Elektrik Aboneliği Taşıma İşlemleri

Elektrik aboneliği taşıma işlemleri, aboneliğin enerji tüketimini gerçekleştiren kişi ya da kurumdan farklı olması durumunda sözleşmenin kullanıcıya devredilmesidir. Her tüketim yerindeki abonelik, kullanımı yapan kişiye ait olmalıdır ve bunun yapılmaması usülsüz elektrik tüketimi kapsamına girmektedir.

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

Elektrik enerjisi aboneliğini başlatmak ve satış sözleşmesi yapmak için bir elektrik tedarikçisine başvurulması gerekmektedir.

Kiracılar İçin Elektrik Üstüne Alma

1. Kimlik Aslı ve Fotokopisi

2. Kira Sözleşmesinin Aslı ve Fotokopisi

3. Dask (Zorunlu Deprem Sigortası ev Sahibi Tarafından Yapılacaktır.)

4. Elektrik İdaresine ödeme için gerekli Dekont (110TL ile 150 TL arasında değişmektedir.)

5. Eski bir elektrik faturası

Yukarıda yer alan evraklar hazır hale getirilerek bölge olarak bağlı olunan elektrik idaresi kanalıyla Elektrik Faturasını Kendi Üstünüze alabilirsiniz. Bu süreç 30 dakikada gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde artık çok sayıda Özel Elektrik Dağıtım şirketi belirtilen bu işlemleri online gerçekleştirebilmektedir. Online site üzerinden başvuru sonrası tarafınıza mesaj iletilecektir. Bu mesaj içeriğinde kayıt numarası ve Elektrik idaresine ait Hesap numarası yer almaktadır.

Ödeme yapıldıktan sonra kaydınızı başlatmaktadırlar. Sonrasında size kurye ile Elektrik Sözleşmesi gönderilmektedir. Sözleşme tarafınıza ulaştığında sizdeki tüm evraklar verilerekten sözleşmenizi imzalarsınız. Bu işlemlerden sonra elektrik faturası artık sizin üzerinize düzenlenerek gelecektir.

Ev Sahibi İçin Elektrik Üstüne Alma

Bağlı olduğunuz Elektrik firmasına başvurarak yeni evinize yönelik kendi namınıza elektrik sözleşmenizi gerçekleştirmelisiniz.

  • Elektrik kesikse, bir yetkilinin sayacınızı açması gerekmektedir. Kendi isminize sözleşme ne kadar hızlı yapılırsa elektrik hizmeti de o kadar kısa sürede başlatılır. İmar alanında ise en çok 2 gün içerisinde açılmaktadır. - Elektriğiniz açık ise, usulsüz kullanımın olmaması için elektrik sözleşmenizi yaparak faturayı kendi adınıza ödemeye başlamak gerekmektedir. Farklı isim adına ödeme gerçekleştirildiğinin tespiti yapılırsa verilen elektrik hizmeti kesilerek açılması içinde ceza ödemek durumunda kalırsınız.
  • Elektrik sözleşmesine yönelik tüm işlemlerde bölgenizde bu görevi yürüten elektrik perakende satış firmasını arayarak veya müşteri merkezlerine uğrayabilirsiniz. Serbest tüketici iseniz alternatif elektrik tedarikçisinden birisi ile iletişim kurabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği Taşıma İşlemi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eviniz için,

1. Nüfus cüzdanı

2. Mülkiyet belirten bir belge (Tapu, kira sözleşmesi, Lojman tahsis belgesi vb.)

3. Varsa kullanım yerinin abone ya da tesisat numarası (Eski bir fatura)

Kiracılar için;

1. Mülk sahibinin adı ve soyadı

2. Mülk sahibi tüzel kişiyse (şirket) vergi numarası, ad, soyad ve unvan bilgilerini beyan etmesi gerekir. Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi Banka hesabınıza ait IBAN

Elektrik Aboneliği Taşıma Ücretleri Ve Ticarethanede Elektrik Aboneliği Nasıl Taşınır?

1. İş yeriniz için elektrik abonelik başvurusu yapacaksanız tedarikçiye aşağıdaki evrakları götürmelisiniz

2. Şirket yetkilisinin nüfus cüzdanı

3. Yetki belgesi veya vekaletname ve imza sirküleri

4. Vergi numarası ve bağlı olduğu vergi dairesi

5. Ticaret sicil numarası ve bağlı olduğu ticaret sicil memurluğunun adı

6. Varsa kullanım yerinin abone ya da tesisat numarası (Eski bir fatura)

7. Kullanım yerinin enerjisi kesilmemişse mülkiyet belgesi (tapu, kira sözleşmesi veya protokol)

8. Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi (sadece mesken olarak kullanılan binalardaki ticarethaneler için geçerlidir.)

9. Varsa IBAN numarası

Elektrik Aboneliği Kapatma İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Elektrik aboneliği iptaline yönelik perakende satış sözleşmeniz iptal edilmelidir. Sözleşme sonlandırmaya yönelik elektrik tedarikçisi şirkete yazılı başvuru yapmanız gerekmektedir. Yapılan işlemler ücretsizdir.

1. Yazılı başvuru

2. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Başkası adına işlem yapılması halinde noter onaylı vekaletname istenmektedir.)

3. Müşteri ya da tesisat numarası (Eski bir faturada bulunur.)

Elektrik İptal Başvurusu Nereye Yapılır?

Abonelikte iptal işlemi elektrik firmasının müşteri merkezlerinden veya internet sitesinden yapılmaktadır. Elektrik firmasının online abonelik iptaline yönelik hizmeti yok ise müşteri merkezine bireysel olarak başvurmanız gerekir. Başka kişi adına işlem yapılacak ise, noterden onayı alınmış vekaletname alınmalıdır.

Görevli tedarikçiden elektrik alıyorsanız aşağıdaki tablodan bölgenizde hizmet veren perakende satış şirketini bulabilir ve şirket ismine tıklayarak abonelik iptali yapmak üzere doğrudan abonelik iptal sayfasına veya müşteri hizmetleri sayfasına ulaşabilirsiniz. Bazı şirketler sitelerinden online olarak abonelik iptaline imkan verebilmektedir. Bazıları için ise müşteri merkezlerini ziyaret etmeniz gerekir. Eğer online randevu imkanı varsa önceden randevu ile gitmeniz işleminizi hızlandıracaktır.

Elektrik İptal Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Başvuruda; Kimlik fotokopisi, ikametgah, daha önce kullanılan tesisat numarası, vergi kimlik numarası fotokopisi (aslı ile birlikte), vatandaşlık numarası, ev sahipleri için tapu kiracılar için kira kontratının fotokopisi aslı ile birlikte isteniyor. Elektrik abonesi olmak isteyen kişilere yönelik örnek dilekçe şöyledir;

........ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ…..’NE

Tarih: .… / .… / 201..

BAĞLI BULUNDUĞU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ/YÖNETMENLİĞİ:……….………………………………..…….

TÜZEL / GERÇEK KİŞİNİN ADI–ÜNVANI:……………………………………………………………..……

İSTEK YERİN;

Adresi :…………………………………………………………………….……

Tesisat No :…………………………………

Mevcut Güç :………………………………...

Artırılan / Eksiltilen Güç :……….………………………..

İstenilen Toplam/ Kalan Güç :…….……….………………….

Kullanım Amacı :………………………………...

AÇIKLAMA KISMI:……………………………………… güç talebi ile yer aldığım mahale yönelik tarafımca verilen belge ve bilgilerin doğrulu olduğunu beyan eder, gereğinin gerçekleştirilmesi arz olunur.

İSTEKLİ VEKİLİNİN (Fen Adamı veya Elektrik Mühendisi)

Adı Soyadı :……………………………………..….

İmzası :………………….

İstekli Vekilinin İletişim Bilgileri: Tel/Faks :….…………………………………

Mail Adresi :….……………@…………………

Adresi :….…………………………………

EKLER: Elektrik Bağlantı Bildirimi (İşe Başlama)

Yapı Ruhsatı

Tapu Senedi/Kira Kontratı

Şantiyesi olan taleplerde Belediye yazısı

Proje (Belediye ve Yapı Denetim Kuruluşu Onaylı)

Kolon Şeması

Harici Kroki

Vekaletname

Not Olarak: Muayene Öncesi; Elektrik Bağlantı Bildirisi (İş Bitimi) ve Topraklama Ölçüm Raporu getirmek şarttır. 

Gerçeğe aykırı beyan yapılmasında ise, beyan sahiplerine yönelik ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem gerçekleştirilir.

Projeyi Onaylayan Birim

BETSİS Talep Numarası

Proje Onay Tarih - Sayısı

DOKUMAN NO: EYS.FORM.401 YAYIM TARİHİ: 09.05.2014 REV. NO: 00 BAĞLI OLUNAN DÖKÜMAN NOSU VE İSMİ: EYS.TLM.420_BAĞLANTI BAŞVURU TALİMATI

Abonelik İptali İçin Kimler Başvurabilir?

Abonelik işlemleri kira sözleşmesinde veya tapuda ismi geçen kişi tarafından gerçekleştirmelidir. Başvuru farklı bir isim adına gerçekleştirilirse, noter taskdikli vekaletname alınarak başvuru işlemleri sırasında yanınızda yer almalıdır. Evlilik cüzdanınız bile olsa eşinizin adına vekaletname olmadan başvuru yapmanız mümkün değildir.

Güvence Bedeli İadesi Nasıl Yapılır?

Elektrik sözleşmesi imzalanırken ödenilen güvence bedeli, abonelik iptali sonrası geri alınmaktadır. Elektrik firması, bu bedeli abonelik iptali sonrasındaki 5 iş günü içerisinde nakit veya hesabınıza havale şeklinde iadesini yapar. İade tutarı, TÜFE (enflasyon) verisine göre güncellenir. Önceki aboneliğinizden aldığınız güvence bedelini yeni bir sözleşmede kullanabilirsiniz.

E-Devlet Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

E-devlet adresi üzerinden TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek açılan sayfaya bulunduğunuz bölgenin elektrik şirketi ismini yazarak Bireysel Abonelik Başvurusu bölümüne ardından " Yeni Başvuru" kutucuğuna tıklamanız gerekiyor.

Daha sonra sırasıyla; Sorgulama Yöntemi Seçimi, Tesisat Bilgileri Tarife Seçimi Poliçe ve Mülkiyet Bilgileri, Sözleşme Gönderim ve İletişim Bilgileri, Ön izleme, İşlem Sonucu, aşamalarını doldurarak elektrik aboneliğinizi internet üzerinden gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Elektrik Aboneliği Sorgulama

E devlet elektrik aboneliği sorgulama

E-Devlet Elektrik Aboneliği İptali Nasıl Yapılır?

E devlet elektrik abonelik iptali