Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
 1. Ana sayfa
 2.  > 
 3. Bilgilendirme Merkezi
 4.  > 
 5. Elektrik Aboneliği

Elektrik Aboneliği


Elektrik Aboneliği

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Elektrik kullanabilmenin ilk şartı mevcut bir elektrik aboneliği olmasıdır. Yeni bir yere taşındığınızda da elektrik aboneliği mevcut olabilir. Elektrik aboneliği mevcut olduğunda tek yapmanız gereken bölgenizdeki görevli elektrik tedarikçinize veya özel elektrik tedarikçileri dediğimiz perakende elektrik satış şirketlerine başvuru yaparak Elektrik Satış Sözleşmesi yapmak olacaktır. Fakat daha önce hiç elektrik aboneliği açılmamışsa ve bağlantı yoksa (sayacınız yoksa) öncelikle görevli dağıtım şirketinize (örneğin; İstanbul Avrupa Yakası için BEDAŞ, İzmir için Gediz EDAŞ) giderek bağlantı için başvuru yapmanızın ardından dağıtım şirketinizle anlaşma imzalayarak elektrik enerjinizi temin etmek için ilk adımı atmış olacaksınız.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Bağlantı Anlaşması Nedir?

 

İlk defa yapılacak elektrik aboneliği için öncelikle yeni bir tesis veya kullanım yeri için dağıtım sistemine bağlanmak gereklidir. Bunun için de Enerji Müsaade Anlaşması diğer adıyla Bağlantı Anlaşması yapılmalıdır. Bağlantı Sözleşmesi yapılarak tüketici kendi adına elektrik aboneliği açtırabilir.

 

Bağlantı sözleşmesi, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında yeni bir tesis veya kullanım yerine elektrik enerjisi talebinde bulunabilmek için tesis veya kullanım yerinin dağıtım sistemine bağlantısına ilişkin koşul ve hükümleri kapsayan, görevli dağıtım şirketi ile tüketici arasında yapılan anlaşmadır. Bağlantı sözleşmesi, dağıtım sistemine bağlanan adres kullanımda olduğu sürece yürürlükte kalmaktadır. Sözleşme yapılan yerin elektrik aboneliği değişse bile bu sözleşme geçerliliğini korumaktadır ve başka bir sözleşme yapılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

 

Çoğunlukla perakende elektrik satış sözleşmesi ile karıştırılan bu sözleşmenin aslında ilk elektrik aboneliği açtırmak ve kullanım yerimize elektrik temin edebilmek için izin alma amacıyla yapıldığını bilmemiz gerekir. Yani önce bağlantı sözleşmesi yaparak elektrik temin etmek için izin almış oluyoruz, sonrasında görevli ya da özel elektrik tedarikçileri ile perakende elektrik satış sözleşmesi yaparak elektrik temin ediyoruz. Dolayısıyla bağlantı sözleşmesi yani elektrik aboneliği olmadan elektrik satış sözleşmesi imzalamamızın bir anlamı olmayacaktır.

 

Gerçek veya Tüzel Kişilerin Elektrik Aboneliği Bağlantı Başvurusu Yapması

 

Bağlantı başvurusu; mesken aboneliği için mülk sahibi, ticarethane için ise yetkililer tarafından yapılabilmektedir. Mülk kiraya verilmiş ise yazılı beyan kaydıyla kiracı tarafından yapılabilmektedir.

 

Başvuru esnasında bağlantı başvurusu yapacak kişiler, Ayrıntılı tapu ve posta adresi, tesis veya kullanım yeri için talep edilen güç (AG için kWh cinsinden), kullanım yerinin kullanım amacı bilgilerini içeren bir dilekçeyle başvuru yapabilirler.

 

Bağlantı için gerekli evraklar;

 

 • Enerji temin edilecek yerin tapu kaydı,

 • Enerji temin edilecek yerin onaylı elektrik projesi

 • Yapı ruhsatı ve ya iskan belgesi (yapı kullanma izin belgesi)

 • Ruhsat gerektirmeyen yerler için ilgili merciilerden alınan izin belgesi

 • Zorunlu deprem sigortası poliçe numarası ya da fotokopisi

 • Sayaç faturası

 • İlgili mevzuatın gerektirmesi halinde istenecek diğer belgeler.

 

Belirli süreli elektrik aboneliği için yapılacak bağlantı başvuruları için ise, geçici bağlantı yaparak elektrik enerjisi temin etmek isteyen gerçek veya tüzel kişi, elektrik projesini ve kullanım amacının gerektirdiği izin belgesini ibraz etmek kaydıyla başvuruda bulunabilmektedir.

 

Elektrik Aboneliği Başvuru Ücreti

 

Bağlantı başvurusunun değerlendirilip kabul edilmesinin ardından yapılırken bağlantı ücreti ödenir. Geri alınamayan bu ücretler, bir defa ödenir ve kullanım yeri adresi değişmediği sürece sözleşme geçerli kalmaktadır.

 

2015 yılı için Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenen bağlantı ücretleri şöyledir.

 

Alçak Gerilim Kurulu Güç

Bağlantı Ücreti

0-15 kW

69,80 TL

15-100 kW

159,60 TL

100 kW ve üzeri

202,89 TL

 

Bağlantı anlaşması sonrasında 90 gün içerisinde tüketici kullanım yerine elektrik temin etmek amacıyla görevli elektrik tedarikçisinden veya özel elektrik tedarikçileri ile perakende satış sözleşmesi yapmalıdır. Bu sözleşmenin ibrazı sonrasında bağlantı yapılarak elektrik aboneliği sağlanmış ve elektrik kullanmaya başlanmış olunur.

 

İndirimli Elektrik Aboneliği

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK'nın aldığı kararlar doğrultusunda 2017 yılı için aylık 82 TL ve üzerinde elektrik enerjisi kullanan herkes indirimli elektrik aboneliği yapabilir. Elektrik tedarikçisi değiştirerek indirimli elektrik aboneliği yapmak için EnCazip'te karşılaştırma yapabilirsiniz. Hemen elektrik tedarikçilerini karşılaştırmak için bilgilerinizi girebilir ya da aşağıdaki örnek indirimli elektrik aboneliği tablomuza göz atabilirsiniz.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,190512 TL%11262 TL
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,945 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,190526 TL%11867 TL
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,199089 TL%7552 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,9150 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.
Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.