Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Bilgilendirme Merkezi
  4.  > 
  5. Elektrik Faturası

Elektrik Faturası


Elektrik Faturası

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %75’i elektrik faturası üzerinde ne yazdığını anlamıyor ve faturaları karışık buluyor. Ülkemizdeki elektrik faturası örneklerini göz önünde bulundurduğumuzda durumun daha da kötü olduğunu ve tüketicilerin önemli bir çoğu kendilerine gönderilen elektrik faturası üzerinde hangi bilgilerin yer aldığını anlamamaktadır. EnCazip’te tüketicilerin daha iyi hizmet almalarının ancak hangi hizmete ne kadar para ödediklerini bildikleri zaman mümkün olacağı düşüncesiyle elektrik faturası kalemleri hakkında pratik ve anlaşılabilir bilgiler veriyoruz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Elektrik faturası, tüketicilere elektrik tedariği sağlayan şirketler tarafından düzenlenmektedir. Fatura kesme süreci şu şekilde işlemektedir:

 

  • Bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinin bir görevlisi, sayaç okuma dönemlerinde sayacınızı yerinde okur ve bir okuma tutanağı oluşturur.
  • Bu tutanak tedarikçinize iletilir ve tedarikçi şirket bu okuma bilgisini aldıktan sonra fatura kesme işlemlerine başlar.

 

Okuma yapılan dönem içinde tüketmiş olduğunuz elektrik enerjisi kWh (kilowattsaat) cinsinden dikkate alınır ve bu tüketim baz alınarak fatura düzenlenir. Elektrik faturası içinde birkaç kalem bulunmaktadır:

 

Aktif Enerji Bedeli

Kayıp/Kaçak Bedeli

Perakende Satış Hizmetleri Bedeli

Dağıtım Bedeli

İletim Bedeli

Sayaç Okuma Bedeli

Enerji Fonu

Belediye Tüketim Vergisi

TRT Payı

KDV

 

Aktif Enerji Bedeli

 

Aktif Enerji Bedeli, okuma dönemi içinde tüketmiş olduğunuz enerjinin vergisiz-kesintisiz bedelidir. Bu toplam fiyat, kWh cinsinden toplam tüketiminiz ile sizlere uygulanan elektrik birim fiyatının çarpılması ile hesaplanır ve bulunur.

 

Kayıp/Kaçak Bedeli

 

Kayıp/Kaçak bedeli ülkemizde en çok tartışılan elektrik faturası kalemidir. Aslında bu bedel dünyada elektrik tüketilen her gelişmiş ülkede de alınmaktadır. Elektrik depolanamaz, bekletilemez; üretildikten saniyeler sonra tüketilmesi gerekir. Üretildikten sonra elektrik, kablolar vasıtasıyla son tüketiciye ulaştırılır. İletken kablolardan geçen elektrik, toprağa karışarak veya başka şekillerde kaybolmaktadır. Yani bir santralden çıkan elektrik 100 ise, bu evimize ulaşana kadar 95'e düşmektedir. Bu sistemin gereğidir ve elektriğin tamamını kayıpsız olarak iletebilmek imkansızdır. Bu elektriğin firesidir ve her üründe olduğu gibi elektrikte de fire müşterilerden tahsil edilir.

 

Bu fireye normal süreçteki kayıpların yanında, kaçak elektrik kullanımı da eklenince fiyat birazcık daha artmaktadır. Bu konuda bizlerin tek yapabileceği kaçak elektrik kullanımını tespit ettiğimiz durumlarda bu kişileri uyarmak ve gerekli yerlere ihbarlarda bulunmaktır.

 

Kayıp/Kaçak Bedeli, kWh cinsinden elektrik tüketiminiz ile, EPDK tarafından ulusal tarifelerde açıklanan kayıp/kaçak bedellerinin çarpılması ile bulunur ve elektrik faturası kalemleri arasına eklenir.

 

Perakende Satış Hizmetleri Bedeli

 

Perakende satış hizmetleri bedeli, elektrik faturası üzerinde PSH bedeli olarak da görünebilmektedir. Bu bedel, tedarikçilerin operasyonel (elektrik faturası göndermek için ödedikleri posta ücreti, müşteri hizmetleri personeli, çağrı merkezi personeli gibi) maliyetlerini karşılayabilmek adına tahsil edilmesi EPDK tarafından tedarikçilerin insiyatifine bırakılmış bir bedeldir. Tedarikçiniz bu bedeli tahsil edebilir de, etmeyebilir de. Bu tamamen sözleşme şartlarına bağlıdır. Unutmayın, eğer elektrik tedarikçinizi daha önceden değiştirmediyseniz ya da indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapmadıysanız, ulusal elektrik tarifeleri üzerinden faturalandırılıyorsunuz demektir. Bu durumda sizlerden PSH alınmaktadır. PSH, kWh cinsinden tüketiminiz ile EPDK tarafından belirlenmiş olan PSH birim fiyatının çarpılması ile hesaplanır ve bulunur. Elektrik tedarikçiniz PSH almıyorsa, bu durumda PSH bedeli faturanızda 0TL olarak gözükür ya da hiç gözükmez.

 

Dağıtım Bedeli

 

Dağıtım bedeli, elektrik enerjisinin iletim hatlarından alınıp evinize kadar ulaştırılması için kurulmuş olan kablo alt yapısının işletmecisi olan şirkete bu hizmetin karşılığı olarak ödenir. Bu bedeli elektrik tedarikçiniz sizden tahsil ederek bölgenizin dağıtım şirketine öder. Dağıtım bedeli, kWh cinsinden tüketiminiz ile EPDK tarafından ulusal tarifelerle belirlenen dağıtım bedeli birim fiyatının çarpılması ile hesaplanır.

 

İletim Bedeli

 

Elektrik iletim sistemi, elektrik enerjisinin üretildiği yerden şehirlere kadar ulaştırılmasını sağlayan yüksek gerilim hatlarından oluşan sistemin adıdır. Elektrik iletim bedeli, bu sistemin işleticisi olan TEİAŞ’a, hizmetlerinin karşılığı olarak ödenir. İletim bedeli, kWh cinsinden elektrik tüketiminiz ile EPDK tarafından belirlenen iletim bedeli birim fiyatının çarpılması ile hesaplanır ve elektrik faturası kalemi olarak fatura üzerinde yerini alır.

 

Sayaç Okuma Bedeli

 

Elektrik faturası, tüketicilere elektrik tedariği sağlayan şirketler tarafından kesilmektedir. Bu şirketler elektrik faturası kesebilmek için tüketicilerin sayaç okuma bilgilerini öğrenmek durumundadır. Sayaçları okuma görevi yasalarla dağıtım şirketlerine verilmiştir. Dağıtım şirketlerinin personeli düzenli aralıklarla sayaçları okur ve okuma tutanaklarını hem tüketicilere hem de elektrik tedarikçilerine iletirler. Daha sonra elektrik faturası, bu tutanaktaki tüketim bilgilerine göre tedarikçiler tarafından kesilir. Sayaç okuma bedeli sabit bir bedel olup, her okuma döneminde bir sefer faturada yerini almaktadır.

 

Enerji Fonu

 

Enerji sistemimizin gelişmesi, iyileştirilmesi için bazı masraflar gerekmektedir. Bu gerek ar-ge çalışmaları olsun gerekse de piyasanın serbestleşmesi için yapılan faaliyetler olsun, tüm bunların maliyetlerini karşılamak için oluşturulmuştur. Bu bedel, enerji bedellerinizin TL bazında toplam tutarı üzerinden yüzdelik bir oranla hesaplanmakta ve elektrik faturası kalemi olarak yerini almaktadır.

 

TRT Payı

 

Yönetmelik gereği, Katma Değer Vergisi, diğer vergiler, fon ve paylar ile benzeri kesintiler hariç bedellerin toplam TL tutarının bir oranı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’na aktarılmaktadır. TRT payı, enerji bedellerinizin TL bazında toplam tutarı üzerinden yüzdelik bir oranla hesaplanmaktadır.

 

Belediye Tüketim Vergisi

 

Abonelik bölgesindeki belediyeye ödenmek üzereelektrik tedarikçileri tarafından sizlerden tahsil edilen ve yüzdelik olarak hesaplanan elektrik faturası kalemi.

 

KDV

 

Tüm alışverişlerimizde olduğu gibi, elektrik faturası da KDV’ye tabiidir. Elektrik tüketim bedellerinizin kanunen belirlenmiş bir kısmı (yüzdelik olarak hesaplanarak) vergi olarak ödenir.

 

Son Güncelleme: 01/12/2015


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.