Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Bilgilendirme Merkezi
  4.  > 
  5. Elektrik Tarifeleri

Elektrik Tarifeleri Nasıl Belirlenir?


EPDK Ulusal Elektrik Tarifeleri

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Ülkemizde elektrik piyasası serbestleşme aşamasını neredeyse tamamlamış ve elektrik piyasası büyük ölçüde serbest bir piyasa haline gelmiştir. Yabancı dillerden Türkçe’ye giriş yapan bir kelime ile ifade etmek gerekirse bu sürece “deregülasyon” da denilebilir. Yani bir başka deyişle elektrik sektöründen devlet tekeli çekilmeye başlanmış ve bu piyasa dahilinde iş yapan tüm kurumlar özel birer şirket haline getirilmeye başlanmıştır. Ancak yine de devlet, sektör üzerindeki denetleyici ve düzenleyici rolünü bırakmamış, böylelikle de ticaretin her iki tarafının da haklarının düzenlemeler ile koruma altına alınması hedeflenmiştir.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Bu piyasa koşullarında tüketicileri en çok ilgilendiren düzenleme ve denetlemelerden biri de elektrik tarifeleri düzenlemeleridir. Elektrik tarifeleri, tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarının belirlemesinde kullanılan yöntemdir. Yani tüketicilere uygulanacak fiyatlar bu elektrik tarifeleri ile belirlenmektedir. Serbestleşen elektrik piyasasında elektrik tarifeleri, özel tedarikçiler tarafından hazırlanır. Ancak sektördeki ana tarife, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK tarafından belirlenir. Bu iki kavram ile ilgili daha detaylı bilgi vermek kafa karışıklıklarını önemli ölçüde engelleyecektir.

 

EPDK Ulusal Elektrik Tarifeleri

 

Ulusal elektrik tarifeleri, EPDK tarafından yılda dört defa açıklanan, daha önce tedarikçisini değiştirmemiş ya da değiştirmeye hak kazanmamış elektrik tüketicileri için uygulanacak elektrik fiyatlarını belirleyen elektrik tarifeleri olarak piyasada yerini alır.

 

Yani eğer daha önce tedarikçinizi değiştirmediyseniz (ki bunun iki nedeni olabilir - ya serbest tüketici değilsinizdir ya da serbest tüketici olmanıza rağmen elektrik tedarikçinizi değiştirmemişsinizdir) elektrik enerjiniz bölgenizdeki görevli elektrik tedarikçileri tarafından sağlanır ve tüketiminiz için fiyatlandırma ulusal elektrik tarifeleri üzerinden yapılır. Bu fiyatlar EPDK tarafından Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açıklanır ve tüm fatura kalemleri bu şekilde belirlenir.

 

Ulusal elektrik tarifeleri ile hem tüketicilerin kullanacakları elektrik enerjisinin bedeli, yani aktif enerji bedeli, belirlenir, hem de diğer elektrik faturası kalemlerinin de birim fiyatları açıklanır. Diğer fatura kalemleri ister tedarikçinizi değiştirin isterseniz de değiştirmeyin aynı kalacağından, bununla ilgili daha detaylı bilgiyi elektrik fiyatları konumuzda verdik. Burada ise yalnızca aktif enerji bedellerini anlatıyoruz.

 

1 Ocak - 1 Nisan 2017 EPDK Ulusal Elektrik Tarifeleri

 

1 Ocak 2017 - 1 Nisan 2017 tarihleri arasında geçerli olacak ulusal elektrik tarifeleri aktif enerji birim elektrik fiyatları, ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenen dağıtım bedeli birim fiyatları ile vergiler dahil elektrik fiyatları aşağıda belirtilmiştir:

 

Abone Grubu Aktif Enerji Birim Fiyatı Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı Vergi ve Fonlar Dahil Fiyat

Mesken

0,214058 TL/kWh 0,117775 TL/kWh 0,41177 TL/kWh

Ticarethane

0,214058 TL/kWh 0,120687 TL/kWh 0,415227 TL/kWh

 

Ulusal elektrik tarifeleri, EPDK tarafından her üç ayda bir defa açıklanır. Serbest olmayan tüketiciler ve serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış tüketicilere uygulanacak enerji birim fiyatları ile tüm tüketicilere uygulanacak enerji dağıtım bedeli birim fiyatları açıklanan bu ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenir.

 

Serbest Piyasa Elektrik Tarifeleri

 

Basitçe anlatmak gerekirse ulusal elektrik tarifeleri piyasadaki tavan fiyatlardır. Tüketiciler hiç bir şey yapmasalar dahi bu elektrik tarifeleri ile belirlenen fiyatlardan elektrik kullanırlar. Dolayısı ile elektrik tedarikçileri, tüketiciler için hazırladıkları tarifelerde bu ulusal tarifelerden daha düşük bir bedel belirlerler. Bir düşünün, hiç bir şey yapmamanıza rağmen 10 liradan elektrik tüketirken, tedarikçinizi değiştirip 11 liradan elektrik kullanmanız ne kadar da saçma olurdu! Serbest piyasanın tüketicilere sağladığı faydalardan biri de ucuz elektrik fiyatlarıdır.

 

Elektrik tedarikçileri, tarifelerini belirlerken çoğunlukla (hatta neredeyse hep) EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifeleri baz alırlar. Piyasada en çok rastlanan tarifeler genellikle ulusal tarifeler üzerinden belirlenen iskonto oranları ile tüketicilere sunulur. Bu şekilde oluşan tarifeler için indirimli elektrik tarifeleri tabiri kullanılmaktadır. Örneğin bir elektrik tedarikçisi, tarifesini ulusal tarife üzerinden %10 olarak belirlediyse, sözleşme süresi boyunca elektrik fiyatları ne olursa olsun ulusal tarife fiyatları üzerinden %10 daha düşük fiyatta sizlere elektrik enerjisini tedarik eder. İster fiyatlar zamlansın isterse de düşsün, tüketiciler her zaman için aynı indirim oranı ile belirlenen fiyatlar ile enerji tüketirler ve bu doğrultuda fatura öderler.

 

Özetlememiz gerekirse, ülkemiz elektrik piyasasındaki tüketici fiyatlarının belirlenmesindeki en önemli unsur EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifelerdir. Tüm tedarikçiler kendi fiyatlarını bu tarifelere göre belirleyerek tüketicilere tarifelerini sunarlar.

 

Öne çıkan indirimli elektrik tarifeleri 

 

Serbest piyasada öne çıkan elektrik tarifeleri ve öne çıkan tedarikçiler için bu elektrik tarifeleri ile tüketicilere uygulanacak indirim oranları:

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,190512 TL%11262 TL
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,945 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,190526 TL%11867 TL
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,199089 TL%7552 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,9150 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.
Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.