Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.


Aras Elektrik Dağıtım | Aras

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

 

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 

Üç zamanlı elektrik tarifesi, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

1970 tarihi öncesinde belediye ve köylerde enerji teminini gerçekleştiren müesseseler mevcuttu. Bu müesseseler dağınık bir şekilde yapılanmış ve faaliyetler bu nedenle yeterince yerine getirilememekteydi. Elektrik sektörünün bu durumda olduğunu gözlemleyen devletimiz bir kamu kurumu kurarak bütün bu ufak çaplı müesseseleri birleştirmeyi ve dağıtım, üretim, iletim ve perakende satış hizmetlerini tek bir çatı altında toplamak istemiştir. Bunun üzerine 1970 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. TEK’in kurulması ile birlikte piyasada istenen düzen ortamı sağlanmış ve sektörün kontrolü devlet tarafından gerçekleştirilmiştir. TEK, sektörde 24 yıl boyunca varlığını başarıyla sürdürmeyi başarmıştır.

 

1994 tarihine gelindiğinde ise Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile TEK varlığı sonlandırılmış ve yapılandırılma sürecine alınmıştır. Bakanlar Kurulu kararıyla TEK, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) olmak üzere iki ayrı devlet teşekkülü haline getirilmiştir. Alınan bu karar ile ülkemizde dağıtım-perakende satış ve üretim-iletim faaliyetlerini gerçekleştiren kurumların birbirinden ayrı olması ve daha verimli bir şekilde faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Ülkemizde elektrik enerjisinin dağıtımını ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştiren TEDAŞ, üretimini ve iletimini gerçekleştiren ise TEAŞ olacak şekilde belirlenmiştir.

 

ARAS EDAŞ Tarihçesi

 

2004 yılında elektrik enerjisinin dağıtımında ve perakende satış faaliyetlerinde önemli değişimler meydana gelmiştir. Elektrik sektöründe rekabeti ve yeniliği hedefleyen devletimiz önemli bir karar daha alarak TEDAŞ bünyesinde toplanan dağıtım şirketlerinin hisselerini özelleştirme kararı almıştır. TEDAŞ devlet teşekkülünün hisse sahibi olduğu Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt şehirlerini kapsayan bölgelerde enerji dağıtımı yapmak amacıyla Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.(Aras EDAŞ) görevlendirilmiş ve 2004 tarihi itibari ile Doğu Anadolu bölgesinin dağıtım hizmetleri Aras EDAŞ’ ın sorumluluğu altına girmiştir. TEDAŞ devlet teşekkülünün bünyesinde dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Aras EDAŞ da özelleştirme kapsamında incelenmiştir.

 

ARAS EDAŞ Özelleştirilmesi

 

TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla Aras EDAŞ da bu kapsamda değerlendirilmiş ve hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 28.06.2013 tarihinde gerçekleştirilen özelleştirme ihalesi sonucunda Aras EDAŞ ihalesini önerdiği 128.5 milyon dolar bedeli ile Kiler Holding ve Çalık Holding kazanmıştır. 17.08.2013 tarihinde gerçekleştirilen devir işlemleri sonucunda Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (Aras EDAŞ), Çalık-Kiler Holding bünyesinde yeni bir kurumsal kimlik kazanmıştır.

 

Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt illerinde hizmet veren Aras EDAŞ yaklaşık olarak 2.250 milyon nüfuslu bölgede faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bu nüfus içerisinde yaklaşık 815.000 elektrik abonesine hizmet veren Aras EDAŞ, görev sahasında yer alan illerin hem elektrik dağıtımını hem de perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmekteydi. 2013 yılından itibaren ise Aras EDAŞ sadece elektrik dağıtım faaliyetleri ile ilgilenmektedir.

 

Aras EDAŞ ve Aras Elektrik Görev Ayrımı

 

01 Ocak 2013 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılması ve farklı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararı neticesinde Aras EDAŞ, görevli bulunduğu illerde sadece dağıtımı gerçekleştirmiştir. Aras EDAŞ görevli bulunduğu illerin elektrik perakende satış hizmetini sunmak adına faaliyetlerini ayrı bir tüzel kişilik olan Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye devretmiştir. 13 Aralık 2012 tarihinde Erzurum Ticaret Sicilinde tescil edilmiş olan Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin kuruluşu gerçekleşmiş ve faaliyetlerine Perakende Satış Lisansı ile başlayabilmiştir.

 

Aras EDAŞ (Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan,Iğdır,Ardahan,Bayburt Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Aras EDAŞ Erzurum

 

Edip Somonoğlu Mahalesi Şıh Köyü Yolu Üzeri 25050 Yakutiye Erzurum

 

Telefon: 0850-200-20-20

 

Aras EDAŞ Ağrı

 

Erzurum Yolu Üzeri SGK Karşısı Merkez Ağrı

 

Telefon: 0850-200-20-20

 

Aras EDAŞ Kars

 

Kars 36000 Kars Merkez

 

Telefon:0850-200-20-20

 

Aras EDAŞ Erzincan

 

İzzet Paşa Mah 75. Yıl Bulvarı No:58 ,Erzincan

 

Telefon:0850-200-20-20

 

Aras EDAŞ Iğdır

 

Çevre Yolu Sanayi Sitesi Yanı Söğütlü Mahallesi Merkez Iğdır

 

Telefon:0850-200-20-20

 

Aras EDAŞ Ardahan

 

 

Çevre Yolu Üzeri Jandarma Komutanlığı Karşısı 75000 Merkez Ardahan

 

Telefon: 0850-200-20-20

 

Aras EDAŞ Bayburt

 

 

Tuzcuzade Mahallesi Turgut Özal Cad. Trabzon Yolu Üzeri No 1 Merkez Bayburt

 

Telefon: 0850-200-20-20

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.