Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Boğaziçi Elektrik Dağıtım | BEDAŞ


Bedaş | Boğaziçi Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin yada yorumunuzu yazın

 

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuş ve ülkemizdeki üretim, iletim, dağıtım faaliyetlerinin tümü TEK tarafından yürütülmeye başlamıştır. Bölgedeki dağıtım faaliyetleri, 23 Şubat 1983 tarihinde Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi’nin sınırlı sorumlu bir kurum olarak kurulmasıyla İstanbul merkez olmakla birlikte Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Sakarya ve Kocaeli şehirlerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilmeye devam edilmiştir.

 

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi, 18 Haziran 1984 tarihinde KİT hususunda çıkarılan kanun ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı bir Kamu İktisadi Teşekkülü olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müessese daha sonra 24 Aralık 1989 tarihinde sadece İstanbul’da hizmet verecek şekilde yeniden görevlendirilmiştir. Diğer şehirler müesseseden ayrılmış, böylece şirket İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak adlandırılmıştır. 1990 yılına gelindiğinde ise 1984 yılında çıkarılmış olan görev şirketleri yasasına istinaden İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesinin görev alanında bulunan Anadolu Yakasının işletme hakkı Aktaş Elektrik Ticaret A.Ş’ ye devredilmiştir.

 

1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), faaliyetlerin daha verimli bir şekilde yürütülmesine yönelik olarak iki ayrı tüzel kişilik olarak Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) şeklinde yeniden yapılandırılmış, ardından İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi TEDAŞ bünyesinde hizmetlerini sürdürmüştür. 12 Temmuz 1995 tarihinde de müessesenin adı BEDAŞ Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

 

BEDAŞ Boğaziçi Elektrik Nasıl Özelleştirildi?

 

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2 Nisan 2004 tarihinde alınmış olan kararla TEDAŞ ve BEDAŞ gibi kendisine bağlı bulunan müesseselerin tümü özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Tüm dağıtım bölgelerinde olduğu gibi BEDAŞ da özelleştirme kapsamında hisse satışının gerçekleştirilmesi için ihaleye çıkarılmıştır. 14.12.2012 tarihinde yapılan ihale ile BEDAŞ Boğaziçi Elektrik hisseleri 1.960 Milyar Dolar bedelle hisseleri Cengiz-Limak- Kolin Ortak Girişimi tarafından satın alınmıştır. 28 Mayıs 2013 tarihinde BEDAŞ Boğaziçi Elektrik özelleştirilmesi tamamlanmış ve Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Limak Holding ortaklığı altında hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

 

Türkiye'nin en büyük dağıtım bölgesinde hizmet veren BEDAŞ Hakkında

 

Günümüzde Türkiye’nin en önemli ve en çok nüfusa sahip olan İstanbul ilinin Avrupa Yakasında hizmetlerini sürdürmekte olan BEDAŞ Boğaziçi Elektrik ülkemizin en büyük ve en önemli dağıtım şirketlerinden biridir. BEDAŞ Boğaziçi Elektrik ülkemiz pazar payında %13'lük yüksek bir orana sahiptir. Avrupa Yakasında yaklaşık 4.3 milyon aboneye hizmet vermekte olan BEDAŞ Boğaziçi Elektrik yıllık 24,2 milyar kWh dağıtım gerçekleştirmektedir.

 

BEDAŞ ve CLK Boğaziçi Elektrik Faaliyetlerinin Belirlenmesi

 

Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini 01.01.2013 tarihinde alınan karara istinaden birbirinden ayıran BEDAŞ Boğaziçi Elektrik kendisi dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek üzere de yine Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat bünyesinde CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. Böylelikle dağıtım faaliyetleri BEDAŞ Boğaziçi Elektrik perakende satış faaliyetleri de CLK Boğaziçi Elektrik ayrı tüzel kişilikleri tarafından yürütülmeye devam edilmiştir.

 

17 numaralı dağıtım bölgesinde dağıtım faaliyetlerini Bedaş ile perakende satış faaliyetlerini de CLK Boğaziçi Elektrik ile yürüten CLK Grubu, aynı zamanda 4 ayrı dağıtım bölgesinde hem dağıtım hem de perakende satış faaliyetlerini yürütmektedir.

 

BEDAŞ (İstanbul Avrupa Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketleri, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

BEDAŞ İstanbul Avrupa

 

Abdulhakhamit Caddesi No:21 34437 Beyoğlu İstanbul

 

Telefon: 0212-311-80-00

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.