Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. | AYEDAŞ


Ayedaş | Enerjisa Ayedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

İstanbul Anadolu Yakasında elektrik enerjisinin dağıtımını yerine getiren şirket olan AYEDAŞ, 14 numaralı dağıtım bölgesinde hizmetlerini sürdürmektedir. Günümüzde özelleşen elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan AYEDAŞ, Enerjisa tarafından hisselerinin satın alınmasıyla 2013 yılından bu yana Enerjisa bünyesinde faaliyet göstermektedir.

AYEDAŞ, Türkiye’de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 4.9’unun dağıtımını sağlamaktadır. Ayrıca toplam nüfusumuzun 4.7 milyonuna hizmet veren AYEDAŞ, bu nüfusa toplamda 10 milyon kWh elektrik dağıtımı gerçekleştirmektedir.

AYEDAŞ Tarihçesi

Belediye ve Birlik Elektrik Tesisleri bazında dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren birimler 1970 yılında 1312 sayılı kanun çerçevesinde Türkiye Elektrik Kurumu’nun kurulmasıyla bünyesinde toplanmıştır. Kurulma amacından biri Türkiye’deki üretim, iletim, dağıtım ve satışı faaliyetlerinin daha verimli ve düzenli yürütülmesi olan TEK, böylece tüm bu faaliyetleri merkezden yürütmeye devam etmiştir. Elektrik piyasasındaki düzensizliğin sona erdirilmesi ve bütünlüğün sağlanması ile 1994 yılına kadar hizmetlerine devam eden TEK, aynı yıl yeniden bir yapılanma içerisine alınarak iki ayrı iktisadi teşekkül haline getirilmiştir.

Yapılanma öncesinde 1983 yılında TEK’e bağlı olarak dağıtım faaliyetlerini il bazında karşılayan ve faaliyetlerini sürdüren her ilde ayrı olacak şekilde İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Edirne Dağıtım Müesseseleri birleştirilerek Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi unvanıyla hizmetlerini sürdürmüştür.

1990 yılında ise yine İstanbul il sınırlarında hizmet veren İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi hizmet alanı içerisinde bulunan İstanbul Anadolu Yakasının işletme hakkı Aktaş Elektrik Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir.

Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olarak iki ayrı iktisadi teşekkül olarak yapılandırılan TEK tarafından gerçekleştirilen dağıtım faaliyetleri bu ayrışmadan sonra TEDAŞ tarafından yürütülmeye devam edilmiştir. Faal olan tüm dağıtım birimleri TEK’ten TEDAŞ’a devredilmiştir. Dağıtım ve perakende elektrik satış faaliyetlerinin TEDAŞ tarafından yürütülmesi devam ederken 2004 yılında TEDAŞ ve bağlı dağıtım şirketleri Bakanlar Kurulu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 02.04.2004 tarihinde almış olduğu kararla özelleştirilme kapsamına alınmıştır.

AYEDAŞ Özelleştirilmesi

2004 yılında özelleştirilme kapsamına alınan dağıtım şirketlerinden olan AYEDAŞ TEDAŞ Ana sözleşmesi 2005 yılında düzenlenmiş ve Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) adıyla şirket faaliyetlerine devam etmektedir.

2013 yılına gelindiğinde henüz özelleştirilmemiş olan AYEDAŞ için blok satışı yöntemiyle hisse satışının gerçekleştirilebilmesi amacıyla ihale oluşturulmuştur. 15.03.2013 tarihinde yapılan ihalede Enerjisa en yüksek bedelli teklifi sunarak AYEDAŞ’ı devralmıştır. 01.08.2013 tarihi itibariyle de özelleştirilme işlemleri tamamlanan AYEDAŞ Enerjisa bünyesinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

AYDEAŞ Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerin Ayrıştırılması

AYEDAŞ İstanbul Anadolu Yakasının elektrik dağıtım şebekesinin bakım, onarım ve işletme faaliyetlerini gerçekleştiren bir şirket iken, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan bir karar ile 01.01.2013 tarihi itibariyle tüm dağıtım faaliyetleri perakende satış faaliyetlerinden ayrı olarak gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu amaçla AYEDAŞ dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiş, perakende satış faaliyetlerini ise ayrı bir tüzel kişilik olarak kurulan Anadolu Yakası Perakende Elektrik Satış A.Ş.(AESAŞ)’ye devretmiştir. Böylelikle dağıtım ve perakende faaliyetleri iki farklı tüzel kişilik tarafından gerçekleştirilmeye devam edilmiştir.

AYEDAŞ ile birlikte toplamda 3 ayrı dağıtım bölgesinde hizmet veren Enerjisa, Toroslar ve Başkent dağıtım bölgelerinde hem dağıtım hem de perakende satış hizmetlerini yürütmektedir.

Ayedaş (İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Ayedaş İstanbul Anadolu Bağlarbaşı Mah. Refahevler Sk. No:2/2 Maltepe İstanbul 444-1-186

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.