×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Üretim Şirketleri


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 2 Oy )Elektrik üretim şirketleri, elektrik santrallerine sahip olan ve bu santrallerde ürettikleri elektriği elektrik havuzuna veren şirketlerdir. Elektrik üretim şirketleri ürettikleri elektriği direkt olarak tüketicilere satabilirler. Bu şirketler üretim kapasitelerinin tamamını tüketicilere satabilir, üretimlerinin bir kısmını tüketicilere satıp bir kısmını diğer tedarikçi şirketlere sözleşme ile satabilir, bir kısmını “elektrik borsası”nda satabilir.

Kolay örneklerle anlatmamız gerekirse; 100 evlik kurulu gücü olan bir üreticinin santrali 1 sene boyunca hiç durmadan çalışırsa, 1 sene boyunca 100 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretir. Ancak elektrik üreten şirketler de, size elektrik satan diğer firmalar gibi EPDK tarafından verilen lisansları vardır ve “elektrik borsası”nda işlem yapabilirler. Dolayısı ile 100 eve 1 sene yetecek kadar elektrik üretimleri olsa da bu sayede 500 eve de 1 senelik elektrik satabilirler, 100 ü için gerekli olan elektriği kendi santrallerinden üretip, 400 ü için gerekli olan elektriği de “borsa”dan alarak bu işlemi yaparlar.

Elektrik üretim şirketleri çok farklı kaynaklar kullanarak üretim yapabilirler. Türkiye'deki elektrik üretim şirketlerinin sahibi olduğu elektrik santrallerinin kurulu gücü 66 632 MW'tır (1). Bu elektrik santrallerinin %29'u Doğal gaz kaynaklı elektrik üretimi yaparken, %25'i barajlı hidrolik kaynaklı elektrik üretimi gerçekleştirmektedir. Ülkemizin elektrik üretiminin diğer kaynakları sırasıyla %10 Akarsu üzerine kurulu hidroelektrik santralleri, %9 Diğer kaynaklı termik santraller, %8,5 Güneş ve %5 Rüzgar kaynaklı elektrik üretim santralleridir(1).