Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Rehber
  4.  > 
  5. Elektrik Abonelik Ücreti

2017 yılı Mayıs ayında Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar?


Mayıs 2017 Elektrik Abonelik Ücreti

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!

Elektrik abonelik ücreti, ilgili kullanım yeri için bağlantı yapıldıktan sonra aboneliği ve elektrik kullanımını başlatabilmek için görevli elektrik tedarikçileri tarafından alınan bir bedeldir. Elektrik abonelik ücreti yalnızca yeni abonelik açtırırken (örneğin yeni bir yere taşındığınızda ya da bir başka kişiye ait olan sayacı kendi adınıza kaydettirmeniz ile) oluşan bedellere verilen isimdir. 

 

Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!

 

Elektrik abonelik ücreti elektrik tedarikçileri tarafından değil Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. Her yıl EPDK tarafından belirlenerek açıklanan elektrik abonelik ücreti olarak adlandırdığımız güvence bedeli, yıl boyunca aynı tutardan hesaplanarak abonelerden tahsil edilir.

 

İlk defa elektrik aboneliği açtırmak için ödenen bedeller şu anda bahsettiğimiz elektrik abonelik ücreti ile farklı konular olup, ilk abonelikte yapılması gereken ve ödenmesi gereken bedeller hakkında bilgiye elektrik aboneliği sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Elektrik abonelik ücreti ne kadar?

 

Elektrik abonelik ücreti görevli elektrik tedarikçileri tarafından bir kereye mahsus olmak üzere tahsil edilen bir bedeldir. Bağlantı yaptırdığınızda kullanım yerinizin sözleşme/bağlantı gücüne göre hesaplanarak tahsil edilmektedir. 2017 yılı Mayıs ayında elektrik abonelik ücreti (elektrik aboneliği açtırmak için ödenmesi gereken ücretler - 2017 elektrik abonelik ücreti) aşağıdaki birim fiyatlardan hesaplanmaktadır.

 

Elektrik abonelik ücreti bedelleri (Mayıs 2017)

 

Abone Grubu 

(Sözleşme Gücü)

Damga Vergisi Açma/Kesme Ücreti Güvence Bedeli

Mesken (5kW)

0,93 TL

22,30 TL

99 TL

Mesken (6kW)

1,12 TL

22,30 TL

118,80 TL

Ticarethane (5kW)

0,93 TL

22,30 TL

280 TL

Ticartehane (6kW)

1,12 TL

22,30 TL

336 TL

  

 Bu birim fiyatlara göre elektrik abonelik ücreti en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2017 yılı için geçerli elektrik abonelik ücreti bedelleridir.

 

Hangi Durumlarda Elektrik Abonelik Ücreti Ödenir?

 

Kullanım yeriniz için bağlantı anlaşması yapılarak elektrik dağıtım sistemine bağlantısı gerçekleştirilmiş ise geriye kalan tek şey elektrik aboneliğinizi açtırmak olacaktır. Mevcut bir abonelik varsa ve bu aboneliği üzerinize devir almak istiyorsanız, görevli tedarikçiniz ile elektrik satış sözleşmesi yapmanız gereklidir. Elektrik enerjisi tedarik edebilmek için görevli elektrik tedarikçiniz ile yapacağınız perakende elektrik satış sözleşmesi sonrasında görevli tedarikçiniz sizden elektrik abonelik ücreti tahsil edecektir.

 

Tedarikçi değiştirince güvence bedeli tüketiciye geri ödenir.
Eğer elektrik tedarikçinizi değiştiriseniz, daha önceki tedarikçinize ödemiş olduğunuz güvence bedelini (teminat) geri alırsınız. Eğer yeni tedarikçiniz de güvence bedeli talep etmiyorsa bu bedel size bir anlamda tasarruf olarak yansıyacaktır.     

 

Elektrik abonelik ücreti öderken mesken aboneleri nakit olarak ödeme yaparak karşılığında makbuz almalıdır. Bazı durumlarda ise elektrik abonelik ücreti kredi kartı ile veya faturanıza yansıtılarak da tahsil edilebilmektedir.

 

Elektrik abonelik ücreti yalnızca abonelik açtırırken veya mevcut bir aboneliği devir alırken değil tahsil edilmektedir. Elektrik tedarikçisi değiştiren serbest tüketiciler için elektrik abonelik ücreti ödeme zorunluluğu yoktur ve bu şekilde farklı bir elektrik tedarikçisinden enerji almaya karar vermiş olan tüketicilerden istisnai durumlarda güvence bedeli haricinde herhangi bir elektrik abonelik ücreti tahsil edilmemektedir.

 

82 TL üstünde faturası olan tedarikçi değiştirebilir!
2017 yılında aylık 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen numara taşır gibi elektrik tedarikçisi değiştirebiliyor. Tedarikçi değiştiren tüketicilerden abonelik ücreti gibi herhangi bir ücret alınmadığı gibi, bu tüketiciler EnCazip'te %8 oranına kadar tasarruf edebiliyor.

 

Serbest tüketiciler için elektrik abonelik ücreti

 

Eğer aylık 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirme hakkına sahipsiniz demektir. Serbest tüketici olarak tedarikçi değişikliği yapma hakkına sahipseniz, EnCazip Tedarikçileri arasında karşılaştırma yaparak güvence bedeli alınmayan tarifeleri tercih edebilirsiniz ve böylece güvence bedeli ödememekle birlikte daha önceki tedarikçinize ödemiş olduğunuz güvence bedelinizi de geri alabilirsiniz.

Sayacınızda abonelik yoksa tedarikçi değiştiremezsiniz!
Elektrik sayacınızın şebeke ile bağlantısı olması için bölgenizdeki sorumlu elektrik tedarikçisinden mutlaka bir abonelğiniz olması gerekir. Ancak mevcut bir elektrik aboneliği olan tedarikçi değiştirerek ucuz elektrik kullanabilir. Eğer elektrik aboneliğiniz yoksa öncelikle bölgenizdeki görevli elektrik tedarikçisinden abonelik açtırmanız gerekmektedir.

 

Ayrıca unutmayın! Serbest tüketici olarak tedarikçi değiştiren tüketicilerden elektrik abonelik ücreti alınmamaktadır, yalnızca bazı tedarikçiler tarafından güvence bedeli talep edilebilir. Serbest tüketiciler için elektrik birim fiyatlarını farklı tedarikçiler için aşağıdaki tabloda karşılaştırabilirsiniz.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196933 TL%8191 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,2051 TL%4,18100 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196948 TL%8631 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,2051 TL%4,19331 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.