CK Boğaziçi Elektrik
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Boğaziçi Elektrik Hakkında

2 Nisan 2004 tarihinde özelleştirme kapsamına alınan Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, 2013 yılının Mayıs ayında özelleştirilme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte tamamen özel bir şirket haline gelmiştir. CLK Boğaziçi Elektrik, 28 Mayıs 2015 tarihinden bu yana; Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat Ortaklığı bünyesinde tüketicilere hizmet vermektedir. Bu ortaklık, şirketi yaklaşık 1.960.000.000 dolar ihale bedeli ile devralmıştır.

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’na göre elektrik tedariki ile elektrik dağıtımı yapan şirketlerin, birbirinden ayrı tüzel kişilikler olarak faaliyetlerine devam etmeleri zorunlu tutulmuştur. Öyle ki yine aynı kanun uyarınca bölgelerinde elektrik dağıtım faaliyeti gösteren şirketler ile görevli elektrik tedarikçisi şirketlerin logolarının dahi birbirini çağrıştırmayacak ölçüde farklı olmaları gerektiği belirtilmiştir. Bu doğrultuda 13.12.2012 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili memurluğunda tescil işlemlerini gerçekleştirerek CLK Boğaziçi Elektrik şirketi kurulmuştur. Bu şirketin ortaklık yapısı ve ortakları BEDAŞ’tan farklı olmasa da şirket, dağıtım şirketinden tamamıyla ayrı bir tüzel kişilik olarak CK Boğaziçi Elektrik adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

CK Boğaziçi Abonelik İşlemleri ve Ücretleri

Yeni bir kullanım alanı içinde elektrik kullanmaya başlamadan önce, elektrik faturanızı üzerinize almanız gerekmektedir. İstanbul Avrupa Yakası'nda ikamet eden tüm tüketiciler elektrik abonelik işlemleri için sorumlu olduğu bölgenin görevli elektrik tedarikçisi CK Boğaziçi'ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz bir şekilde olması gerekmektedir. Bu şekilde işlemler 1-5 gün arasında sonuçlanır.

CK Boğaziçi Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Abonelik açtırma işlemleri için Boğaziçi Elektrik Dağıtım BEDAŞ ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kararlarına göre sıfırdan abonelik başvurusunda bulunacak ya da mevcut bir aboneliği kendi adına geçirecek olanların elektrik abonelik ücreti ödemeleri gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda belirtilmiş olan kalemlerden güvence bedeli yalnızca elektrik kullanımının yapılacağı süre için elektrik tedarik şirketine ödenirken, diğer kalemler tek seferlik ödenir ve iadesi yapılmaz. 2020 yılı CK Boğaziçi Elektrik abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Güvence Bedeli Açma Kesme Ücreti Dosya Bedeli
Mesken (5 kW) 1,56 TL 165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW) 1,88 TL 198 TL
Mesken (9 kW) 8 TL 843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

CK Boğaziçi İndirimli Elektrik Başvurusu

CK Boğaziçi Elektrik İstanbul Avrupa Yakası'nın görevli elektrik tedarik şirketidir. Bununla birlikte, İstanbul Avrupa Yakası'nda görevi kapsamı dışında kalan tüketicilere ve ülkemizin diğer şehirlerindeki tüketicilere, diğer tüm elektrik tedarik şirketleri gibi indirimli elektrik satışı gerçekleştirebilir. Hem İstanbul indirimli elektrik için, hem de diğer şehirlerden CK Boğaziçi indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

88 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
CK Boğaziçi Elektrik'in görevli elektrik tedarik şirketi olduğu İstanbul Avrupa Yakası'nda ikamet eden ve aylık ortalama 88 TL üzerinde elektrik faturası bulunan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

CK Boğaziçi Elektrik dışında, EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 28.10.2020 00:49


CK Boğaziçi Elektrik İletişim Bilgileri

Telefon: 444 6 255

İnternet Sitesi: https://www.ckbogazici.com.tr/

Online İşlemler: https://websube.ckbogazici.com.tr/

Adres: Dr. Cemil Bengü Cd. No. 1, 34403 Kağıthane - İstanbul

CK Boğaziçi ile ilgili diğer sayfalar

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • CK Boğaziçi Elektrik faturası ödeme ve borç sorgulama nasıl yapılır?

    • Elektrik faturası ödeme ve borç sorgulama işlemleri

    • Serbest tüketici elektrik fiyatları nasıl belirlenir?