Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Çamlıbel dağıtım bölgesinde görevli elektrik tedarikçisi olarak Sivas, Yozgat, Tokat illerinde hizmet veren CK Çamlıbel Elektrik, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri beraber yürütülürken 2013 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararın ardından faaliyetlerini ayırmıştır. Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararına istinaden CK Enerji Grubu dağıtım faaliyetlerinin ÇEDAŞ tarafından sürdürülmesine, perakende satış faaliyetleri ise yeni kurmuş olduğu CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından yürütülmeye devam etmiştir.

CK Çamlıbel Elektrik Hakkında

Bölgenin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştiren CK Çamlıbel Perakende Elektrik Satış A.Ş., CK Enerji Yatırım A.Ş. bünyesinde 01.01.2013 başlangıç tarihi olmak üzere perakende satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. CK Çamlıbel Elektrik, bölgesinde bulunan serbest tüketici olmayan tüketicilere görevli elektrik tedarikçisi vasfıyla elektrik temin etmektedir. Aynı zamanda CK Çamlıbel Elektrik, serbest tüketici hakkına sahip olan fakat henüz tedarikçi değişikliği yapmamış olan tüketicilerin de son kaynak tedarikçisi olarak hizmet vermektedir. CK Çamlıbel Elektrik özel elektrik tedarikçisi vasfı ile de tüm Türkiye’de serbest tüketici statüsündeki tüketicilere de indirimli elektrik satışında bulunmaktadır.

CK Çamlıbel Elektrik Tarihçesi

Türkiye Elektrik Kurumu(TEK), ülkemizin elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticaretinin gerçekleştirilmesi ve piyasadaki daha etkin ve daha verimli bir hale getirilmesi amacıyla kurulmuştur. Ülke elektrik faaliyetlerinin daha bütün bir yapı içerinde gerçekleştiren TEK, 1994 yılında iki yeni tüzel kişiliğe dönüşmüştür. Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olarak ayrıştırılmasıyla üretim ve iletim faaliyetleri TEAŞ’a, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ise TEDAŞ’a devredilmiştir. Dağıtım hizmetini gerçekleştiren tüm müesseselerin de TEDAŞ’a devredilmesiyle tüm Türkiye’deki dağıtım faaliyetleri TEDAŞ’a bağlı olarak gerçekleşmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla bünyesinde hizmet veren dağıtım şirketleri de özelleştirilmeye alınmıştır.

Özelleştirme

ÇEDAŞ da özelleştirilme kapsamına dahil edilmiş ve Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından alınmış olan kararla hisseleri 26.07.2010 tarihinde ihaleye çıkarılmıştır. İhale sonucunda hisseler Cengiz Holding, Limak Holding, Kolin İnşaat Ortak Girişim Grubu bünyesinde bulunan Çamlı Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.’ye devrine karar verilmiştir. CK Grubu bünyesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini devam ettirmiş olan ÇEDAŞ, 2013 yılında yapılan faaliyetlerin ayrıştırılmasına kadar dağıtım ve perakende hizmetlerini sürdürmüştür.

CK Çamlıbel Abonelik İşlemleri

Elektrik Piyasasında EPDK yönetmeliğine göre, gerek kiracılar gerekse mülk sahipleri için elektrik kullanmaya başlamadan önce, öncelikle elektrik faturanızı kendi adınıza almanız gerekmektedir. Eğer Sivas, Yozgat, Tokat illerinde ikamet ediyorsanız CK Çamlıbel abonelik işlerinizi halletmeniz gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Gerekli olan bu evraklarla size en yakın olan ilçedeki müşteri merkezine başvurabilirsiniz. 

CK Çamlıbel Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

ilk defa yapılacak olan abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması CK Çamlıbel ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

CK Çamlıbel Elektrik Abonelik Ücreti 2020

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekecektir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2020 yılı CK Çamlıbel Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Güvence Bedeli Açma Kesme Ücreti Dosya Bedeli
Mesken (5 kW) 1,56 TL 165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW) 1,88 TL 198 TL
Mesken (9 kW) 8 TL 843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

CK Çamlıbel İndirimli Elektrik Başvurusu

Sizde elektrik giderlerinizi azaltmak ve bu sayede işletme maaliyetlerinizi aza düşürmek istiyorsanız, CK Çamlıbel elektrik'in kendi bölgesine sunduğu indirimli elektrik tekliflerinden faydalanabilirsiniz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi CK Çamlıbel bir görevli elektrik şirketidir. CK Çamlıbel indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

88 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi CK Çamlıbel'in görev bölgesi olan Sivas, Yozgat, Tokat illerinde ikamet eden ve aylık ortalama 88 TL üzerinde elektrik faturası ödeyen vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

CK Çamlıbel dışında, EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 20.10.2020 00:49


CK Çamlıbel Elektrik Tarifeleri

Kendi bölgesindeki illerde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan CK Çamlıbel , elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. CK Çamlıbel Ekim 2020 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 0,3927 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2124 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 0,7511 birim fiyattan hizmet vermektedir.

CK Çamlıbel İletişim Bilgileri

Adres: Yeşilyurt Mahallesi Erzincan Karayolu 1. Km PK. 58000 Merkez/Sivas

CK Çamlıbel ile ilgili diğer sayfalar

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik değiştirme süreci nasıl işler?

    • Çamlıbel elektrik dağıtım iletişim bilgileri

    • 1 kW başına elektrik birim fiyatı ne kadar?