Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
Ana sayfa > enerji > bilgi > ucuz elektrik nedir

 

Ucuz Elektrik Nedir?

 

Ucuz Elektrik Nedir?

 

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 

Ucuz elektrik, serbestleşen elektrik piyasası ile birlikte rekabetin açılması ve özel sektör elektrik tedarikçilerinin piyasada faaliyete geçmesiyle birlikte hayatımıza giren bir kavramdır. 2001 yılından itibaren ülkemizdeki elektrik piyasaları bir serbestleşme süreci içine girmiştir. Bu doğrultuda tüketicilere elektrik tedariği sağlayan şirketler yavaş yavaş özelleştirilmeye ve piyasaya yeni özel elektrik tedarikçilerinin giriş yaptığı görülmeye başlanmıştır.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp ucuz elektrik kullanabilirsiniz!

 

Yine aynı sürede tüketicilere elektrik tedarikçilerini seçme olanağı kademeli olarak verilmiş, böylelikle daha düşük fiyatla elektrik kullanmak mümkün hale gelmiştir. Kısacası rekabetin oluşması ile birlikte tedarikçiler farklı tedarikçilerin rekabet içinde olması, hizmet kalitesini artırması ve daha düşük elektrik fiyatları belirlemesi ile piyasa koşulları hızlıca değişmiştir.

 

En cazip ucuz elektrik tarifeleri

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik0,192 TL%13,13323 TL
ELEKTRA ENERJİ0,198918 TL%10246 TL
Sepaş Enerji0,1995 TL%9,74239 TL
Direkt Enerji0,203338 TL%8197 TL
Kolen Enerji0,206307 TL%6,66164 TL
Age Enerji0,208 TL%5,89145 TL
Akedaş0,21881 TL%125 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Türel Elektrik0,186 TL%15,921.295 TL
Aksa Elektrik0,192 TL%13,21.074 TL
ELEKTRA ENERJİ0,194663 TL%12976 TL
Age Enerji0,1985 TL%10,27835 TL
Sepaş Enerji0,19875 TL%10,15826 TL
Kolen Enerji0,202053 TL%8,66704 TL
Direkt Enerji0,203511 TL%8651 TL
Akedaş0,218995 TL%181 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

En ucuz elektrik tarifesini hemen bulun!

 

Her serbest piyasada olduğu gibi, rekabetin yüksek olduğu elektrik piyasasında daha düşük elektrik fiyatları görünür. Bu konuya bir başka sektörden örnek verebiliriz. Hepimizin hatırladığı gibi eskiden uçak ile seyahat etmek son derece lükstü. Bir şehirden bir diğerine uçak ile gitmek için zengin olmak gerekiyordu. O dönemlerde ülkemizde yalnızca tek bir büyük havayolu şirketi vardı ve yapacağımız uçak seyahatlerinde çoğunlukla bu havayolu şirketini tercih etmek zorunda kalırdık. Ancak daha sonra havacılık sektörü rekabete açıldı ve pek çok havayolu şirketi yolculara daha ucuz fiyatlarla bilet satmaya başladı. Bu sürecin sonunda uçak ile seyahat eden yolcu sayısı çok ciddi ölçüde arttı ve bilet fiyatları da bir o kadar düştü. Sektörün rekabete açılması sonucu herkesin bütçesi uçak bileti satın almaya yeter hale geldi.

 

Elektrik piyasası için de aynı şey geçerlidir. Artık elektrik enerjinizi tedarik edecek bir değil, pek çok şirket var. Bu şirketler belirledikleri cazip elektrik fiyatları ile tüketicilere daima en cazip elektrik tarifeleri sunarlar. EnCazip’te cazip elektrik tarifelerini birkaç saniye içinde karşılaştırabilir ve saniyeler içinde elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

 

Ucuz Elektrik Kullanmak

 

Ucuz elektrik kullanmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik enerjisi tüketiyor olmanız yeterli. 2016 yılında EPDK, serbest tüketici limitlerini yıllık 3600 kWh olarak belirlemiştir. Bu da, aylık ortalama 120TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketicilerin serbest tüketici olarak tedarikçilerini değiştirebilecekleri ve ucuz elektrik kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Eğer siz de aylık ortalama 120TL elektrik faturası ödüyorsanız elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Nasıl daha ucuz elektrik tarifesi olabilir?

 

Rekabetin, tüketicilerin daha iyi hizmeti daha cazip fiyatlarla kullanmasının önünü açtığını belirtmiştik. Elektrik piyasasının tüketiciler tarafından fazla bilinmemesi bu konunun olduğundan çok daha karmaşıkmış gibi algılanmasını neden olur. Pek çok tüketici hala nasıl daha ucuz elektrik fiyatları olabildiği konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bunun sebebi hem bu durumun yeni yeni yaygınlaşıyor olması, hem de elektrik piyasası oyuncularının tüketicileri yeteri kadar bilgilendirmemesidir. EnCazip, tüketici ittifakı stratejisi ile elektrik piyasasında olup biten her şeyi anlaşılır bir dille ve kolay örneklerle değerli tüketicilere açıklamaktadır.

 

Ucuz Elektrik

 

Elektrik enerjisi pek çok farklı kaynak kullanılarak üretilmektedir. Doğal gaz, kömür, su gücü, rüzgar gücü gibi kaynaklardan üretilen elektrik, dağıtım ve iletim şebekeleri vasıtasıyla tüm kullanıcılara ulaştırılır. Elektrik bazı hammaddeler kullanılarak üretildiğinden elektrik fiyatları da bu hammadde fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir. Eskiden elektrik enerjisini üreten yalnızca tek bir firma olduğundan yalnızca tek bir elektrik fiyatı vardı. Ancak sektörün serbestleşmesiyle birlikte pek çok farklı firma elektrik üretimi yapma ve devamında da ürettiği elektriği satma hakkına sahip oldu. Peki nasıl daha ucuz elektrik fiyatlarıyla elektrik tedariği sağlayabiliyoruz?

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, elektrik farklı kaynaklardan üretilir ve fiyatları da hammade (kaynak) fiyatları karşısında hassasiyet ve değişkenlik gösterir. Örneğin elektrik üretim portföyünün tamamı kömür ile üretim yapan santrallerden oluşan bir elektrik tedarikçisi; doğal gaz fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde elektrik üretim portföyü tamamen doğal gaz ile çalışan santrallerden oluşan bir elektrik tedarikçisinden çok daha ucuz elektrik satabilir. Ya da yağışların bol olduğu bir mevsimde su gücü ile çalışan elektrik santrallerine sahip olan bir tedarikçi, diğer kaynaklarla elektrik üretimi yapan tedarikçilerden çok daha ucuz elektrik satabilir.

 

EnCazip'te elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırarak en ucuz elektrik tedarikçisini bir kaç saniye içinde bulabilirsiniz.

Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.