işletme olarak Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat bünyesinde hizmetine devam etmiştir.

ÇEDAŞ, sorumlu olduğu bölgeler özelleştirme sonrasında aynı kalmak kaydıyla Sivas, Tokat ve Yozgat illeri, ilçeleri ve kasabalara da elektrik dağıtımı yapmaktadır. ÇEDAŞ, 1400 personel ile 52.000 km2’lik alana hizmet götürmektedir. ÇEDAŞ’ın toplamda abone sayısı ise 750.000 kişiyi bulmaktadır.

2013 yılı öncesinde ÇEDAŞ, hem dağıtım hem de perakende satış faaliyetlerini bir arada yürütmekteydi. Enerji Piyasaları Denetleme Kurumu (EPDK)’nın almış olduğu karar neticesinde 01.01.2013 tarihinde ÇEDAŞ, dağıtım hizmetleri ve perakende satış faaliyetlerini ayırmış, sadece görevli olduğu bölgede dağıtım faaliyetlerini yerine getirmektedir. Perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek amacıyla Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuş olup, bölgenin görevli elektrik tedarikçisi olarak hizmet vermektedir. Bölgede verdiği perakende satış hizmetinin yanı sıra ayrıca tüm Türkiye’de serbest tüketici statüsündeki tüketicilere de indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir.

Çamlıbel Elektrik (Sivas, Tokat, Yozgat Elektrik Dağıtım Şirketi) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Çamlıbel Elektrik Sivas Yeşilyurt Mah. Erzincan Karayolu 1.Km Merkez Sivas 0346-858-58-58
Çamlıbel Elektrik Tokat Gezirlik Mah. Naci Özen Cad. No:63 Tokat 0356-217-60-60
Çamlıbel Elektrik Yozgat Esentepe Mah. Bölge Trafik Arkası Yozgat 0354-214-66-66

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.