Elektrik Piyasası Terimleri Sözlüğü

Elektrik piyasası terimleri sözlüğü mü arıyorsunuz? Elektrik piyasasında kullanılan tüm elektrik terimlerini incelemek için tıklayın.

Abone

Abone kelimesinin sözlük anlamı, “Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme kuran kimse” olarak ifade edilmiştir. Elektrik hizmeti alan tüketiciler de sürekli olarak bu hizmeti almak için bir sözleşme kurmuş kişiler olduğundan ve aynı zamanda kanun ve yönetmeliklerde de ifadenin bu yönde olmasından dolayı elektrik kullanıcıları abone olarak adlandırılır.

Abone Grubu

Aboneler, elektrik kullanım amaçlarına göre gruplara ayrılmış ve abone grupları oluşturulmuştur. Örneğin ev tipi kullanım gerçekleştiren tüketiciler mesken abone grubundadır. Abone grupları ile ilgili detaylı bilgi için https://encazip.com/elektrikte-abone-grubu-nedir sayfasını inceleyebilirsiniz.

Abone Numarası

Elektriğin kullanılacağı yerin bağlantısından itibaren her bir tüketiciye bir abone numarası tahsis edilir. Bu numara her bir kullanıcı için farklı oluşturulduğundan kullanıcıların elektrik kullanımları için kimlik numarası görevini görür. Bu numara her tedarikçi şirket tarafından oluşturulmaktadır ancak farkı tedarikçi şirketler farklı isim verebilir. Abone numarası ile ilgili detaylı bilgiye https://encazip.com/elektrik-faturasinda-abone-numarasi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Açma Kesme Bedeli

Tüketicilerin kullanmakta olduğu enerji, çeşitli nedenlerle elektrik dağıtım şirketleri tarafından manuel müdahale ile kesilebilir. Aynı zamanda aboneliğin sıfırdan başlatılması veya tamamen sonlandırılması durumları da açma kesme bedeli konusunun içindedir. 

Aktif Enerji Bedeli

Aktif enerji tüketicilerin kullandığı elektrik enerjisine verilen isimdir. Tüketilecek enerji şebekeden çekilir, sayaçtan geçer ve kullanılır. Ne kadar enerjinin kullanıldığı sayaçlar tarafından kaydedilir. Kilovatsaat cinsinden kaydedilen enerji tüketiminin aktif enerji birim fiyatı ile toplam aktif enerji bedeli bulunur. Daha detaylı bilgi için https://encazip.com/aktif-enerji-bedeli sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bağlantı Noktası

İletim tesislerinin ve dağıtım gerilim seviyesinden bağlı üretim ve tüketim tesislerine ait şalt sahalarının bittiği noktadan sonraki nihayet direğini ve alçak gerilim seviyesinden bağlı tüketicilerin yapı bina giriş noktasını ifade eden terimdir.

Belediye Tüketim Vergisi (BTV)

Belediye sınırları içinde olan tüm tüketicilerden alınan ve doğrudan belediyelerin bütçesine aktarılan vergidir.. Ev kullanıcıları için enerji bedelinin yüzde 5’i olarak tahsil edilir. Elektrik faturalarında ETV veya BTV kısaltması ile gösterilir. Daha detaylı bilgi için: https://encazip.com/elektrik-tuketim-vergisi-btv

Birim Satış Fiyatı

Tüketicinin elektrik tedarikçisinden alacağı enerjinin birim fiyatıdır. Aktif enerji birim fiyatı olarak da adlandırılabilir. Elektrik fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için https://encazip.com/elektrik-fiyatlari

Cayma Bedeli

Belirli bir süre için yapılan elektrik tedarik sözleşmelerinin tüketiciler tarafından süre bitiminde feshedilmesine izin verilmemişse süresinden önce fesih durumunda tüketicilerin taahhütlerini bozdukları için bir cayma bedeli ödemeleri gerekir. Cayma bedeli ile ilgili daha detaylı bilgiye https://encazip.com/cayma-bedeli sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çok Zamanlı Tarife

Günün farklı saatleri için elektrik enerjisinin farklı fiyatlandırıldığı tarifelerdir.

Dağıtım Bedeli

Elektrik dağıtım bedeli, enerjinin üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilen bedele dağıtım bedeli adı verilir. Detaylı bilgi için https://encazip.com/elektrik-dagitim-bedeli

Dağıtım Şirketi

Elektrik enerjisinin kullanım noktalarına kadar ulaştırılmasını sağlayan şebekeyi işleten şirkettir. Elektrik kullanımı ile ilgili teknik işlemlerden dağıtım şirketleri sorumludur. Detaylı bilgi için https://encazip.com/elektrik-dagitim

Dengeleme Güç Piyasası

Elektrik şebekesindeki arz ve talebin dengeli olmasını sağlamak üzere kurulmuştur. Kısacası ihtiyaç kadar elektrik enerjisinin sistemde olmasını sağlayan, talep arttığında sisteme daha fazla elektrik veren organize piyasadır.