Elektrik Kesintilerinde Tüketiciye Tazminat Hakkı
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

• Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygulanan Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nde yer alan maddeye göre; tüketicinin süreyi aşan elektrik kesintisinde tazminat alma hakkı var.

• Teknolojinin her geçen gün ilerlediği dünyamızda, özellikle büyük kentlerde gerçekleşen uzun süreli elektrik kesintileri kuşkusuz tüm hayatları zorlaştırıyor.

İstanbul, 11 Mayıs 2016 - Farklı sebeplerden kaynaklanan elektrik kesintileri, özellikle uzun süreli olduğunda tüketicileri mağdur ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygulanan Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde; elektrik kesintisi sürelerinin günlük ve yıllık olarak belirli bir sınırlamaya tabi tutulmasına yer veriliyor.

Buradan yola çıkarak elektrik kesintilerinde tüketici haklarına dikkat çeken Türkiye’nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip Kurucu Ortağı Çağada Kırım konuyla ilgili “Tüketici, elektrik kesintisi durumunda kendi bölgesindeki dağıtım şirketini veya direkt olarak 186 elektrik arıza hattını arayıp yine otomatik olarak bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketine bağlanarak kesintinin sebebini öğrenmeli. Mücbir sebepler olmaksızın elektrik kesintisinin 12 saatten daha fazla sürmesi halinde ilgili elektrik dağıtım şirketi tarafından tüketicilere tazminat ödenmesi gerekir.”(1) dedi.

Bu tazminatın yanı sıra; yine dağıtım şirketi kaynaklı elektrik kesintileri nedeniyle elektronik cihazlarda meydana gelecek hasarlar ile ilgili olarak, zarar gören cihazlar için tüketicilerin yapacakları başvuruların 10 işgünü içinde değerlendirilerek tüketici hatası bulunmadığının tespitinin akabinde zararın elektrik dağıtım şirketleri tarafından karşılanacağını da vurguladı.(2)

Elektrik kesintileri en az 48 saat öncesinde bildirilmeli

Elektrik kesintilerinin yapılmadan önce dağıtım şirketleri tarafından bildirilmesi gerektiğini belirten Kırım, “Planlı elektrik kesintileri, kesintiden en az 48 saat öncesinde çeşitli basın yayın kuruluşları aracılığıyla veya ilgili dağıtım şirketinin internet sitesi üzerinden bildirilmeli, isteyen tüketicilere de e-posta ve kısa mesaj olarak bildirimi sağlanmalıdır.”(3) şeklinde açıkladı.

Elektrik kesintileri ile ilgili detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

(1) Elektrik Piyasası Elektrik Dağıtımı Ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nde yer alan Tablo 6- Ticari Kalite Kod No:10

(2) Elektrik Piyasası Elektrik Dağıtımı Ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği Madde 26/2

(3) Elektrik Piyasası Elektrik Dağıtımı Ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nde yer alan Tablo 6- Ticari Kalite Kod No:4

###

Detaylı bilgi için:
Tamer Küçükceran

tkucukceran@webershandwick.com

0212 317 55 39

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrikte hizmet kalitesi nedir?

    • Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliği

    • Evde elektrik tasarrufu yöntemleri