Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
Ana sayfa > enerji > bilgi

 

Tüketici Bilgilendirme Merkezi

 

Bilgilendirme Merkezi

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 

EnCazip sayesinde tüketicilerin elektrik piyasası ile ilgili bilmedikleri hiçbir şey kalmıyor. Elektrik piyasası bazen tüketicilere karmaşık gelebilir, ancak EnCazip’te elektrik piyasası ile ilgili tüm merak ettiklerinizi herkesin anlayabileceği bir dilde bulabilirsiniz. Elektrik piyasasındaki tüm bilinmeyenler EnCazip Tüketici Bilgilendirme Merkezi’nde!

 

Nasıl farklı tedarikçilerden elektrik alabiliyoruz?

 

Ne kadar karmaşık görünürse görünsün elektrik piyasası mantığı aslında çok basittir. Elektrik sistemi tüm ülkeyi bir ağ gibi örer. Tıpkı karayolları gibi her yerden her yere gidiş mümkündür. Bu sistem bir havuzdur, tüm üreticiler ve tüketiciler aynı havuzun içindedir. Elektrik üreticileri, santrallerinde ürettikleri elektrik enerjisini bu havuza verirler. Bu üreticiler, ülkemizin her hangi bir noktasından bu havuza verdikleri elektriği alır, çeşitli miktarlarda bölerek elektrik kullandığımız her yere ulaştırır. Elektrik yolu olan dağıtım şebekesini kullanıp bize elektriğimizi sağlayan bu şirketler, elektrik enerjisini kapımıza kadar ulaştırır, daha sonra da kullandığımız kadar elektrik enerjisinin faturasını kesip bizden bunun ödemesini alırlar.

 

Bu sistem aslında bu kadar basittir. Havuza verilen elektrik sayaçlarla ölçülür, havuzdan çıkan elektrik de aynı şekilde sayaçlarla ölçülür. Bu havuz belirli bir dengeleme mekanizması ile tüm elektrik tedarikçilerinin entegre bir şekilde faaliyet göstermesine olanak sağlar. Yani basitçe söylememiz gerekirse herkes havuza ürettiği elektriği verir, verdiği bu elektriği tüketicilere satar ve gün sonunda otururlar ve “sen şu kişiye bu kadar elektrik verdin, ben bu kişiye bu kadar elektrik verdim, bunlar da keseceğimiz faturalar” gibi bir dengeleme mekanizması içinde koordine çalışırlar, böylelikle sistemin içinde herhangi bir boşluk olmasının önüne geçilir.

 

Elektrik Sistemi

 

Elektrik sistemi temelde aslında yukarıda belirttiğimiz kadar basit işler. Doğal olarak kendine özgü bir yapısı vardır, ancak basite indirgediğimiz zaman durum bundan ibarettir. Yine aynı şekilde elektrik piyasasında iki temel şirket vardır: Elektrik tedariğinden sorumlu şirketler ve elektrik dağıtımından sorumlu şirketler. Tüketicilerin elektrik enerjisi tedariğinden bu iki ana başlıkta açıklayabileceğimiz şirketler sorumludur.

 

Elektrik Dağıtımından Sorumlu Şirketler

 

Tüketicilerin kolayca anlayabilmelerini sağlamak için oluşturduğumuz iki gruptan birincisi elektrik dağıtımından sorumlu şirketlerdir. Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. İçi boş olan bu kabloların işletmesi, bakımı gibi faaliyetler elektrik dağıtımından sorumlu şirketlere aittir. Bu kablolarının içini elektrikle doldurmak ise elektrik tedariğinden sorumlu şirketlere aittir. Elektrik dağıtımından sorumlu şirketler de kendi içlerinde iki ayrı gruba ayrılır.

 

Elektrik İletim Şebekesi

 

Elektrik iletim sistemi, elektrik enerjisinin yüksek voltajlarda bir yerden bir yere aktarılmasına olanak sağlayan kablolardan oluşan sistemdir. Tüm elektrik sistemini bir karayolu olarak düşünürsek; elektrik iletim sisteminin şehirler arası otoyollar olduğunu söyleyebiliriz. Aynen arabamızla şehirler arası otoyollarda, şehiriçi yollardan daha yüksek bir süratle seyahat ederiz. Örneğin Ankara’dan İstanbul’a yolculuk yaptığımızı var sayalım. Ankara’dan otoyola bağlandığımız andan İstanbul’da gişelere geldiğimiz yolda daha yüksek süratle gideriz ve bu yollar şehirler arası otoyollardır. Elektrik otoyolları olan iletim şebekesinde de Ankara’da üretilen elektrik enerjisi, İstanbul’daki “gişeleri” olan trafolara gelene kadar yüksek bir süratle ilerler.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp ucuz elektrik kullanabilirsiniz!

 

 

 

 

Bu şebeke, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi TEİAŞ tarafından işletilmektedir.

 

Elektrik Dağıtım Şebekesi

 

Elektrik enerjisinin yüksek gerilim hatlarından alınıp, şehirler içindeki daha düşük gerilimli hatlardan geçirilerek evimize, iş yerimize kadar ulaştırılmasını sağlayan şebekeye elektrik dağıtım şebekesi adı verilmektedir. Elektrik dağıtım şebekesinin bakımı, onarımı gibi faaliyetler, bu şebekenin işletilmesi ile görevli olan dağıtım şirketleri tarafından yapılmaktadır. Dağıtım şirketleri, elektrik dağıtım şebekesinin tüm tüketicilere kadar ulaşmasını sağlarlar. Dağıtım şirketlerine bu hizmetleri için, elektrik faturalarında elektrik dağıtım bedeli ücretlerini öderiz. Dağıtım şirketleri aynı zamanda sayaçların okunmasından da sorumlu şirketlerdir. Elektrik sayaçlarımızın okunması, dağıtım şirketi görevlileri tarafından yapılır. Yine aynı şekilde, bu hizmet için de elektrik faturalarımızda sayaç okuma bedeli altında bir bedelin ödemesini gerçekleştiririz.

 

Elektrik iletim şebekesinin şehirler arası otoyollar gibi olduğunu söylemiştik. Yine benzer bir örnekle, elektrik dağıtım şebekesinin şehir içindeki ana yollar ile ara sokaklar olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Elektrik Tedariğinden Sorumlu Şirketler

 

Elektrik tedariği ile dağıtım faaliyetlerinin birbirinden ayrılmasıyla birlikte dağıtım şirketlerinden elektrik satışı yetkisi alınmış, bu yetki elektrik tedarikçilerine verilmiştir. Güncel bir faturanızı kontrol ederseniz, artık enerjinizin dağıtım şirketinden değil, bir elektrik tedarik şirketinden sağlandığını göreceksiniz. Elektrik tedarikçileri, tüketicilerin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş tüzel kişilerdir. Elektrik enerjisi artık yalnızca özel elektrik tedarikçileri tarafından yapılmaktadır. Bu şirketler iki ana grupta açıklanabilir: Görevli olanlar ve görevli olmayanlar.

 

Görevli elektrik tedarikçileri

 

Görevli elektrik tedarikçilerini, diğer tedarikçilerden ayıran fark, görevleridir. Türkiye’de yer alan 21 dağıtım bölgesinde, her birinde farklı şirketler olmak üzere, 21 adet görevli elektrik tedarikçisi bulunmaktadır. Her bir görevli elektrik tedarikçisi, görevli olduğu bölgedeki son kaynak tedarikçisi olarak faaliyet göstermektedir. Yani serbest tüketici olamayan, olup da bu hakkını kullanmayan, bu hakkını kullanıp da sonradan vazgeçen herkesin elektrik enerjisi, görevli elektrik tedarik şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Görevli olan ile olmayan elektrik tedarikçileri arasında bundan başka bir fark yoktur, görevli elektrik tedarikçileri de diğer tedarikçiler gibi tüm bölgelerdeki tüketicilere indirimli fiyatlardan elektrik tedariği sağlayabilirler.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik0,192 TL%13,13323 TL
ELEKTRA ENERJİ0,198918 TL%10246 TL
Sepaş Enerji0,1995 TL%9,74239 TL
Direkt Enerji0,203338 TL%8197 TL
Kolen Enerji0,206307 TL%6,66164 TL
Age Enerji0,208 TL%5,89145 TL
Akedaş0,21881 TL%125 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Türel Elektrik0,186 TL%15,921.295 TL
Aksa Elektrik0,192 TL%13,21.074 TL
ELEKTRA ENERJİ0,194663 TL%12976 TL
Age Enerji0,1985 TL%10,27835 TL
Sepaş Enerji0,19875 TL%10,15826 TL
Kolen Enerji0,202053 TL%8,66704 TL
Direkt Enerji0,203511 TL%8651 TL
Akedaş0,218995 TL%181 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

Diğer Elektrik Tedarikçileri

 

Görevli elektrik tedarikçileri dışında sayları yaklaşık olarak 150'yi geçen özel elektrik tedarikçileri de bulunmaktadır. Bu elektrik tedarikçileri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi görevli elektrik tedarikçilerinden farklı olarak belli bir dağıtım bölgesinden sorumlu değildir. Aksine bölge ayrımı olmadan Türkiye'nin her bölgesinden serbest tüketicilere indirimli elektrik tedarik edebilirler.

 

EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeler üzerinden uyguladıkları indirim ile tüketicilere indirimli elektrik tarifeleri sunmaktadırlar. Özel elektrik tedarikçileri, serbest tüketicilere ikili anlaşma yoluyla indirimli elektrik satışında bulunurlar.

Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.