Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Enerji
  4.  > 
  5. Elektrik Dağıtım Şirketleri

Elektrik Dağıtım Şirketleri


Elektrik Dağıtım Şirketleri Listesi

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Ülkemizde elektrik piyasası uzun yıllardan beri süregelen bir özelleşme ve serbestleşme sürecinin içindedir. Günümüz itibarı ile bu serbestleşme süreci artık son aşamalarına gelmiş ve tam serbest piyasanın yalnızca bir kaç adım uzağında olan bir konuma ulaşmıştır. Serbest elektrik piyasasının oluşmasındaki en önemli adımlardan biri de elektrik dağıtım şirketleri üzerinde olmuştur. Bu doğrultuda bu şirketlerin tamamı özelleştirilmiştir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Görevleri

 

Elektrik dağıtım şirketleri, ülke çapındaki tüm şehirlerimizde elektrik enerjisinin iletim hatlarından evlerimize, iş yerlerimize kadar kadar iletilmesini sağlayan şebekenin işletme faaliyetlerini yerine getiren şirketlerdir. Serbestleşmeden önce bu şirketler aynı zamanda görevli oldukları bölgedeki elektrik tedariğini de gerçekleştirmekteydi. Ancak zaman içinde değişen kanun ve yönetmelilerle birlikte artık elektrik tedarik görevi bu şirketlerden alınmış ve elektrik tedarikçilerine verilmiştir. Elektrik tedarikçileri ile ilgili bilgilere elektrik tedarikçileri sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Yeni yasa ve yönetmelikler uyarınca artık dağıtım şirketlerinin tek görevi elektrik kablolarının işletilmesidir. Eğer elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünürseniz, bu boş kabloların bakımı, onarımı ve şebekenin geliştirilmesi görevi dağıtım şirketleri tarafından yerine getirilmektedir. Bu kabloların içinin doldurulması görevi ise elektrik tedarik şirketleri tarafından yapılmaktadır. Örneğin; İstanbul Avrupa Yakası’nın dağıtım şirketi Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi iken, bu bölgenin görevli elektrik tedarikçisi CLK Boğaziçi Elektrik’tir.

 

Dağıtım ile Tedarik Görevinin ayrılması

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dağıtım şirketleri artık elektrik satamazlar. Bunun yerine bu görevi elektrik tedarikçileri yapmaktadır. Halk arasında görevli elektrik tedarikçileri ile elektrik dağıtım şirketleri arasında bir ayrım olmadığı imajının yaygın olduğu herkesin malumudur. Ancak vurgulamak isteriz ki, yeni düzenlemeler uyarınca elektrik dağıtım şirketleri ile görevli elektrik tedarikçilerinin kesin olarak ayrıştırılması ve marka ismine kadar birbirinden kolayca ayırt edilebilecek bir düzenlemeye sahip olması zorunlu hale gelmiştir.

 

Yani özetle artık herkes elektrik enerjisini, elektrik tedarikçilerinden sağlamaktadır. Bu şekilde elektrik dağıtım şirketleri yalnızca şebeke bakımı ve işletmesi ile ilgilenmekte; ayrıca yine aynı görev doğrultusunda elektrik sayaçlarının okunması görevi de yine bu şirketler tarafından yapılmaktadır.

 

Elektrik Faturalarında Dağıtım Kalemleri

 

Dağıtım şirketleri, her bir serbest piyasa oyuncusu gibi birer tüzel kişilik olarak yapılanmış kurumlar ve organizasyonlardır. Şirketlerin amacı da doğal olarak kar etmektir, zaten bundan başkası da günümüz dünyası koşullarında mantıksız olur. Dağıtım şirketleri de vermiş oldukları hizmet ve yapmış oldukları yatırımların karşılığı olarak tüketicilerden ücret alırlar. Onlar için yapılacak ödemelerin birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK tarafından belirlenmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK, bu fiyatları hakkaniyet ölçüleri içinde, hem tüketicilerin hem de şirketlerin haklarını gözeterek piyasa koşulları dahilinde belirler ve bunu her üç ayda bir defa yayınlamakta olduğu ulusal tarielerde açıklar.

 

Ülkemizde her bir elektrik tüketicisi için oluşturulan elektrik faturası içinde bulunan kalemler, elektrik tedarikçileri tarafından tahsil edilse de elektrik tedarikçileri yalnızca dağıtım şirketleri için bu ücretlerin tahsilatına aracılık etmektedir. Elektrik faturalarımızda bulunan ve elektrik dağıtım şirketleri için tedarikçiler tarafından tahsilatına aracılık edilen bedeller faturamızda bir kalem olarak yer alan dağıtım  bedelleri olarak bilinmektedir. Elektrik dağıtım şirketleri tarafından verilen hizmetlerin ücretlendirmesi, faturalarımızda bulunan bu kalemlerdedir.

 

Ülkemizdeki Elektrik Dağıtım Şirketleri

 

Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirilmeden önce TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilen dağıtım ve perakende satış faaliyetleri, 2004 yılında TEDAŞ'ın özelleştirilmesi ile farklı bir boyut kazanmıştır. Türkiye, elektrik dağıtım ve satışı faaliyetlerinin verimli ve daha etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için 2004 yılında 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Belirlenen bu bölgelerde ayrı bir şirket elektrik dağıtım görevini üstlenmiştir. EPDK ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın ardından özelleştirilen ve bazı dağıtım bölgelerinde yeni kurulan elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik dağıtım ve ticareti faaiyetleri bu şirketler tarafından sürdürülmeye başlanmıştır.

 

Elektrik dağıtım şirketleri arasında yer alan Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş., KCETAŞ,  ülkemizin ilk özel dağıtım şirketi olup, elektrik dağıtım şirketlerine öncülük eden bir şirket olarak bilinir. Bu nedenle özelleştirilme sürecine dahil olmayan KCETAŞ ve hizmet verdiği Kayseri ili haricindeki diğer bölgelerde yer alan dağıtım şirketleri özelleştirilme sürecine alınmış, dağıtım şirketi bulunmayan bölgelerde ise yeni dağıtım şirketleri kurularak görevlendirilmiştir.

 

Son özelleştirilen elektrik dağıtım şirketi olan Toroslar Elektrik'in de özelleştirilmesinin tamamlanmasının ardından 2013 yılında tüm özelleştirilmeler tamamlanmış ve TEDAŞ varlığı tamamen sona erdirilmiştir. Böylelikle elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetleri daha verimli ve daha düzenli bir şekilde yürütülmeye devam edilmiştir.

 

2013 yılında dağıtım şirketlerinin oluşturulmasının yanı sıra dağıtım ve perakende satış faaliyetleri de birbirinden ayrılmıştır. Elektrik dağıtım şirketleri faaliyet alanı olan elektrik satış faaliyetleri, bu şirketler yerine dağıtım şirketlerinden ayrı olan ve yeniden kurulan "perakende elektrik satış şirketleri" tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde sadece elektrik dağıtım faaliyetleriyle ilgilenenen elektrik dağıtım şirketlerinin listesine ve bilgilerine sağ bölümde bulunan menüden ulaşabilirsiniz.

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.