Elektrik Arızası ya da Kesintisi Olduğunda Ne Yapılır?
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
Rüveyda Kerçin  
 ( 1 Oy )

Günümüzde elektrik kesintileri ile geçmişe nazaran çok daha nadir karşılaşıyoruz. Elektrik fatura borcunun zamanında ödenmemesinden dolayı elektriğin kesilebileceği gibi zaman zaman arıza kaynaklı veya bakım dolayısı ile önceden planlanmış kesintiler olabilir. Bölgenizde elektrik arızası ya da kesintisi olduğunda ne yapılır, yazımızda bilgi vereceğiz. Ancak öncesinde tedarik şirketleri ve dağıtım şirketleri arasındaki farkı anlamak, hangi durumda nereye başvurulması gerektiğini anlamamız bakımından önemlidir.

Elektrik Tedarik Şirketi/ Elektrik Satış Şirketi ile Elektrik Dağıtım Şirketi Arasındaki Fark

Elektrik piyasası genel anlamda dört ana kısımdan oluşur. Bunlar üretim, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmetleridir. Bu dört hizmet de eskiden devlet tarafından işletiliyordu. Serbest piyasa oluşumunu sağlamak için ilk aşamada üretim ve takiben dağıtım ayaklarının özelleştirilmesi amaçlandı. 2013 yılı itibari ile 21 adet dağıtım şirketinin özelleştirilmesi tamamlanmıştır. Özelleştirilmelerin yapılmasından sonra elektriğin dağıtımı yani elektrik hatları ile taşınması ve elektriğin satış işlemleri birbirinden ayrılmıştır. Yani elektik enerjisinin dağıtılmasından sorumlu şirketler ile satışından sorumlu şirketler birbirinden ayrıdır.

Elektrik tedarik ya da bir diğer adı ile satış şirketleri elektrik abonelik işlemleri, faturaların kesilmesi gibi işlemleri yaparken elektrik dağıtım şirketleri ise elektriğin dağıtım hatları ile taşınmasından sorumludur.

Elektrik Kesintisi

Elektrik kesintilerinin farklı sebepleri olabilir. Elektrik kesintisi ile karşılaştığınızda görevli ekiplerden destek almadan önce kesintinin sadece sizin aboneliğinizde mi, bina, sokak ya da daha geniş bir bölgede mi yaşanmakta olduğunu kontrol edin. Kesintilerin aşağıdaki gibi sebepleri olabilir:

- Elektrik faturalarının ödenmemiş olması: bu durumda yalnızca ilgili abonenin elektriği kesilir.

- Sigortanın atması: sigorta kutuları, emniyet amacı ile, sistemde çok fazla yük varsa yani aynı anda çok fazla cihaz elektrik enerjisi çekiyorsa kapanabilir. Bu durumda aynı anda çalışan elektrikli cihaz sayısı azaltılmalı ve sigorta kutusu kontrol edilmelidir.

- Tesisat sorunları: binanızda bulunan elektrik tesisatı ile ilgili sorun olabilir. Bu durumda bina görevlisine bilgi verilerek çözüm konusunda destek talep edilebilir.

- Planlı kesintiler: bölgenize elektrik sağlayan hatta yapılacak olan planlı bakım veya onarım sırasında güvenlik gerekçesi ile dağıtım şirketi tarafından bölgesel olarak elektrikler kesilmiş olabilir. Bu durumda bakım, onarım işlemlerin bitmesi ile elektrik arzı yeniden sağlanacaktır.

- Arıza kaynaklı kesintiler: eğer yaşanan elektrik kesintileri yukarıdakilerden farklı bir durum ise, kesintiye hat arızası sebep olabilir. Bu durumda bölgenizde sorumlu dağıtım şirketine bildirmeniz durumunda sorun en kısa sürede giderilecektir.

Ödenmeyen Elektrik Borcundan Kaynaklanan Kesinti

Elektrik faturası kesildiğinde, faturanın son ödeme tarihini gösteren vade tarihi de elektrik faturasında yazar. Eğer fatura, son ödeme tarihinden sonra halen ödenmediyse, borcun üzerine gecikme faizi işlemeye başlar. Tedarik şirketi tekrar ödeme bildirimi yapar. Yapılan ikinci ödeme bildiriminden sonraki beş iş günü içinde halen fatura ödenmediyse, abonenin elektrik enerjisi kesilir. Abonenin elektriği kesildiğinde, sayacın üzerinden okunan son endeks değerleri ve kesme tarihi yazılır.

Elektriğin tekrar açılması için vadesi geçen elektrik faturası borçlarının ödenmesi gereklidir. Elektrik faturaları;

- Tedarikçinin anlaşmalı olduğu banka vezne ve internet bankacılığı ile

- Fatura ödeme merkezlerinden

- PTT’den, - Müşteri hizmet merkezlerinden

- Tedarikçi internet sitelerinden

ödenebilir. Ancak her tedarikçi yukarıdaki tüm ödeme hizmetlerini sunmuyor olabilir. Bu yüzden faturanızı ödemek üzere bir bankaya veya PTT şubesine gitmeden önce tedarikçinizin fatura tahsilat işlemlerini hangi kanallar aracılığı ile yaptığını öğrenmeniz gereklidir. Genellikle tedarikçilerin ödeme aldığı kanallar elektrik faturasının alt kısmında veya arka yüzünde yer alır.

Vadesi geçen elektrik borçları ödendikten veya tedarikçi ile eski borç yapılandırıldıktan/t taksitlendirildikten sonra, imar yerleşim alanı içinde 24 saat içinde, imar yerleşim alanı dışında ise 48 saat içinde elektik arzı yeniden sağlanır. Vadesi geçen elektrik borcunun nasıl yapılandırılabileceğine veya taksitlendirilebileceğine ilişkin yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Planlı Elektrik Kesintisi

Dağıtım şirketleri elektriğin dağıtım hatları vasıtasıyla tüketim noktalarına ulaşmasını sağlar. Yani dağıtım hatlarının tüm bakım, geliştirme, onarım gibi işlemlerinden sorumludurlar. Eğer bir hat üzerinde planlanmış bir bakım, onarım ya da geliştirme işlemi yapılacaksa, dağıtım şirketi güvenlik amacı ile o bölgedeki elektrik arzını durdurabilir. Bu gibi önceden planlanmış kesintiler, planlı elektrik kesintisi kapsamındadır. Bakım, onarım işlemleri tamamlandığında elektrik arzı yeniden sağlanır.

Elektrik dağıtım şirketleri planlanan kesintileri web siteleri üzerinden yayınlarlar. Bölgenizde yaşanan elektrik kesintisinin planlı bir kesinti olup olmadığını, bölgede sorumlu bulunan dağıtım şirketinin çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Arızası

Karşı karşıya kalınan elektrik kesintisi vadesi geçen borç veya sisteme fazla yüklenmekten kaynaklanan sigorta atması gibi bir durum değilse, arıza veya planlı bir kesinti durumu söz konusudur. Eğer planlı bir kesinti yapıldıysa bunu dağıtım şirketinin web sitesinden veya çağrı merkezine ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Ancak planlı bir elektrik kesintisi de söz konusu değilse, bölgenize elektrik enerjisi sağlayan hatlarda bir arıza meydana gelmiş olabilir.

Böyle bir durumun fark edilmesi halinde en kısa sürede dağıtım şirketi yetkilileri ile irtibat kurarak bilgi verilmesi gereklidir. Dağıtım şirketi yetkilileri en kısa sürede arıza kaynağını tespit ederek sorunu gidereceklerdir.

Elektrik Kesintisi Telefon Numaraları

Elektriğinizin arıza veya planlı bakım sebebi ile kesilmesi durumunda bağlı bulunduğunuz bölgede sorumlu dağıtım şirketinden bilgi alabilir veya arıza kaydı oluşturabilirsiniz. Dağıtım şirketlerine ulaşabileceğiniz telefon numarası listesi aşağıdadır.

DAĞITIM ŞİRKETİ SORUMLU OLDUĞU ŞEHİRLER ORTAK TELEFON NUMARASI TELEFON NUMARASI
ANADOLU YAKASI ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş İstanbul-Anadolu Yakası 186
AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Adıyaman, Kahramanmaraş 186 444 46 02
ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Ağrı, Erzincan, Erzurum 186 0850 200 20 20
ADM ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Aydın, Denizii, Muğla 186 444 4 186
AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Antalya, Burdur, Isparta 186
BOĞAZİÇİ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş İstanbul- Avrupa Yakası 186
ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova 186
ÇAMLIBEL ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Sivas, Tokat, Yozgat 186
ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon 186 444 9 186
DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak 186 444 8 086
BAŞKENT ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak 186
FIRAT ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli 186 444 9 186
GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş İzmir, Manisa 186
KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK TÜRK A.Ş Kayseri 186 444 7 186
MERAM ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde 186 444 8 186
OSMANGAZİ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak 186
SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya 186
TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye 186
TRAKYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Edirne, Kırklareli, Tekirdağ 186
VANGÖLÜ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Bitlis, Hakkari, Muş, Van 186
YEŞİLIRMAK ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop 186

Tablo 1. Dağıtım Şirketi İletişim Bilgileri

Elektrik Arıza 186

Elektrik dağıtım şirketlerinin kendi çağrı merkezlerinin yanı sıra 186 telefon numaralı ortak bir çağrı hattı bulunur. Bu telefon numarasına hangi bölgeden ulaşırsanız ulaşın, aradığınız bölgede sorumlu bulunan dağıtım şirketi yetkililerine ulaşabilirsiniz. 186 hattını arayarak planlı kesintiler hakkında bilgi alabilir, arıza durumu varsa arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra dağıtım şirketleri online olarak da arıza kaydı almaktadır. Bunun için bağlı bulunduğunuz bölgede sorumlu dağıtım şirketinin web sayfasından işlem yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik kesintilerinde tazminat hakkı var mı?

    • Elektrikte ihbar ve şikayet

    • Elektrik idaresi