Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Görevli ve Özel Elektrik Şirketleri


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )2013’te yapılan dağıtım ve perakende elektrik satış faaliyetlerinin ayrıştırılmasıyla tüketicilere elektrik tedariği artık dağıtım şirketleri tarafından değil, perakende elektrik şirketleri tarafından yapılmaktadır. Türkiye elektrik piyasası serbestleşme yolunda ilerlemesi dahilindeki serbestleşme çalışmalarıyla biz tüketicileri ilgilendiren önemli bir uygulama ortaya çıkmıştır: serbest tüketicilik. Tüketim limiti ile belirlenen bu tüketiciler limiti geçmesi halinde elektrik satış şirketleri arasında seçim yaparak tedarikçi değişikliği imkanına sahiptir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul kararı ile her yıl kademeli olarak serbest tüketici limitini düşürmektedir ve piyasayı tam rekabete hazırlamaktadır. İlerleyen dönemlerde limitin sıfırlanması gündemdedir ve böylece elektrik piyasası tamamen serbestleşecektir. Yani yakında herkes kendi elektrik satış şirketini seçme hakkına sahip olacaktır. Böylece elektrik firmaları, hiç bir sınırlama olmaksızın tüm tüketicilere elektrik satışını gerçekleştirebilecektir.

Görevli ile İndirimli Elektrik Şirketleri Arasındaki Fark

İndirimli elektrik satış şirketlerinin size elektrik temin edebilmeleri için serbest tüketici limitini aşmanız gerekiyor. 2018 yılı için bu limit yıllık 2000 kWh enerji tüketimi, aylık ortalama fatura tutarı ise 68 TL olarak belirlenmiştir. Görevli ile indirimli elektrik satış şirketleri arasında dört temel farktan bahsedebiliriz. Bunlar;

1) Aktif Enerji Bedeli

2) Sözleşme Süresi ve Taahhüt

3) Müşteri Hizmetleri Kalitesi

Aktif Enerji Bedeli: Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken bu hesaplamalara farklı bedeller dahil edilir. Fakat en büyük oran aktif enerji bedeli oranına aittir. Görevli elektrik şirketleri serbest tüketici limitini aşmayan tüketicilere ulusal tarife elektrik fiyatlarından elektrik satmak zorundadırlar. Bu nedenle serbest olmayan tüketiciler bu kalemde indirime rastlamazlar. Elektrik satış şirketleri ise serbest tüketicilere ulusal tarife elektrik fiyatlarından daha ucuza elektrik temin edebilmektedir.

Sözleşme Süresi ve Taahhüt: Serbest olmayan tüketiciler ile görevli tedarikçiler süresiz satış sözleşmesi yaparlar. İndirimli elektrik kullanan serbest tüketicilerin sözleşme süresi ise 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir. Bu sözleşme süresi ve taahhüt sonlandığında tüketici tarafından yenilenebilir veya tekrar tedarikçi değişimi yaparak dilediği tedarikçiden elektrik alabilme hakkına sahiptir. Taahhütlü sözleşmelerde ise tüketici sözleşme süresi ve taahhüt boyunca, tedarikçi değiştirmeyeceğini taahhüt ederek fazla indirim alabilir. Bu sözleşmedeki maddelere göre tüketici başka bir tedarikçiye geçerse veya sözleşmesini süresinden önce feshederse cayma bedeli adı altında ceza ödemesi gerekebilir.

Müşteri Hizmetleri Kalitesi: Elektrik tedarikçisi değişikliği demek; aslında enerji satış hizmeti aldığınız şirketin değişmesi anlamına gelmektir. Yapılan bu tedarikçi değişiminde tüm teknik altyapı, sayacınız değişmemekte ve dağıtım şirketiniz aynı kalmaktadır. Arıza ve kesinti sorunlarında dağıtım şirketi hizmet vermekte ve abonelik hizmetlerinden ise satış şirketleri sorumlu olmaktadır. Seçeceğiniz elektrik tedarikçisinin vereceği hizmetler de önemlidir. Sürekli ulaşılabilir bir çağrı merkezine sahip olması, fatura veya abonelikle ilgili herhangi bir sorunu kolaylıkla çözmeye yarayacaktır. Fatura ödeme noktaları ve yöntemlerinin çeşitli olması ve ayrıca online hizmet vermesi de diğer önemli hizmet değerlerindendir. Tedarikçi değişikliği yaparken tedarikçilerin bu kriterlere yer vermesi önemlidir.

İndirimli Elektrik Şirketlerinin Sunduğu Diğer Avantajlar:

Elektrik piyasasında elektrik tedarikçileri arasındaki rekabet arttıkça tüketiciler bundan olumlu şekilde etkilenmektedir. Elektrik satış şirketi müşterilere ulaşabilmek amacıyla cazip elektrik fiyatlarının yanında çeşitli kampanyalar da düzenleyebilmektedir.

Güvence Bedeli Almamak: Daha önce elektrik satış şirketleri tarafından alınan güvence bedeli, yeni tedarikçi tarafından alınmayabilir.

Hoşgeldin Kampanyası: Elektrik satış şirketleri ilk defa kendinden elektrik temin edenlerin ilk bir ya da iki faturasını almadığı kampanyalar düzenleyebilir. Bu şekildeki kampanyalarda, ücreti alınmayan faturalardan sonraki aylarda elektrik tedariği, elektrik satış şirketleri tarafından genellikle ulusal tarife elektrik fiyatlarından faturalandırılmaktadır.

Ek Faydalar: Elektrik tedarikçileri yapacağı tasarrufun yanında başka hizmetlerden de yararlanabilmemizi sağlar.


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR