Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. | Akdeniz EDAŞ


Akdeniz Elektrik Dağıtım | Akdeniz Edaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Antalya, Burdur, Isparta illerinde dağıtım faaliyetlerini yerine getiren Akdeniz EDAŞ, sorumlu olduğu bölgede yer alan Antalya'da 2.158.165, Isparta’da 414.774 ve Burdur'da 257.267 kişi olmak üzere toplam 2.833.206 bin kişiye hizmet vermektedir. Bu kişi sayısı içinde 1.6 milyon aboneye sahip olan Akdeniz EDAŞ, abone sayısı bazında 6. dağıtım şirketi olarak dikkatleri çekmektedir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Yaklaşık 36.500 kilometre kare alanda ortalama 7.8 milyar kWh enerji dağıtımı gerçekleştiren Akdeniz EDAŞ, bu tüketim miktarıyla Türkiye çapında tüketilen enerji miktarı üzerinden yüzde dörtlük bir pazar payına sahip olmaktadır. Akdeniz EDAŞ ayrıca enerji dağıtımı açısından da dağıtım şirketleri arasından sekizinci sırada yer almaktadır.

 

Batı Akdeniz Bölgesinde dağıtım hizmetlerini sürdüren Akdeniz EDAŞ, 10 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet vermekte olup, 2013 yılında özelleştirilerek hisselerini devralan CLK grubu çatısı altında hizmetlerini sürdürmektedir.

 

Akdeniz EDAŞ Tarihçesi

 

Belediye ve köy birimleri tarafından Türkiye Elektrik Kurumu kuruluşu öncesinde yürütülen dağıtım hizmetleri, bu denli dağınık yapıların ve hizmetlerin tek bir kuruluş tarafından kontrolünün sağlanması ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)’in kuruluşu ile TEK’e bağlanmıştır. Böylelikle dağıtım faaliyetlerinin düzenli olarak yürütülmesiyle alakalı en önemli adım atılmış ve faaliyetler tek elden yürütülmeye başlanmıştır.

 

Yaklaşık 24 yıllık hizmet süresi sonrasında 1994 yılında yapılanmaya alınan TEK, üretim, dağıtım ve satışını verimli ve etkin bir şekilde sürdürebilmek amacıyla yeniden yapılandırılmıştır. Yapılandırma sonrasında TEK, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak iki ayrı tüzel kişiliğe kavuşturulmuştur. TEDAŞ’ın tüm dağıtım faaliyetinde bulunan şirketleri devralmasıyla faaliyetlerin kontrolü TEDAŞ’a geçmiştir.

 

2004 yılına gelindiğinde TEDAŞ’ın özelleştirilmesi kararı alınmış, alınan kararla devralmış olduğu dağıtım şirketleri de özelleştirilme kapsamında değerlendirilmiştir. Bu kararın ardından Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Bu bölgelerde hizmet verecek 20 dağıtım şirketinin belirlenmesine ve bu şirketlerin TEDAŞ’a ait hisselerinin satışı yapılarak özelleştirilmesine karar verilmiştir. Akdeniz EDAŞ da özelleştirilen şirketlerden biri olarak 10 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir.

 

Akdeniz EDAŞ Özelleştirilme Süreci

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirmeye alınan Akdeniz EDAŞ 12.11.2012 tarihinde yapılan ihale ile hisselerinin yüzde yüzünün satışı gerçekleştirilmiştir. 546 Milyon Dolar bedelle Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat Ortak Girişim Grubu ihaleyi kazanmış ve CLK Grubuna devir işlemleri başlatılmıştır. 28.05.2013 yılında özelleştirilmesi tamamlanan Akdeniz EDAŞ bu tarih sonrasında CLK bünyesinde hizmetlerini sürdürmüştür.

 

Özelleştirilme işlemlerinin tamamlanmasının ardından 01.01.2013 tarihinde Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan düzenlemeler ve ilgili hükümlerce dağıtım şirketlerinin perakende satışını ayrı bir tüzel kişiliğe devrederek sadece dağıtım faaliyetlerini yerine getirmesi kararı alınmıştır. Bu karara istinaden Akdeniz EDAŞ sadece dağıtım faaliyetlerini yerine getirmekte olup, perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek üzere CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur.

 

CLK Grubu, 4 ayrı dağıtım bölgesinde verdiği dağıtım hizmetleri ve ayrıca bu bölgelerdeki görevli elektrik tedarik şirketleri ile Türkiye’de dağıtım ve perakende satış pazar payında yüksek bir orana sahiptir. Boğaziçi, Uludağ, Çamlıbel ve son olarak Akdeniz dağıtım bölgeleriyle 11 ilde hizmetlerini sürdürmektedir.

 

Akdeniz EDAŞ (Antalya, Isparta, Burdur Elektrik Dağıtım Şirketi) İletişim Bilgileri

 

Bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi, elektrik hatlarının bakımı, onarımı gibi faaliyetler ile sayaç okuma faaliyetlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgede 186 numaralı telefondan da dağıtım şirketlerine ulaşabilirsiniz.

 

Akdeniz Elektrik Dağıtım Antalya

 

Göksu Mahallesi Serik Cadde No:15 Demokrasi Kavşağı Kepez - Antalya

 

Telefon: 0242-339-5555

 

Akdeniz Elektrik Dağıtım Isparta

 

Sanayi Mahallesi Atatürk Bulvarı 104 Cadde Eğirdir Yolu Üzeri 3.km No:87 32300 Isparta

 

Telefon: 0246-224-33-56

 

Akdeniz Elektrik Dağıtım Burdur

 

Burç Mah. Kışla Caddesi No:54 Burdur

 

Telefon: 0248-233-16-55