Elektrik Abone No, Müşteri ve Tesisat Numarası Nedir?
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Her bir elektrik sayacının kolay takip edilebilmesi açısından, sayaçların kimliklendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla elektrik faturaları üzerinde çeşitli numaralar bulunmaktadır. Bu yazıda, birkaç başlık altında elektrik faturalarındaki numaralardan bahsedeceğiz.

Abone (Müşteri) Numarası Nedir?

Abone numarası her elektrik abonesine özel olarak verilir ve aboneliğe dair bir çeşit ana kimlik numarası olduğu söylenebilir. Bazı tedarikçi şirketler abone numarasını müşteri numarası olarak da isimlendirebilir. Tedarikçiler ile yapacağınız tüm işlemlerde abone numaranızı kullanabilirsiniz. Elektrik abone numarası olmadan elektrik faturanızı sorgulayamaz, fatura ile ilgili internet üzerinden hiçbir işlem yapamazsınız.

Tesisat Numarası Nedir?

Elektrik kullanımının yapıldığı sayacı belirten bir numaradır. Sayaç sahibi ya da abonelik sahibi değişmiş olsa bile mevcut yere ait tesisat numarası aynı kalmaktadır. Tesisat numarası ile bu sayede elektrik aboneliğini üzerine alma işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Tekil Kod Nedir?

Elektrik dağıtım lisansı sahibi şirketler tarafından belirlenen ve her bir sayaç için özel olarak oluşturulan, bir nevi sayaçların kimlik numarası olan koddur. Her sayacın tekil kodu farklı olduğundan bu kodla işlemleri gerçekleştirmek çok daha kolaydır.

Abone, Tesisat, Sayaç ve Müşteri Numarası arasındaki fark nedir?

Abone numarası her elektrik aboneliği için özel olan, elektrik aboneliğini niteleyen bir numaradır. Elektrik aboneliği ile ilgili tüm işlemlerde kimlik olarak kullanılan bu numara bazı şirketler tarafından müşteri numarası olarak da isimlendirilmektedir. Tesisat numarası ise müşterilerin aboneliğinin bulunduğu sayacı belirten bir numaradır. Mevcut yerdeki abone değişmiş olsa da tesisat numarası aynı kalmaktadır. Sayaç no ise elektrik sayacının üretimden gelen bir seri numarasıdır.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Kiracılar için elektrik üstüne alma

    • Elektrik faturasına itiraz nasıl yapılır?

    • Elektrik değiştirme süreci nasıl işler?