Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. | Başkent EDAŞ


Başkent EDAŞ | Enerjisa Başkent Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


1970 tarihinde Türkiye’de elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve ticaretini gerçekleştirmek amacıyla kamu kurumu statüsünde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. TEK kurulmadan önce belediye ve köylerde bu faaliyetleri gerçekleştiren birçok işletme mevcuttu. Ancak TEK kamu kurumu statüsünde kurulduktan sonraki dönemlerde sektördeki karışıklığı giderebilmek adına mevcut işletmeler TEK çatısı altında birleştirilmiştir. Atılan bu tarihi adım ile birlikte hem elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve ticareti kamu kuruluşu vasfıyla tek bir merkezden kontrolü gerçekleştirilmiş hem de sektördeki mevcut karışıklık ortadan kaldırılmıştır. Bir kamu kurumu olarak 24 yıl boyunca ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamıştır.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

1994 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) yeniden yapılandırılarak iki ayrı kamu kurumu olacak şekilde Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ayrılmıştır. Bakanlar Kurulu tarafından alınan bu karar ile dağıtım faaliyetleri TEDAŞ tarafından üretim, iletim Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş (TEAŞ) tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

 

 

2001 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) yeniden yapılandırılmaya alınmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen yapılandırma sonucunda Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) kamu kurumu 3 farklı kuruma dönüştürülmüştür. Bu kurumlar şu şekilde sıralanabilir; Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.

 

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. Tarihçesi

 

Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), 1994 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile iki ayrı kurum olacak şekilde ikiye ayrılmasıyla dağıtım ve üretim, iletim gibi faaliyetler birbirinden ayrılmıştır. Bunun sonucunda Ankara ve Kırıkkale İl Elektrik Dağıtım Müesseseleri elektrik enerjisinin dağıtımını yapan TEDAŞ kurumuna bağlanmıştır. Bunun sonucunda Ankara ve Kırıkkale İl Elektrik Dağıtım Müesseseleri elektrik enerjisi dağıtımı hizmetlerini TEDAŞ bünyesinde sunmaya başlamıştır. Ankara ve Kırıkkale İl Elektrik Dağıtım Müessesesi daha sonraları Başkent EDAŞ Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. ismiyle hizmetlerini sunmaya devam etmiştir.

 

Yüksek Planlama Kurulu tarafından alınan karar ile Başkent EDAŞ, 03.10.1995 yılında 50388 sayılı kanun ile Ticaret Sicilinde tescil edilmiş ve bu sayede tüzel kişilik kazanarak dağıtım faaliyetlerine başlamıştır.

 

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (Başkent EDAŞ) Özelleştirilmesi

 

Başkent EDAŞ 2004 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca %100 oranındaki hissenin blok satış yöntemi ile özelleştirilme kapsamına alınmıştır. 2005 yılı itibariyle Kastamonu Elektrik Dağıtım Müessesesi, Başkent EDAŞ şirketine bağlanmıştır. Karaelmas EDAŞ, Başkent EDAŞ ile birleştirilmiştir. Bu birleşmeler sonucunda yeni eklenen bölgelerle birlikte Başkent EDAŞ Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak olmak üzere toplam 7 ilde hizmet vermeye başlamıştır.

 

Sabancı Holding ve E.ON ortaklığındaki Enerjisa, ülkemizde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinde bulunmakta ve bu nedenle Başkent EDAŞ hisselerini satın almak amacıyla yapılan ihaleye katılmıştır. Bunun sonucunda Enerjisa, 28 Ocak 2009 tarihinde Başkent EDAŞ hisselerinin tamamına sahip olmuştur.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda yaptığı değişiklik ile dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden farklı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerektiğine karar vermiştir. Bu karar nedeniyle Başkent EDAŞ dağıtım faaliyetlerini tek başına yürütmeye devam etmiştir. Perakende satış faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için ayrı bir tüzel kişilik kurulmasıyla Başkent EDAŞ perakende satış hizmetlerini devir etmiştir.

 

01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişiliklerce yerine getirilmesi zorunluluğunu uygulayabilmek için Başkent EDAŞ, kurulan Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. ile beraber dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. Böylece hizmetlerin çok daha etkili bir şekilde sağlanması mümkün hale gelmiştir.

 

Başkent EDAŞ (Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak Elektrik Dağıtım Şirketi) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Ankara

 

Kızılırmak Mahallesi Ufuk Üniversitesi Cadde No:1 Başkent Kule Çukurambar Çankaya Ankara

 

Telefon: ALO 186

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Bartın

 

Kırtepe Mahallesi Eski Konak Caddesi No:38 Bartın

 

Telefon: ALO 186

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Çankırı

 

Buğday Pazarı Mah. Atatürk Bulvarı Yurdunkulu Apt. No:29/A ÇANKIRI

 

Telefon: ALO 186

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Karabük

 

Cevizlidere Mah.Cevizlidere cad. Günaylar İş Merkezi No:1 Zemin Kat / KARABÜK

 

Telefon: ALO 186

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Kastamonu

 

Hepkebirler Mahallesi Cumhuriyet Cd. No: 50 37100 / KASTAMONU

 

Telefon: ALO 186

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Kırıkkale

 

Gürler Mah. İsmet İnönü Cad. 14/A KIRIKKALE

 

Telefon: ALO 186

 

Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Zonguldak

 

Mithatpaşa Mah. Bülent Ecevit Cad. No:71 / ZONGULDAK

 

Telefon: ALO 186


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.