×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Sayaçları Hakkında


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 5 Oy )Elektrik sayacı tanımı, üretilen veya tüketilen elektrik enerjisi miktarını ölçen ve kaydeden aletlerdir. Elektrik faturanızdan da aşina olduğunuz elektrik enerjisi miktarı Watt-saat (Wh) olarak belirtilir. Elektrik sayacı üzerinde gözüken ilk okuma ve son okuma tarihleri arasındaki kaydedilen değerlerin fark, mevcut tarih aralığındaki kWh cinsinden tüketim değeri anlamına gelir. Büyük güçte değer kaydeden abonelerin elektrik sayaçları tüketimin doğru tespiti için akım ve gerilimi belirli oranlarda düşüren trafolar ile bağlanabilir şekilde üretilirler.

Elektrik Sayaç Çeşitleri
Yapılarına göre Devreye Bağlantısına Göre İmalat ve Bağlantı Şekline Göre Fonksiyonlarına Göre
Elektromekanik elektrik sayaçları Doğrudan bağlantısı yapılan sayaçlar Bir faz iki telli (bir elemanlı) sayaçlar Normal sayaçlar
Elektronik elektrik sayaçları

Ölçü transformatörleri ile bağlantısı yapılan sayaçlar

-Üç faz dört telli (üç elemanlı) sayaçlar Demantmetreli sayaçlar
* Akım trafosu ile bağlanan (x/5, AG) sayaçlar Üç faz üç telli sayaçlar (aron veya 2 elemanlı) sayaçlar Çok tarifeli sayaçlar
* Akım ve gerilim trafosu ile bağlanan (x/5, OG) sayaçlar Yük profili kaydeden sayaçlar
Haberleşme özellikli sayaçlar

 

Yeni imal edilen elektrik sayaçları Ölçü ve Ayarlar mevzuatı kapsamında damgalı halde satışa sunulmak zorundadır. Elektrik sayaçlarının damga süresi 10 sene olup, bu seneyi aşkın abonelerin yasal bir zorunluluk olarak damga işlemine tekrar tabi tutulur ya da başka yeni bir sayaçla değişikliği yapılır. Bu işlemler için sayaçların temini ve tesisi görevli dağıtım şirketi sorumluluğundadır ve tüketicilerden herhangi bir elektrik sayaç bedeli alınmaz.

Dağıtım şirketleri tarafından belirlenen sayaç okuma ekipleri, ortalama olarak 30 ve 35 gün arasında sayaç okuma işlemi gerçekleştirerek faturalarınızı düzenlemektedir. Bununla birlikte zaman zaman daha erken veya daha geç okuma yapabilmektedirler. Elektrik faturanız tüketimleriniz okunduğu zaman aralığına göre faturalandırılmaktadır. Tüketim süresi boyunca tüketicilerin elektrik enerjisi tüketimini ölçmek için tahsis edilen elektrik sayaçlarının kurulum, bakım, onarım ve işletimlerini bulunduğunuz bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılmaktadır.

Görevli elektrik tedarik şirketi tarafından belirlenen tüketim dönemi, bir aydan az olmamaktadır, bir yılı ise geçmemektedir. Altı ay üzerinde belirlenen veya belirlenmediği halde fiilen altı ayı geçecek şekilde okunan sayaçlarda, üç aydan az olmamak ya da fiilen olan ay sayısını geçmeyecek şekilde taksitlendirme yapılması, tüketici talebi halinde zorunlu kılınmıştır.  08.12.2000 tarih 24254 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğine göre 08.12.2001 tarihinden sonra yeni alınan aboneliklerde ve yeni kullanım yerlerinin aboneliklerinde çok zamanlı tarife özellikli elektronik sayaç zorunluluğu bulunmaktadır.

Eğer elektrik sayacı bir süredir okunmadıysa ve bunun sonucunda elektrik faturanız tarafınıza ulaşmıyorsa sayacınız elektronik olması durumunda sayaçta bulunan okuma butonuna basılır. Ekran alanında sırasıyla T1-T2-T3 zaman dilimleri varsa, RC ve RI endeksler görülür. Buradaki görmüş olduğunuz rakamları görevli elektrik dağıtım şirketinizin Çagrı Merkezini arayarak ya da en yakın ilgili yere ziyarette bulunarak yetkilimize bildirebilir ve güncel fatura tutarınıza ulaşabilirsiniz.

Sayacınız mekanik ise ekranda görmüş olduğunuz endeks değerlerini Çagrı Merkezimizi arayarak ya da en yakın ilgili yere ziyarette bulunarak yetkilimize bildirebilir ve güncel fatura tutarınıza ulaşabilirsiniz. Endeks değerlerinizi almakta zorluk çekiyorsanız yine aynı şekilde, Çagrı Merkezi veya yetkili noktalardan fatura ödeme işlemi veya fatura talep edebilirsiniz. Elektrik sayacı okuma ekipleri, sayacınızın okunarak faturanızın düzenlenmesi adına tarafınıza yönlendirme yapacaklardır.

Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) nedir?

OSOS yeni geliştirilmiş, elektrik sayacının kaydettiği verilerin uzaktan ve otomatik olarak okunabilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem verileri merkezi bir sistemde toplanır. Bu merkezde veriler doğrulanır, eksik veriler tamamlanır, saklanır ve ilgili taraflara aktarılır. OSOS teknik özelliklerine sahip sayaçlar sadece dağıtım şirketleri tarafından mevcut konuma takılmaktadır. Kurul kararınca onaylanan tüketim miktarını geçen tüketiciler için uygulanmaktadır. Tüketimleri uygun olan abonelerin gerekli teknik özelliklere uygun olmayan eski elektrik sayaçlarının değiştirilmesi durumunda takılır. 30 kWh ve üzerindeki tüketimlerde çekilen en yüksek anlık değeri gözlemleyebilmek amacıyla OSOS sayaçları tüketiciye tesis edilir.

OSOS kapsamına uygun uzaktan ve otomatik okunan sayaçlarda, abonelerin internet üzerinden kullanıcı kodu ve şifre ile takip etme imkanları vardır. Bunu almak için OSOS Kullanıcı Hesapları Teslim Tutanağı'nı doldurarak, dağıtım şirketlerinin belirlediği yetkili noktalara müracaat etmeniz gerekmektedir.

Fatura Ya da Ödeme Bildirimi Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Elektrik sayacı okunmaması ve elektrik faturanızın gelmemesi birkaç sebepten dolayı oluşmuş olabilir. Teknik bir sebeple sayacınızın okunmaması durumunda elektrik faturanız çıkmayabilir. Tüketimlere göre fatura tutarınız KDV dahil şekilde 15TL’nin altında kalması durumunda fatura düzenlenmemiş olabilir. Bu duruma bir sonraki aya ait elektrik faturanıza bu tutar yansıtılır ve bu tutara hiçbir faiz bedeli yansıtılmaz. Son elektrik fatura tutarınızın diğer aylarla göre çok yüksek bir tutarda görüldüğü söz konusu olabilir. Bu durumda sayaç okuma işlemi yapan yetkililer elektrik faturasının daha sağlıklı hesaplanabilmesi adına tüketiciye bir süreliğine elektrik faturası yerine ‘’Limit üstü bildirimidir’’ yazılı bir bildiri bırakır. Bu işlemden sonra elektrik faturanız detaylıca hesaplanır ve tarafınıza sonradan gönderim sağlanır.

Elektrik sayacı için sayaç bedeli ödeyecek misiniz?

Elektrik piyasası kanununa göre dağıtım şirketleri elektrik sayacı değiştirme karşılığında tüketicilerden ücret talep edemez. 30 Mart 2013 öncesinde sayaç değişikliklerine ait tutarı tüketici karşılamak zorundaydı. 30 Mart 2013 tarihi itibari ile görevli dağıtım şirketleri tüm sayaçları bedel ödeyerek devralmıştır ve tüketicilerin elektrik sayaç bedeli ödeme durumu ortadan kalkmıştır. Kısaca belirtmek gerekirse, sayaç bedeli maliyetleri görevi dağıtım şirketine aittir, tüketicilerden talep edilemez. Elektrik sayaçlarını, görevleri gereğince dağıtım şirketinden gelen personellerin kolay ve güvenli bir şekilde okuma yapabilmeleri adına rahat bir yere konumlandırılmalıdır. Görevli dağıtım şirketi elektrik sayacı konumlandırılacağı yer için kira gibi herhangi bir ücret talep edemez.

Sayacın Hatalı Değer Kaydetmesi

Sayaç arızalanma durumunda yapmanız gereken ilk şey en yakın zamanda görevli dağıtım şirketiniz ile iletişime geçerek sayaç kontrol işlemi gerçekleştirmenizdir. Tespitler sonucunda sayacınızın değer kaydetmediği veya doğru tüketimi kaydedip kaydetmediği doğrulandığı durumda görevli elektrik dağıtım şirketiniz tarafından elektrik sayacınız yenisi ile değiştirilecektir.

Arıza durumundan dolayı oluşan tüketim kaydetmeme durumu söz konusu ise dağıtım şirketi tarafından aynı döneme ait doğru olarak ölçüldüğünden emin olunan geçmiş dönem tüketimleri dikkate alınarak ve karşılaştırma yapılarak hesaplanması yapılır ve çıkan tutar tüketiciye fatura edilir. Bu sebeple sayacınızda farklılık gördüğünüzde en az zararla bedel ödemek adına sayaç arıza durumunu hemen görevli elektrik dağıtım şirketine bildirmeniz tüketici açısından en sağlıklısı olacaktır.

Elektrik sayacınızda herhangi bir arıza durumu fark ettiğinizde görevli elektrik dağıtım şirketinizin en yakın hizmet noktasına müracaat etmeniz veya Alo 186 müşteri hizmetlerine telefon ile ulaşarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Elektronik akıllı sayaçlarda kendisindeki devreleri sürekli otomatik bir şekilde kontrol ettiği için kendi kendine hata bulma özelliğine sahiptir. Bu hatalar bellek, gerçek zaman saat hatası, saat pili zayıf, sistem pili zayıf uyarısı, üst kapak ve klemens kapağı açık gibi örnekleri mevcuttur.

Elektrik Faturası Üzerinde Yazan Bilgiler
Sayaca Ait Bilgiler
İlk Endeks ve Son Endeks
Okuma Tarihleri
Tüketilen Elektrik Miktarı
Enerji ve Kapasite Bilgileri
Elektrik Birim Fiyatları
Tüketim Bedeli İle İlgili Mevzuatta Bulunan ve Öngörülen Diğer Bedeller
Vergi, Yasal Kesinti ve Borçlar
-Son Ödeme Tarihi
Fatura Ödeme Kanalları ve Merkezleri
Günlük Enerji Tüketim Ortalaması
Sonraki Okuma Dönemi
Borç / Alacak Bilgisi
Kesme Bağlama Bedeli
-Son 1 Yıllık Elektrik Tüketim Miktarı

 

Elektronik ve Mekanik Elektrik Sayacı Arasındaki Farklar
Elektronik Elektrik Sayacı Dijital göstergesi ve üzerindeki tuşlar sayesinde tüketiminizi görüntüleyebilirsiniz.
Sayaç ölçüm hatası yapma oranı mekanik sayaçlara göre çok düşüktür.
Gün içerisinde belirli zamanlara ayrılarak ölçüm yapabilir. Bu sebeple çok zamanlı tarifeler için kullanılacak tek sayaçtır.
Elektrik tüketimi ile ilgili 1 yıla kadar bilgilerinizi sağlayabilir.
Türkiye'de serbest tüketicilerin ve ilk kez bağlantı yapan aboneler tarafından kullanılması zorunludur.
Mekanik Elektrik Sayacı  Elektrik tüketimi sayacın içerisinde bulunan ve dönerek çalışan bir disk ile ölçülür
Eski tip sayaç olduğu için ölçüm hataları daha sık meydana gelir.
Sadece tek zamanlı olarak ölçüm yapabilir.
Tüketim bilgileri kaydedilemez.
Serbest tüketicilerin ve çok zamanlı tarifeye geçen abonelerin kullanabileceği bir sayaç değildir.