Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
Ana sayfa > enerji > bilgi > elektrik tarifeleri

 

Elektrik Tarifeleri Nasıl Belirlenir?

 

 

Elektrik Tarifeleri

 

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 

Ülkemizde elektrik piyasası serbestleşme aşamasını neredeyse tamamlamış ve elektrik piyasası büyük ölçüde serbest bir piyasa haline gelmiştir. Yabancı dillerden Türkçe’ye giriş yapan bir kelime ile ifade etmek gerekirse bu sürece “deregülasyon” da denilebilir. Yani bir başka deyişle elektrik sektöründen devlet tekeli çekilmeye başlanmış ve bu piyasa dahilinde iş yapan tüm kurumlar özel birer şirket haline getirilmeye başlanmıştır. Ancak yine de devlet, sektör üzerindeki denetleyici ve düzenleyici rolünü bırakmamış, böylelikle de ticaretin her iki tarafının da haklarının düzenlemeler ile koruma altına alınması hedeflenmiştir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp ucuz elektrik kullanabilirsiniz!

 

Bu piyasa koşullarında tüketicileri en çok ilgilendiren düzenleme ve denetlemelerden biri de elektrik tarifelerindeki düzenlemelerdir. Elektrik tarifeleri, tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarının belirlemesinde kullanılan yöntemdir. Yani tüketicilere uygulanacak fiyatlar bu elektrik tarifeleri ile belirlenmektedir. Serbestleşen elektrik piyasasında elektrik tarifeleri, özel tedarikçiler tarafından hazırlanır. Ancak sektördeki ana tarife, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK tarafından belirlenir. Bu iki kavram ile ilgili daha detaylı bilgi vermek kafa karışıklıklarını önemli ölçüde engelleyecektir.

 

Ulusal Elektrik Tarifeleri

 

Ulusal elektrik tarifeleri, EPDK tarafından yılda dört defa açıklanan, daha önce tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler için uygulanacak elektrik fiyatlarını belirleyen elektrik tarifeleri olarak piyasada yerini alır. Yani eğer daha önce tedarikçinizi değiştirmediyseniz (ki bunun iki nedeni olabilir - ya serbest tüketici değilsinizdir, ya da serbest tüketici olmanıza rağmen elektrik tedarikçinizi değiştirmemişsinizdir), elektrik enerjiniz bölgenizdeki görevli elektrik tedarikçileri tarafından sağlanır ve tüketiminiz için fiyatlandırma ulusal elektrik tarifeleri üzerinden yapılır. Bu fiyatlar EPDK tarafından Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açıklanır ve tüm fatura kalemleri bu şekilde belirlenir.

 

Ulusal elektrik tarifeleri ile hem tüketicilerin kullanacakları elektrik enerjisinin bedeli, yani aktif enerji bedeli, belirlenir, hem de diğer elektrik faturası kalemlerinin de birim fiyatları açıklanır. Diğer fatura kalemleri ister tedarikçinizi değiştirin isterseniz de değiştirmeyin aynı kalacağından, bununla ilgili daha detaylı bilgiyi elektrik fiyatları konumuzda verdik. Burada ise yalnızca aktif enerji bedellerini anlatıyoruz.

 

Ulusal Tarife Fiyatları

 

1 Temmuz 2016 ile 30 Eylül 2016 tarihleri arasında geçerli olacak ulusal tarifeler aktif enerji birim fiyatları aşağıda belirtilmiştir:

 

 

Mesken 0,221020
Ticarethane 0,221208

 

İndirimli Elektrik Tarifeleri

 

Basitçe anlatmak gerekirse ulusal tarifeler, piyasadaki tavan fiyatlardır. Tüketiciler hiç bir şey yapmasalar dahi bu fiyatlardan elektrik kullanırlar. Dolayısı ile elektrik tedarikçileri, tüketiciler için hazırladıkları tarifelerde bu ulusal tarifelerden daha düşük bir bedel belirlerler. Bir düşünün, hiç bir şey yapmamanıza rağmen 10 liradan elektrik tüketirken, tedarikçinizi değiştirip 11 liradan elektrik kullanmanız ne kadar da saçma olurdu! Serbest piyasanın tüketicilere sağladığı faydalardan biri de ucuz elektrik fiyatlarıdır.

 

Elektrik tedarikçileri, tarifelerini belirlerken çoğunlukla (hatta neredeyse hep) EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifeleri baz alırlar. Piyasada en çok rastlanan tarifeler genellikle ulusal tarifeler üzerinden belirlenen iskonto oranları ile tüketicilere sunulur. Bu şekilde oluşan tarifeler için indirimli elektrik tarifeleri tabiri kullanılmaktadır. Örneğin bir elektrik tedarikçisi, tarifesini ulusal tarife üzerinden %10 olarak belirlediyse, sözleşme süresi boyunca elektrik fiyatları ne olursa olsun ulusal tarife fiyatları üzerinden %10 daha düşük fiyatta sizlere elektrik enerjisini tedarik eder. İster fiyatlar zamlansın isterse de düşsün, tüketiciler her zaman için aynı indirim oranı ile belirlenen fiyatlar ile enerji tüketirler ve bu doğrultuda fatura öderler.

 

Özetlememiz gerekirse, ülkemiz elektrik piyasasındaki tüketici fiyatlarının belirlenmesindeki en önemli unsur EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifelerdir. Tüm tedarikçiler kendi fiyatlarını bu tarifelere göre belirleyerek tüketicilere tarifelerini sunarlar.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik0,192 TL%13,13323 TL
ELEKTRA ENERJİ0,198918 TL%10246 TL
Sepaş Enerji0,1995 TL%9,74239 TL
Direkt Enerji0,203338 TL%8197 TL
Kolen Enerji0,206307 TL%6,66164 TL
Age Enerji0,208 TL%5,89145 TL
Akedaş0,21881 TL%125 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Türel Elektrik0,184 TL%16,821.368 TL
Aksa Elektrik0,192 TL%13,21.074 TL
ELEKTRA ENERJİ0,194663 TL%12976 TL
Age Enerji0,1985 TL%10,27835 TL
Sepaş Enerji0,19875 TL%10,15826 TL
Kolen Enerji0,202053 TL%8,66704 TL
Direkt Enerji0,203511 TL%8651 TL
Akedaş0,218995 TL%181 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.