×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrikte İhbar ve Şikayetler


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 6 Oy )Elektrik enerjisinin çeşitli sebeplerden dolayı sayaç ölçü sistemine müdahale ederek ve ya bozarak kullanılmaya devam edilmesi kaçak elektrik kullanımı anlamına gelmektedir. Bu gibi uygunsuz şekilde elektrik tüketen aboneler bazı ceza durumlarına maruz kalırlar. Kaçak elektrik tespit edilen bir abonede cezalı tarife üzerinden faturalandırma yapılmaktadır. Mevcut olarak kullandığı, tarifesinde yer alan tek Zamanlı aktif enerji bedelinin 1,5 katı ile çarpılarak kaçak kullanım bedeli hesaplanır ve bu tutar faturaya dahil edilir. Abonenin tekrar kaçak elektrik durumu ile yakalanmasından sonra ise yine mevcut tarifedeki Tek Zamanlı aktif enerji bedelinin 2 katı ile çarpılarak tutar faturaya eklenir.

Daha önce herhangi bir abonelik bulunmadan kaçak elektrik kullanan müşteriler ise tespit esnasında bulunduğu bölge hangi abone grubu kapsamına giriyorsa, o tarife üzerinden cezai durum değerlendirilir.

Elektrikte İhbar ve Şikayetler Nereye Yapılır?

İhbar ve şikayetleri iki ayrı konu olarak düşünmek daha doğru olur. Zira şikayet bir elektrik tedarik ya da dağıtım şirketinin hizmetinden, uygulamasından ve bunun gibi eylemlerinden ötürü tüketicilerin yaşadığı memnuniyetsizliklerin sonucuda yapılan başvurulardır. İhbar ise bir başka kişinin kanunlara aykırı eylemlerini yetkili merciilere aktarmaktır.

İhbarlar

Kaçak elektrik kullanımı sonucunda yaşanan maddi ve manevi zararı en aza indirmek bütün vatandaşların görevidir. Tespit ettiğiniz kaçak elektrik kullanımı yapan kişi veya kişileri ALO 186 çağrı çerkezi numarasından kaçak elektrik ihbarı bölümünden, usulsüz kullanım ihbarı yapılacak bölgenin görevli dağıtım şirketinin internet sitelerinde yer alan kaçak ihbar formu aracılığı ile veya şahsi olarak dağıtım şirketi’ne şikayette bulunabilirsiniz. Elektrikte ihbar ve şikayetler, görevli dağıtım şirketi veya elektrik tedarik şirketi tüketici hizmetleri merkezine yapmanız gerekmektedir.

Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta adreslerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Türkiye çapında tüm illerde elektrik ihbar ve şikayet hattı numarası 186'dır ve bulunduğunuz bölgede bu numarayı arayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Görevli elektrik dağıtım şirketleri tarafından alınan ihbar ve şikayetler 15 iş günü içinde telefon, internet veya yazılı olarak kişiye bildirilir. Kaçak elektrik kullanım ihbarı yapan kişi veya kişilerin kimlikleri gizli tutulmaktadır.

Usulsüz elektrik kullanımının oluşmaması için tüm abonelerin görevli elektrik dağıtım ya da tedarik şirketine başvurarak kendi adına, yani kullanıcı adına aboneliğin alınması gerekmektedir. Aksi durumda mevcut işlem yasal olmayacağından dolayı tespit sonucunda cezai yaptırım mevcuttur. Usulsüz elektrik kullanımının temel maddesi bu olsa da, sadece kullanıcı doğruluğundan ibaret değildir. Mühürsüz, arızalı, hasarlı sayaç kullanarak dağıtım şirketine bilgi verilmeden elektrik kullanılması, dağıtım şirketi bilgisi ve izni dışında kendi mevcut sayacı üzerinden üçüncü şahıslara elektrik iletmek, dağıtım şirketi izni olmaksızın bulunduğu abone grubunun dışında elektrik kullanmak, mevcut şirket bilgisi dışında abonelik yapmak adına başka yollarla elektrik bağlantı işlemi gerçekleştirmek gibi cezai durumlar da söz konusudur.

Usulsüz kullanım tespit edilen müşterilerde gerekli yükümlülükleri yerine getirebilmesi adına 15 gün süre ile verilen kesme ihbarı bırakılır. Müşterinin yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda mevcut abone grubunun ait olduğu yıl için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararı ile kesme-bağlam ücretinin 5 katı tutarında hesaplanarak kişiden ücret tahsil edilir.

Elektrikte Şikayet

Elektrik piyasasında memnuniyetsizliklerin giderilmesi adına şikayet başvurusunda bulunabilecek pek çok mecra vardır.  Şirketlerin personeli ile ilgili yaşadığınız sorunları direkt olarak ilgili şirketin yönetimine yaparak çoğunlukla daha hızlı sonuç alırsınız. Ya da dağıtım şirketiniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda şikayetlerinizi elektrik tedarikçinize de yapabilirsiniz.

Ancak elektrikte şikayet başvuruları için Türkiye'deki en üst birim Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'dur. Elektrikte şikayet başvurusu için kurumun internet sitesinin ilgili bölümüne aşağıdaki butona tıkayarak ulaşabilir, buradaki formu doldurarak elektrikte şikayet başvurunuz için en kesin sonucu alabilirsiniz. Yine Butona tıkladığınızda EnCazip'ten ayrılacak ve açılacak yeni sekmede EPDK'nın internet sitesinin şikayet bölümüne ulaşacaksınız. Şikayet başvurularınızı aynı zamanda CİMER ve BİMER aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayın! Bu sayfada aktardığımız tüm bilgiler öneri niteliğindedir. Tüketiciler, tüketici hakem heyetleri ve diğer yasal merciilere başvuru hakkını her zaman saklı tutarlar. Hangi birime başvuru yapacağının kararı ilgili başvuruyu yapan kişilere aittir.

Elektrik Şikayet Dilekçesi Örneği

Elektrik piyasasında her zaman ilkleri gerçekleştiren EnCazip ve tüketicilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili şikayelerini piyasa otoritesi EPDK'ya daha kolay yapabilmeleri için elektrik şikayet dilekçe örneği taslaklarının yanısıra, yapacakları şikayetlere göre önceden hazırlanmış taslak dilekçe örnekleri ile bu dilekçelerin gönderilebileceği elektronik posta adreslerini bir tık uzağınıza getiriyor. Eğer elektrikte yapacağınız şikayetleri eğer EPDK'ya yapmak istiyorsanız, aşağıdaki tabloda tüketiciler için hazırladığımız dilekçe taslaklarına göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki tablolarda tüketicilerin yapmak isteyecekleri şikayetlerin bir kısmı için taslak şiket dilekçe örneklerini bulabilirsiniz. Bu tabloda yaşadığınız sorunu ve yapmak istediğiniz şikayet konusunu bulduktan sonra karşısındaki butona tıklayarak taslak metni e-posta programınızda anında açabilir ve EPDK'nın konuyla ilgili birimine e-posta olarak iletebilrisiniz. 

Tablodaki ve tablo içindeki yönlendirmelerdeki şikayet dilekçesi örneği metinlerini göndermeden önce mutlaka okuyun, eğer size uygun gelir ve kabul ederseniz sonuna adınızı, soyadınızı ve TC kimlik numaranızı ekleyerek Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na gönderin.

Şikayet Konusu Taslak Şikayet Dilekçesi İçin Link
Elektrik tedarikçimi değiştirmek istedim ancak sözleşme süreci çok zordu, bunun iyileştirilmesini istiyorum