Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Tedarikçisi Değişikliği Sonrası Sıkça Sorulan Sorular


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Sayacım kim tarafından okunacak, faturam kim tarafından kesilecek?
Tedarikçi değişikliği işlemleriniz tamamlandığında görevli dağıtım şirketiniz aynı kalmaktadır. Değişen tek şey, size elektrik satan şirketinizdir. Dolayısıyla sayacınızı yine dağıtım şirketi görevlileri okumaya devam edecek, okunan sayaç bilgileri de geçiş yapılan tedarikçiye iletilecektir. Tüketim bilgilerine göre tedarikçiniz size elektrik faturanızı kesecektir.

 

 

Yeni faturamı nasıl ödeyeceğim?
Eski tedarikçinizde yaptığınız fatura ödeme şeklinize tedarikçi değişikliği yaptıktan sonra da devam edebilirsiniz. EnCazip Tedarikçileri, PTT şubelerinden, havale veya EFT yoluyla, internet bankacılığı kullanarak veya fatura ödeme merkezlerinden fatura ödemelerini kabul etmektedir. Aynı zamanda otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. Fatura ödeme ile ilgili daha detaylı bilgi için elektrik faturası ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

EnCazip'te tedarikçimin tarifesini seçerken gördüğüm şartlar mı geçerli olacak?
EnCazip’te tedarikçi değişikliği yapan tüketiciler, sözleşme süresi boyunca aynı tarife şartları ve aynı hizmet koşullarında elektrik temin etmektedir. Tedarikçiler EnCazip’te yayınladıkları tarife şartlarını sonradan değiştirememekte, tüketicinin sözleşme süresi boyunca aynı şartlardan yararlanmasını sağlamak zorundadır.

 

 

Faturam gelmedi, ne yapmalıyım?
Faturanızın gelmemiş olmasının üç nedeni olabilir: elektrik tedarikçinizin henüz size fatura kesme vakti gelmemiştir, elektrik dağıtım şirketiniz elektrik sayacınızı okumadığından dolayı tüketim bilgileriniz tedarikçinize ulaşmamıştır ya da kesilen faturanız kaybolmuştur. Bu durumda geçiş yaptığınız elektrik tedarikçinizi arayarak faturanızın kesilip kesilmediğini öğrenebilirsiniz. Kaybolması halinde yeniden bir örneğini talep edebilirsiniz.

 

 

Eski tedarikçimden fatura geldi, yine eski tedarikçime mi ödeme yapacağım?
Elektrik tedarikçisi değiştirme işlemlerinde işlemler 4-6 hafta aralığında bir sürede gerçekleştirildiği için yeni tedarikçinize geçiş onayınız alınana kadar tükettiğiniz elektriğiniz eski tedarikçiniz tarafından faturalandırılacaktır. Bu süre zarfında eski tedarikçinizden bir ya da iki fatura alabilmeniz mümkündür.

 

 

Eski tedarikçimden fatura geldi fakat fatura tutarı yazmıyor, bu nedir?
Elektrik tedarikçinizi değiştirdikten sonra eskiden olduğu gibi sayacınız dağıtım şirketiniz tarafından okunur. Okuma yapıldığına dair de size bir okuma tutanağı bırakılır. Bırakılan bu tutanakta sadece tüketim endeksleriniz yer alır, ödenecek tutara yer verilmez. Bu nedenle fatura mahiyetinde değildir.

 

 

Otomatik ödeme talimatım var, iptal etmem gerekir mi?
Otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemelerini gerçekleştiren tüketiciler, tedarikçi değiştirdikten sonra da otomatik ödeme talimatı ile faturalarını ödemeye devam edebilirler. Daha önce otomatik ödeme talimatı vermediyseniz, ödemelerinizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Sayaç sahibi vefat etti. Sayacımı üstüme almak istiyorum,ne yapmalıyım?
Sayacınız ile ilgili işlemleri görevli elektrik dağıtım şirketiniz gerçekleştirmektedir. Bu nedenle sayaç devir işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için gerekli evraklar ile birlikte dağıtım şirketinize uğramanız gerekmektedir. Devir işlem başvurusu sırasında; devir eden abone ile devir alacak olan abonenin birlikte bulunması gerekli değildir. Abonelik devir başvurularınız için gerekli olan belgeler:  

Mesken Aboneliği İçin;

 
  • DASK Kimlik Kartı (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet ve Pasaport)
  • Kiracı iseniz kira kontratı Mülk Sahibi iseniz Tapu
  • Abonelik vefat eden birisi adına ise veraset ilamı (%50 muvafakat ile)
 

Ticarethane ve Sanayi Müşterileri İçin;

 
  • Kiracı iseniz kira kontratı / Mülk Sahibi iseniz Tapu
  • Vergi Levhası DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu Kapsamındaki Binalardan)
  • Abonelik vefat eden birisi adına ise veraset ilamı (%50 muvafakat ile)
  • Ticaret Sicil Gazetesi Faaliyet Belgesi İmza Sirküleri veya Vekâletname (Tam yetkili vekâletname ya da içerisinde elektrik ibaresi geçen vekâletname)

 

 

Eski tedarikçimde de sözleşmem varken başka bir elektrik tedarikçisine geçtim. Bu nedenle ceza bedeli ödeyecek miyim?
Eski tedarikçinizle olan sözleşmeniz devam ederken başka bir elektrik tedarikçisine geçiş yaptıysanız, eski tedarikçinize ait sözleşmede yer alan ceza maddeleri uygulanacaktır. Bu nedenle cezai bir bedel kesiliyorsa bunu ödemek durumunda kalabilirsiniz.Tedarikçi değişikliği yapmadan önce eski tedarikçinizle sözleşmenizin olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Elektrik tedarikçimi yeni değiştirdim fakat evimden taşınıyorum / işyerimi kapatıyorum. İptal işlemlerimle ilgili ne yapmalıyım?
Bölgenizdeki dağıtım şirketinize giderek veya tedarikçinizin online hizmetleri arasında online abonelik tahliye hizmeti varsa aboneliğinizi bu şekilde kapatmanız gereklidir. Abonelik tahliye işlemlerinin ardından elektrik tedarikçiniz ile olan sözleşmeniz otomatik olarak sona erecektir. Gerekli belgeler ise şunlardır: Aboneliğinizi kapatma işlemleriniz için gerekli olan belgeler:

 

Mesken Müşterileri

 

  • Kimlik kartı aslı

 

Ticarethane/Sanayi Müşterileri

 

  • Kimlik kartı aslı
  • İmza Sirküleri veya Vekâletname

 

 

Evimi taşıyorum. Yeni evimde de tedarikçim ile devam etmek istiyorum, ne yapmalıyım?
Devir işlemleriniz için öncelikle bölgenizde görevli elektrik dağıtım şirketinize devir işlemleri için gerekli olan evraklarla beraber gitmeniz gerekmektedir. Devir işlemlerinizi tamamladıktan sonra mevcut elektrik tedarikçinizle de iletişime geçerek fatura bilgilerinizin yenilenmesini isteyebilirsiniz.

 


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR