Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş.


Akedaş Elektrik Dağıtım | Akedaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Ülkemiz elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticareti 70li yıllar öncesinde belediyeler ve köylerde faaliyetlerinde bulunan birimler tarafından sürdürülmekteydi. Bu denli küçük birimlerin hizmetleri sürdürmesi dağınık yapılanmaya yol açmış, bu karışıklığın giderilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak faaliyetlerin düzenli ve daha verimli bir hale getirilebilmesi için 15.07.1970 tarihinde 1312 sayılı kanun ile Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. TEK kuruluşunun ardından faaliyette bulunan bütün birimler TEK’e devredilmiştir.

 

1994 yılında ise alınan kararla TEK hukuki varlığı sona erdirilmiş, TEK yeniden yapılandırılarak Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak iki ayrı tüzel kişiliğe kavuşmuştur. İletim ve üretim faaliyetlerinin TEAŞ’a, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin de TEDAŞ’a devri ile sektörde bir bütünlük sağlanmıştır.

 

Adıyaman ve Kahramanmaraş İl Dağıtım Müessesesi olarak bölgede faaliyetler sürdürülürken bu müesseseler diğer müesseseler ile birlikte TEDAŞ’a devredilmiştir. Dağıtım ve perakende satış faaliyetleri TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilmeye devam edilmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla birlikte sorumluluğunda olan tüm şirketler de özelleştirilmiştir. Ayrıca Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış, bu kapsamda bu bölgelerde hizmet verecek şirketler belirlenmiştir.

 

AKEDAŞ Öncesi Elektrik Dağıtım Faaliyetleri

 

Bu amaca yönelik olarak AKEDAŞ ilk olarak piyasada 17.02.2005 yılında Adıyaman ve Kahramanmaraş illerini kapsayan bölgede Göksu Elektrik Dağıtım A.Ş.adıyla kurularak var olmuştur. Mevcut Adıyaman ve Kahramanmaraş İl Dağıtım Müesseselerinin 31.12.2005 tarihinde tüzel kişilikleri sona erdirilerek Göksu EDAŞ il müdürlüğü haline getirilmişlerdir (Daha sonradan bölgede AKEDAŞ faaliyet gösterecektir.). Bölgede hizmetlerine devam edebilmesi amacıyla EPDK tarafından 01.09.2006 tarihinden itibaren 30 yıllığına Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Lisansı verilmiştir.

 

AKEDAŞ’ın Bölgede Görevli Dağıtım Şirketi Olarak Yer Alması

 

TEDAŞ özelleştirmesi öncesinde 1997 yılında yatırımcılar konsorsiyumu tarafından kurulan AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 07.01.1999 yılında İmtiyaz Sözleşmesi imzalanmıştır. Ardından 23.06.2000 tarihinde TEDAŞ ile AKEDAŞ arasında İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi ve Enerji Satış Anlaşması imzalanmıştır. AKEDAŞ ile imzalanan bu İmtiyaz Sözleşmesinin 27.09.2010 tarihinde yeniden değerlendirilmesi üzerine bölgede görevli dağıtım şirketi AKEDAŞ olarak yeniden belirlenmiştir. 01.01.2011 tarihinde fiili olarak AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye devri gerçekleşen Göksu EDAŞ, bu tarih itibariyle AKEDAŞ olarak hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Aynı zamanda AKEDAŞ 01.01.2011 tarihinde dağıtım ve perakende satış lisanslarına yeniden sahip olmuştur.

 

AKEDAŞ Hakkında

 

Adıyaman ve Kahramanmaraş illerindeki hizmetlerini 20 numaralı dağıtım bölgesinde sürdüren AKEDAŞ, görevli olduğu bölgede elektrik enerjisinin dağıtımını, elektrik şebekelerinin ve hatlarının bakım, onarımını gerçekleştirmektedir. Bölgenin elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam eden AKEDAŞ, 2013 yılında alınan karara yönelik olarak faaliyetlerini ayrıştırmıştır.

 

AKEDAŞ, dağıtım faaliyetlerini kendi bünyesinde gerçekleştirmeye devam ederken, perakende satış hizmetlerini ise kurulan AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye devretmiştir. Böylelikle bölgenin görevli dağıtım şirketi AKEDAŞ EDAŞ, görevli tedarikçisi ise AKEDAŞ EPSAŞ olmuştur. AKEDAŞ, 22.217 kilometrekarelik alanda 1.672 milyonluk nüfusa dağıtım hizmetlerini sürdürmektedir. Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde 621.637 abonesi bulunan AKEDAŞ, 3.390 MWh dağıtımı gerçekleştirmiştir. Ayrıca AKEDAŞ'ın, görevli olduğu bölgede elektrik tüketiminin %70'i sanayi tüketicileri tarafından kullanılmaktadır.

 

Akedaş (Adıyaman, Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Akedaş Kahramanmaraş

 

Gayberli Mah. 28043 Sokak A Blok No:45/A Onikişubat - Kahramanmaraş

 

Telefon: 0344-221-35-10

 

Akdeaş Adıyaman

 

Atatürk Bulvarı No:142 Adıyaman

 

Telefon: 0416-216-46-85

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.