Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.


Aras Elektrik Dağıtım | Aras

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

1970 tarihi öncesinde belediye ve köylerde enerji teminini gerçekleştiren müesseseler mevcuttu. Bu müesseseler dağınık bir şekilde yapılanmış ve faaliyetler bu nedenle yeterince yerine getirilememekteydi. Elektrik sektörünün bu durumda olduğunu gözlemleyen devletimiz bir kamu kurumu kurarak bütün bu ufak çaplı müesseseleri birleştirmeyi ve dağıtım, üretim, iletim ve perakende satış hizmetlerini tek bir çatı altında toplamak istemiştir. Bunun üzerine 1970 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. TEK’in kurulması ile birlikte piyasada istenen düzen ortamı sağlanmış ve sektörün kontrolü devlet tarafından gerçekleştirilmiştir. TEK, sektörde 24 yıl boyunca varlığını başarıyla sürdürmeyi başarmıştır.

1994 tarihine gelindiğinde ise Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile TEK varlığı sonlandırılmış ve yapılandırılma sürecine alınmıştır. Bakanlar Kurulu kararıyla TEK, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) olmak üzere iki ayrı devlet teşekkülü haline getirilmiştir. Alınan bu karar ile ülkemizde dağıtım-perakende satış ve üretim-iletim faaliyetlerini gerçekleştiren kurumların birbirinden ayrı olması ve daha verimli bir şekilde faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Ülkemizde elektrik enerjisinin dağıtımını ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştiren TEDAŞ, üretimini ve iletimini gerçekleştiren ise TEAŞ olacak şekilde belirlenmiştir.

ARAS EDAŞ Tarihçesi

2004 yılında elektrik enerjisinin dağıtımında ve perakende satış faaliyetlerinde önemli değişimler meydana gelmiştir. Elektrik sektöründe rekabeti ve yeniliği hedefleyen devletimiz önemli bir karar daha alarak TEDAŞ bünyesinde toplanan dağıtım şirketlerinin hisselerini özelleştirme kararı almıştır. TEDAŞ devlet teşekkülünün hisse sahibi olduğu Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt şehirlerini kapsayan bölgelerde enerji dağıtımı yapmak amacıyla Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.(Aras EDAŞ) görevlendirilmiş ve 2004 tarihi itibari ile Doğu Anadolu bölgesinin dağıtım hizmetleri Aras EDAŞ’ ın sorumluluğu altına girmiştir. TEDAŞ devlet teşekkülünün bünyesinde dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Aras EDAŞ da özelleştirme kapsamında incelenmiştir.

ARAS EDAŞ Özelleştirilmesi

TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla Aras EDAŞ da bu kapsamda değerlendirilmiş ve hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 28.06.2013 tarihinde gerçekleştirilen özelleştirme ihalesi sonucunda Aras EDAŞ ihalesini önerdiği 128.5 milyon dolar bedeli ile Kiler Holding ve Çalık Holding kazanmıştır. 17.08.2013 tarihinde gerçekleştirilen devir işlemleri sonucunda Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (Aras EDAŞ), Çalık-Kiler Holding bünyesinde yeni bir kurumsal kimlik kazanmıştır.

Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt illerinde hizmet veren Aras EDAŞ yaklaşık olarak 2.250 milyon nüfuslu bölgede faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bu nüfus içerisinde yaklaşık 815.000 elektrik abonesine hizmet veren Aras EDAŞ, görev sahasında yer alan illerin hem elektrik dağıtımını hem de perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmekteydi. 2013 yılından itibaren ise Aras EDAŞ sadece elektrik dağıtım faaliyetleri ile ilgilenmektedir.

Aras EDAŞ ve Aras Elektrik Görev Ayrımı

01 Ocak 2013 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılması ve farklı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararı neticesinde Aras EDAŞ, görevli bulunduğu illerde sadece dağıtımı gerçekleştirmiştir. Aras EDAŞ görevli bulunduğu illerin elektrik perakende satış hizmetini sunmak adına faaliyetlerini ayrı bir tüzel kişilik olan Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye devretmiştir. 13 Aralık 2012 tarihinde Erzurum Ticaret Sicilinde tescil edilmiş olan Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin kuruluşu gerçekleşmiş ve faaliyetlerine Perakende Satış Lisansı ile başlayabilmiştir.

Aras EDAŞ (Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan,Iğdır,Ardahan,Bayburt Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

İl Adres Telefon
Aras Elektrik Erzurum Edip Somonoğlu mah. Şıh Köyü Yolu Üzeri Yakutiye Erzurum 0850-200-20-20
Aras Elektrik Adıyaman Erzurum Yolu Üzeri SGK Karşısı Merkez Ağrı 0850-200-20-20
Aras Elektrik Kars Kars 36000 Kars Merkez 0850-200-20-20
Aras Elektrik Erzincan İzzet Paşa Mah. 75. Yıl Bulvarı No: 58 Erzincan 0850-200-20-20
Aras Elektrik Iğdır Çevre Yolu Üzeri Jandarma Komutanlığı Karşışı Ardahan 0850-200-20-20
Aras Elektrik Bayburt Tuzcuzade Mah. Turgut Özel Cd. No:1 Bayburt 0850-200-20-20

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.