×
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Faturasına İtiraz


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Bazı aylar elektrik faturalarında beklenenden oldukça yüksek geldiği görülmektedir. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir. Tüketici tarafından elektrik kullanımının artmasından kaynaklanabileceği gibi, teknik sayaç arızaları veya görevli dağıtım şirketinin sayaç okumada yapabileceği hatalar dolayısıyla meydana gelebilir.

Mevsimler olarak bakıldığı zaman yaz aylarında klima, kış aylarında ısınma amaçlı kullanılan elektrikli cihazlar elektrik faturanızda kabarmaya neden olan başlıca faktörlerdir. Elektrik faturanızda normalin üzerinde bir tutarla karşılaştığınız durumda faturanızda yazan kWh cinsinden ne kadar enerji tüketimi yaptığınıza bakarak bir önceki düşük gelen elektrik faturanızla karşılaştırma yapabilirsiniz. Mevcut sayaçta bulunan herhangi bir arıza nedeniyle doğru ölçüm yapmaması durumunda elektrik faturanızdaki düşük veya yüksek tutar gerçeği göstermemektedir. Zaman zaman birçok tüketicinin karşılaştığı bir durum halini almıştır.

Elektrik sayacınız her ay belirli zamanlarda bir defaya mahsus dağıtım şirketi yetkilisi tarafından okunmaktadır. Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da kayırlara geçerken kWh cinsinden tüketim bilginiz okunma sırasında yanlış kayıt edilebilir. Bu durumda çıkan endeks bilgisine göre elektrik faturanız hesaplandığından dolayı daha yüksek veya daha düşük tutar ödemek durumunda kalırsınız. Sayaç okumaya gelen yetkililer sayaçtaki arızayı tespit edemezler. Bunun için elektrik firmasına başvuruda bulunulur ve konu ile ilgili kişiler görevlendirilir. Bunun yanı sıra EPDK tarafından yılda 4 defa belirlenen fiyatlar ile ilgili sorunlar da yaşanabilmektedir. Elektrik fiyatına zam geldiği durumlarda tüketicinin faturası yüksek geleceği için bu durum açıklanmadan anlaşılamayabilir, buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Faturanız Düşündüğünüzden Fazla mı Geldi?

En kolay yoldan elektrik sayacınızdaki hatayı bulmak için bulunduğunuz yerdeki sayaca bağlı tüm şalterleri kapatın ve sayacınızı kontrol edin. Sayacın üzerinde bulunan endeks bilgisine dikkat etmeniz gerekmektedir. Her şey kapalı olduğu halde endeks hala artmaya devam ediyorsa sayaç sorunlu anlamına gelmektedir ve bu kaydedilen bilgiler size doğru fatura tutarını vermeyecektir. Bu tarz bir durum fark ettiğinizde mağdur olmamak adına en yakın zamanda görevli elektrik şirketinize başvurarak yardım talebinde bulunmaktır. Tüketici Hizmetleri Yönetmeligi'ne göre yasal olarak tüketici son 12 aylık elektrik faturası için itiraz etme hakkına sahiptir. Yani son fatura için değil, geçmiş döneme ait 12 ayı kapsayacak şekilde de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca elektrik faturası itiraz için görevi elektrik şirketinizin çağrı merkezine ulaşarak da yardım talep edebilirsiniz.

Müşteri talebi doğrultusunda elektrik tüketimi yapmadığını fakat elektrik faturasının yüksek geldiğini belirten bir abonenin şikayeti doğrultusunda bu durumu kanıtlayacak mevcut aya ait su faturası, doğal gaz faturası vb. giderler şirkete kanıt olarak gösterilmelidir. Diğer faturalarda da tüketim yoksa, yani örnek vermek gerekirse müşteri o ay için evde bulunmamışsa dilekçe ve bu belgeler ile birlikte elektrik şirketine başvuruda bulunabilir. Şikayet talebiniz alındıktan sonra 10 gün içerisinde elektrik şirketleri olumlu veya olumsuz talep sonlandırmakla yükümlüdür.

İtirazda bulunduğunuz elektrik faturanızı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeligi’nin 13. maddesine göre ödeme yükümlülüğünüz ortadan kalmamaktadır. İtirazınızın olumlu sonuçlanması durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeligi’ne uygun olacak şekilde elektrik faturası tutarı iadesi tarafınıza yapılacaktır.

 

Elektrik Faturası İtirazı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Eskiye dair ödenmiş elektrik faturalarınızı ve ödeme dekontlarınızı mutlaka her zaman saklayınız
Fatura tutarında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız 1 yıl içerisinde itiraz hakkınız mevcuttur
Tarafınızdan yapılan itirazın sonucu en geç 10 gün içerisinde olumlu veya olumsuz cevaplanacaktır.
İtitraz durumunuzun daha sağlıklı olması adına itiraz etmeden önce fatura borcunu ödeyin