×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Dağıtım Bedeli Nedir?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 0 Oy )Elektrik dağıtım bedeli nedir?

Elektrik dağıtım bedeli, elektrik enerjisinin üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilir. Kısacası elektrik dağıtım bedeli, elektrik kablolarının kullanımından dolayı doğan bir ücrettir.

Elektrik dağıtım bedeli nasıl hesaplanır?

Toplam elektrik tüketiminin (kWh cinsinden) birim fiyat ile çarpılması ile hesaplanır. Eviniz için Nisan 2019 dönemindeki elektrik dağıtım bedelini hesaplamak için kWh cinsinden toplam tüketiminiz ile 0,171147 TL/kWh’yi çarpabilirsiniz.

Hangi durumlarda elektrik dağıtım bedeli alınır?

Elektrik faturalarında yer alan ve doğrudan dağıtım şirke3lerine gönderilen bu bedel, elektrik kullanımı sırasında ortaya çıkan ve dağıtım şirketlerinin verdiği hizmet karşılığında alınan bir bedeldir. Hiç bir tüketici arasında fark olmaksızın elektrik kullanımı yapan herkesten alınır.

Nisan 2019 döneminde elektrik dağıtım bedeli ne kadar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Nisan 2019 dönemi için elektrik dağıtım bedeli ticarethane abone grubunda 0,174991 TL/kWh, mesken abone grubu için ise 0,174991 TL/kWh olarak belirlenmiştir.

Elektrik dağıtım bedeli iadesi yapılır mı?

Dağıtım bedeli sadece faturanın dağıtımı ve sayaçların okunması bedeli değil, elektriğin üretiminden elektrik kullanıcılarına teslimatına kadar oluşan tüm faaliyetlerden doğan bedeldir. Yararlanılan hizmetlerden dolayı elektrik dağıtım bedeli iadesi yapılmamaktadır.