Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Dağıtım Bedeli Nedir?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 2 Oy )Elektrik dağıtım bedeli, enerjinin üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilir. Kısacası elektrik kablolarının kullanımından dolayı doğan bir ücrettir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kWh cinsinden kullanım için tahakkuk eder. 2019 yılı Ekim ayında geçerli tarifelere göre birim fiyatlar tabloda gösterilmiştir.

Abone Grubu Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı
Mesken 0,208565 TL/kWh
Ticarethane 0,213249 TL/kWh

Elektrik dağıtım bedeli nasıl hesaplanır?

Toplam elektrik tüketiminin (kWh cinsinden) birim fiyat ile çarpılması ile hesaplanır. Eviniz için Ekim 2019 dönemindeki elektrik dağıtım bedelini hesaplamak için kWh cinsinden toplam tüketiminiz ile 0,208565 TL/kWh’yi çarpabilirsiniz.

Hangi durumlarda alınır?

Elektrik faturalarında yer alan ve doğrudan dağıtım şirketlerine gönderilen bu bedel, elektrik kullanımı sırasında ortaya çıkan ve dağıtım şirketlerinin verdiği hizmet karşılığında alınan bir bedeldir. Hiç bir tüketici arasında fark olmaksızın elektrik kullanımı yapan herkesten alınır.

Ekim 2019 döneminde elektrik dağıtım bedeli ne kadar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Ekim 2019 dönemi için elektrik dağıtım bedeli ticarethane abone grubunda 0,213249 TL/kWh, mesken abone grubu için ise 0,213249 TL/kWh olarak belirlenmiştir.

Elektrik dağıtım bedeli iadesi yapılır mı?

Sadece faturanın dağıtımı ve sayaçların okunması bedeli değil, elektriğin üretiminden elektrik kullanıcılarına teslimatına kadar oluşan tüm faaliyetlerden doğan bedeldir. Yararlanılan hizmetlerden dolayı bu bedelin iadesi yapılmamaktadır.

Faturanın dağıtımı için mi tahsil edilir?

Bu bedel enerjinin üretim yerinden tüketilen yere kadar iletilmesini sağlayan kablo şebekesinin bakımı, onarımı gibi konularla ortaya çıkan maliyetlerin karşılanması amacıyla tahsil edilmektedir. Bir vergi değildir, enerjinin nakliye bedelidir.

Kime ödenir?

Bu bedel tedarikçi şirketler tarafından faturalarda tahsil edilir ancak tedarikçilerin görevi yalnızca bu bedelin tahsiline aracılık etmekten ibarettir. Dağıtım bedeli toplam tutarının içinde:

• Enerjinin şehir içinde evlere kadar dağıtılmasını sağlayan şirkete ödenen bedel,

• Enerjinin yüksek gerilim hatları ile şehirlerarası mesafelere ulaşmasını sağlayan şirkete ödenen iletim bedeli,

• Sayaçları okuyan şirkete ödenen sayaç okuma bedeli,

• Enerjinin nakli esnasında yaşanan kayıplar ve kaçak elektrik kullanımı dolayısı ile oluşan zararı karşılamak adına kayıp/kaçak bedeli bulunmaktadır.