Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Faturası Ödeme


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 6 Oy )Elektrik faturası ödeme kanalları genellikle elektrik tedarikçilerine göre değişse de, genel olarak sık tercih edilen ödeme çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

• Kredi Kartı ile ödeme: Tüketiciler elektrik faturalarını kredi kartı ile ödeyebilmektedir. Bunu isterlerse internet bankacılığını kullanarak ya da fatura ödeme merkezlerinden yapabilmektedirler.

 Otomatik ödeme talimatı verme: Elektrik faturası ödeme yöntemlerinden en kolayıdır. Tüketiciler elektrik faturalarını ödeyebilmek için elektrik tedarikçisinin anlaşmalı olduğu bir bankaya otomatik ödeme talimatı verebilmektedir. Bu sayede her ay faturaları otomatik olarak ödenir. Otomatik ödeme talimatı verirken abone/müşteri/tesisat numaranız dikkate alınarak işlemleriniz gerçekleştirilir. Dilerseniz siz de tedarikçinizin anlaşmalı olduğu bankalardan birine otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemelerini yapmaya başlayabilirsiniz. Otomatik fatura ödeme talimatı, bankaların mobil uygulamaları üzerinden de verilebilmektedir.

 ATM’den ödeme: Tüketiciler ödeme merkezlerini tercih ediyorsa, ATM üzerinden de ödeme yapabilirler. Tüketicinin, ödeme yapacağı tedarikçinin adını ve kendi abone numarasını bilmesi yeterli olacaktır.

 Hesaptan/İnternetten ödeme: Tedarikçinizin anlaşmalı olduğu bankalardan birinde hesabınız varsa ve internet bankacılığını kullanıyorsanız, bu şekilde ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden abone numaranız ile işlem yaparak elektrik faturası borç sorgulama işlemi de yapmanız mümkündür. Elektrik faturanızı Faturamatik ve EnCazip işbirliği ile güvenle ödeyebilirsiniz.

Elektrik Faturası Ödemek Artık Çok Daha Kolay

Bunlar haricinde tüketiciler, yaşadıkları yerin yakınlarındaki fatura ödeme merkezlerini ya da PTT şubelerini de elektrik faturası ödemek için tercih edebilirler. Çoğu tedarikçi, tüm PTT Şubelerinden vezneden ödeme yapmayı kabul etmektedir. Bazı elektrik tedarikçileri ise kendi internet siteleri üzerinden fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır.

Soldaki menüden elektrik tedarikçinizin elektrik faturası ödeme kanallarını bulabilir, dilediğiniz şekilde faturalarınızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Elektrik Faturası Ödeme Yolları
Kredi Karti ile Nakit Ödeme
Türkiye’de çeşitli yerlerde mevcut bulunan fatura ödeme noktaları -Türkiye’nin çeşitli noktalarında bulunan fatura ödeme vezneleri
Anlaşmalı tedarikçilerin banka ATM’leri -Anlaşmalı tedarikçilerin PTT şubeleri
Elektrik tedarik şirketiniz seçenek sunuyorsa kendi internet siteleri yoluyla Türkiye’nin çeşitli noktalarında bulunan fatura ödeme vezneleri
Türkiye’de çeşitli yerlerde mevcut bulunan fatura ödeme noktaları Anlaşmalı tedarikçilerin banka ATM’leri
Anlaşmalı tedarikçilerin PTT şubeleri 

Zamanında Ödenmeyen Elektrik Faturası Borçları

Zamanında ödenmeyen fatura borçlarının tahsilatına ilişkin hususlar; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında düzenlenmektedir. Tüketicilerin elektrik faturalarında gördüğü son ödeme tarihine kadar mevcut borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Aksi durumda, yani son ödeme tarihine kadar borçlarını ödemeyen tüketiciler, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre her geçen gün için elektrik gecikme faizi tutarına maruz bırakılır. Son ödeme tarihinin geçtiği durumda görevli elektrik şirketiniz sizlere değişik yollarla bildirim yapar. Bildirim tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde tüketici tarafından borç ödeme durumu gerçekleşmezse verilen elektrik enerjisi görevli dağıtım şirketi tarafından kesilmektedir. Elektrik kesme işlemi gerçekleştikten sonra yine dağıtım şirketi tarafından adrese kesme ihbarnamesi bırakılır. Bu ihbarnamede tüketicinin son endeks bilgisi, elektrik kesim tarihi ve saati belirtilir.

Elektrik faturası dağıtım şirketiniz veya görevli tedarikçi firmanız tarafından 25 ila 35 gün arasında kesilir ve size çeşitli yollarla ulaştırılır. Tarafınıza ulaşan elektrik faturasının son ödeme tarihi fatura kesilme tarihinin on gün sonrası olarak belirlenir ve elektrik faturanızın üzerinde bu şekilde görürsünüz.

Kesilen elektriği açtırma amacıyla satış şirketiyle yapılan elektrik sözleşmesi için gerekli belgeler aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

Kesilen Elektriği Açtırmak İçin Gerekli Belgeler
Resmi Kimlik belgesi (T.C. Kimlik Numaralı)
Ev Sahibiyseniz Tapu Kaydı
Kiracıysanız Kira Sözleşmesi Veya İkametgah Belgesl
Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi Veya Poliçe Sahibinin T.C. Kimlik Numarası (Poliçe sorgulama uygulaması DASK’ın resmi internet sitesinde yer alır)
Kiracılar İçin Mülk Sahibinin Adı, Soyadı ve T.C. Kimlik Numarası

Kesilen Elektrik Ne Zaman Bağlanır

Elektrik kesim işlemleri görevli dağıtım şirketi tarafından hafta içi ve cumartesi günleri saat 9.00-17.30 arasında yapılmaktadır.

Elektrik açma işlemleri görevli dağıtım şirketi tarafından hafta içi 13.00 - 22.00, hafta sonu 10.00 - 22.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Kesme İşleminden Sonra Borcun Ödenmemesi

Gecikmiş borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildiyse, biriken borcunuzu elektrik gecikme faizi ile beraber olmak üzere peşin ödeyerek ya da elektrik şirketinin belirleyeceği plana göre ödemeyi taahhüt ederek yeniden enerji verilmesini talep edebilirsiniz. Elektrik şirketine başvuruda bulunduktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde elektriğiniz açılır.

Elektrik kesme ihbarnamesinde de belirtildiği gibi elektrik bağlama bildiriminde de tarih, saat ve son endeks mutlaka belirtilir. Aksi durum söz konusu olduğunda görevli elektrik şirketi tüketici ile yapılmış olan ikili anlaşma kapsamındaki sözleşmenin feshini gerçekleştirebilir. Sözleşmenin feshi sonrasında ödenmeyen borçlar için yasal süreç başlar.

Gecikme Faizi Ödemesi Kesme İşlemini Durdurur mu?

Bu süreç sonucunda tüketici tarafından geciken borçların sözleşme fesih tarihi sonrasında ödenmesi durumunda elektrik dağıtım şirketiyle abonelik için yeni bir sözleşme yapılması gerekmektedir.

Başka Nedenlerle Elektrik Kesilir Mi?

Tüketicinin bir sayacı için perakende satış sözleşmesinden kaynaklanan borcu nedeniyle elektriğinin kesilmesi durumunda, başka bir sayaç için yapılan perakende satış sözleşmesine konu olan kullanım yerinin elektriği kesilmez. Bu durum borç bulunan mevcut sayaç için geçerlidir.

Yeni taşınacağınız bir evde kapatılan elektrik mevcutsa eğer, yeniden bağlanması için kendi adınıza olacak şekilde görevli elektrik dağıtım şirketi ile ikili anlaşma kapsamında perakende satış sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Bu sayede de elektrik aboneliğinizi kendi üzerinize alarak usulsüz elektrik kullanımı da yapmamış olursunuz. Başvuru ve anlaşmanız sonucunda görevli elektrik dağıtım şirketinizden görevliler gönderilir ve en geç 3 iş günü içerisinde elektrik bağlama işleminiz gerçekleşmiş olur.

Elektrik enerjisinin mevcut konuma yeniden bağlanması durumlarında kesme-bağlama ücreti denilen bedel tüketiciye yansıtılmaktadır. Bu bedel tüketicinin bir sonraki döneme ait faturasına yansıtılır. Fiilen enerji kesinti işlemi yapılmayan tüketiciden kesme-bağlama ücreti de talep edilemez.

Elektrik Faturası Sorgulama

Görevli elektrik tedarikçilerinden elektrik tedarik eden aboneler elektrik faturası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için ödeyecekleri fatura tutarından emin olmalıdırlar. Bunun için öncelikle abonelerin elektrik faturası sorgulama işlemlerini yapmaları faydalı olacaktır. Görevli elektrik tedarikçileri tarafından kesilen ve müşterilere gönderilen faturalar çoğunlukla müşterilere ulaştırılamamaktadır. Çoğu zaman kaybolan elektrik faturaları nedeniyle, aboneler ne kadar elektrik tüketimi yaptıklarını ve ne kadar elektrik faturası ödemeleri gerektiğini bilememektedir.  Dolayısıyla abonelerin fatura sorgulama işlemleri yaparak ödeyeceği fatura tutarını ödeyebilmeleri mümkündür.

Elektrik faturası sorgulama işlemleri günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çok daha kolay bir hale gelmiştir. Faturası sorgulama işlemleri için hizmet aldığınız elektrik tedarikçilerin internet sitesini ziyaret ederek elektrik faturası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İndirimli Elektrik Faturası Sorgulama

EnCazip’te görevli elektrik tedarikçileri için fatura sorgulama işlemleri ve elektrik faturası ödeme ile ilgili tüm detaylı bilgiyi elektrik faturası ödeme sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca EnCazip'te anında indirimli elektrik faturası sorgulama işlemi yapabilir, hangi elektrik tedarikçisinin hangi tarifesine geçmeniz durumunda ne kadar tasarrufunuz olacağını anında öğrenebilirsiniz.